Společný vodoměr
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na způsob účtování, případně fakturace. Jsem úplný začátečník a snažím se proniknout do tajů účetnictví. Bydlíme v domě, kde jsou dva vchody a každý si zakládá své vlastní SVJ. Bohužel máme společný vodoměr a elektroměr pro elektriku ve společných prostorech. Tato zařízení jsou v naší části domu a tak bych se chtěla zeptat, jak je možné tento fakt ošetřit účetně. Napadlo mě, že by každý vchod vybíral své zálohy a my bychom potom vystavovali nějakou fakturu za dodávky vody, kterou by oni (druhé SVJ) nám uhradili. Ale nemám tušení, jestli je to takhle jednoduché, nebo jestli bude nutné to ošetřit jinak.
Děkuji a přeji krásný den Lenka Rejšková Milovice
Dobrý den. Jsme jako SVJ v podobné situaci. Dva domy vedle sebe, každý vlastní SVJ. Potrubí s vodou vede přes náš dům do druhého domu. Máme vodoměr v našem domě. Vodárny odečítají druhému domu spotřebu z vodoměru (není podružný, prostě napojený na náš hlavní a tím by měl snad být dokonce i naším majetkem), který mají oni umístěný v jejich domě (údajně to ani není správně – vodárny prý nemohou odečítat oficiálně vodu z nepodružného vodoměru,a potrubí, které není jejich, ale nejsem si jistý, jak to je). Čili všechny ztráty, rozptyl platíme i za ně my a oni s tím nemusí mít nic společného. Takto přicházíme zbytečně ročně o určitou částku peněz (tisíce korun). Výbor druhého SVJ není ani po upozornění a jednání ochoten přistoupit k montáži vlastní přípojky a my naopak nemáme zájem o nějaké přefakturovávání, práci navíc, atd. Oficiální vyjádření vodáren je takové, že o zrušení tohoto odběrného místa musí zažádat samo druhé SVJ (které nechce, samozřejmě pravděpodobně kvůli nákladům). Jak donutit druhý dům k vlastní přípojce? Žádost o příkaz na soud, nebo jiný orgán? Odpojení vody (zavření kohoutu) považuji za extrémní řešení, kterému se chci vyhnout. Případně – jde toto vůbec? Zavřít vodu na vlastní trubce, i když vím, že je na ni napojen další dům a lidé a nemají prozatím jiný přívod vody? Chci najít co nejelegantnější řešení bez nějakých zbytečných extrémů. Děkuji předem za rady.
My jsme byli ze začátku v podobné situaci. Společný vodoměr byl ve vedlejším vchodě. Každý vchod od vlastníků vybíral zálohu na vodu. Vodárny zaslaly vyúčtování vedlejšímu vchodu a ti nám vyúčtovali poměrnou spotřebu vody tak, že jsme v obou vchodech během dvou dnů odepsali spotřebu vody a poměrem celkové spotřeby na jednotlivý vchod rozúčtovali fakturu. Před rokem jsme si zřídili vlastní vodoměr. Jste aspoň ve výhodě, neboť my jsme si museli na vlastní náklady zřídit přípojku.
Dobrý den, spíše bych doporučoval hledat možnosti, jak zajistit, aby každý dům měl svůj samostatný vodoměr a elektroměr.
Pokud chcete mít v domě 2 SVJ tak vám nic nezbude než požádat o druhou samostatnou přípojku, investice do rozdělení vodního řádu atd. To samé i se společnou elektřinou. Jo každá sranda něco stojí. Jinak by jste to museli asi vše řešit nějak smluvně, protože asi fakturační vodoměr nenapíší na 2 právnické osoby 2 svj, nevím.
Poslední komentáře