Stavební povolení, cena

Vložil efoun2, 3. Říjen 2013 - 7:52 ::

Dobrý den, stručně: chtěl bych přistavět část chodby k bytu, v domě je 18 bytů, jedná se o 3 m2, stačí postavit zeď (1,65×2,5 m) se dveřmi, vím co vše si mám zařídit, ale zarazila mě CENA stavebního povolení, chtějí 5.000,– (Stavbu pro bydlení s více jak 3 byty, vydání stavebního povolení na změnu dokončené stavby → poplatek 1/2). Zdá se mi to trochu moc za povolení postavení jedné zdi. Stavební úřad po mě ještě požaduje orazítkovanou projektovou dokumentaci (dalších 5.000,–) a statické posouzení stavby (dalších pár tisíc za statika).

Nezle stavbu zařadit například dle zákona č. 350/2012 Sb., §104, bod 1, písmeno k – tedy „stavební úpravy pro změny v užívání části stavby, kterými se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se její vzhled a nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí“. V takovém případě jestli se nepletu stačí poplatek za ohlášení.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Tom Solný (bez ověření), 28. Listopad 2013 - 14:59

    Na tuto akci je určitě, dle nového SZ, nutné stavební povolení. Zeptejte se na kterémkoliv stavebním úřadě, vždy jej budou vyžadovat. Co se týče výše poplatku, tak s tím nic moc nenaděláte. Současná úprava poplatků stavebnímu úřadu na velikost rekonstrukce nehledí a tak je někdy výše poplatku vzhledem k rozsahu rekonstrukce hodně absurdní …

    Vložil it, 3. Říjen 2013 - 12:20

    Jelikož zasahujete do společných částí domu a vše je založeno na Smlouvě o výstavbě, nestačí ohláška. Musíte projít stavebním řízením se vším všudy.

    Vložil lake, 4. Říjen 2013 - 7:29

    It nemá pravdu. Plete si soukromoprávní oprávnění získávané od spoluvlastníků s veřejnoprávním souhlasem od stavebního úřadu. Zda postačí ohlášení stavby závisí pouze na charakteru změny stavby. Nemá to žádnou spojitost s tím, zda byla či nebyla uzavřena smlouva o výstavbě.

    Tazateli bych tedy radil začít s žádostí o informaci na Stavebním úřadu. Ptejte se výslovně na ohlášení stavby a mějte s sebou maximum informací a projekt. Bude-li úředník ochotný, sdělí Vám neoficiálně zda ve Vašem případě ohlášení postačí. Pokud bude tvrdit, že nepostačí, měl by Vám uvést srozumitelný zákonný důvod.

    lake

    Vložil efoun2, 8. Říjen 2013 - 20:05

    Stavebni urad mi odpovedel toto: „Podle §13 odst. 3 zákona č. 72/1994 je tedy nutno uzavřít smlouvu o výstavbě se všemi vlastníky jednotek a podle §18 odst. 3 uvedeného zákona je nutno tuto smlouvu přiložit k žádosti o stavební povolení. Uvedený zákon o vlastnictví bytů hovoří jasně o stavebním povolení, nikoliv o ohlášení stavebního záměru“.

    Takze asi budu muset kvuli jedne pricce nechat udelat projekt, nechat orazitkovat, pak sehnat staticke posouzeni stavby, opet orazitkovat a pak jeste zaplatit 5.000,– za stavebni povoleni. Celkem tedy dam za vse pres 10.000,– jen za razitka pro postaveni jedne pricky. No zda se mi to dost :(.

    Vložil it, 11. Říjen 2013 - 11:27

    A ještě člověk musí počítat s poplatkem za zpracování smlouvy o výstavbě, což není malá položka:-/

    Vložil X (bez ověření), 8. Říjen 2013 - 20:42

    Hodláte zatížit stropní konstrukci příčkou. Takhle se už propadlo hodně stropů. To musí posoudit statik.

    Záleží samozřejmě na okolnostech. Pokud se jedná o železobetonový skelet a příčka bude z porobetonu, tak vám toho statika mohou odpustit.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".