společné části domu
V souvislosti s přijetím NOZ bylo přijato Nařízení vlády 366 z 30.10.2013 o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím. v § 6 Společnými částmi domu jsou dále dle bodu e/ je mimo jiné uvedeno,že společnými částmi pokud jde o centrální vytápění jsou i radiátory/topná tělesa/ v četně termostatických ventilů,které jsou ve výlučném užívání vlastníka jednotky. Dle prohlášení vlastníka při privatizaci/prodeji bytů/ se radiátory vč. ventilů staly vlastnictvím vlastníka b.j. Proto také tyto opravy se nehradili z prostřeků SVJD,ale každý vlastník si toto hradil sám. Platí nařízení vlády 366 nebo prohlášení vlastníka? Je možné z definice výlučného užívání společné části vyvodit,že si vlastník bude opravy hradit ze svých prostředků?
Pane Josefe, napřed napište kdy bylo Prohlášení vlastníka vloženo do katastru. Bez této informace nemůžete dostat správnou odpověď.
lake
Odpověď pro nejpravděpodobnější možnost, že to bylo před začátkem platnosti NOZ i tohoto nařízení, by bylo možno uvésti v předstihu?
Také mám v prohlášení vlastníka uvedeno, že ventily ÚT, i jiné věci v tomto nařízení zmíněné (nejvýznamnější jsou asi okna – „výplně stavebních otvorů hlavní svislé konstrukce (okna včetně okenic)“) jsou předmětem převodu býv. družstevního majetku do vlastnictví majitele bytu. Už 10 let.
Z důvodové zprávy k NV č. 366/2013 Sb.:
Jde obdobně (rozuměj v NOZ) jako v ZoVB pouze o rámcové vymezení (rozuměj vymezení společných částí domu), vzhledem k tomu, že s ohledem na různorodost domů nelze společné části v zákoně vymezit tak, aby postihovaly tyto různorodé stavební dispozice. Zákonodárce však nově dospěl současně k závěru, že je potřebné bližší vymezení v podzákonném právním předpise, který napomůže praxi při vymezování společných částí a přispěje tak k odstranění či ke zmenšení některých dosavadních problémů, kdy podobná podzákonná norma chyběla, a ani ve vzorových stanovách SVJ (tvořících přílohu nařízení vlády č. 371/ 2004 Sb., ve znění nařízení vlády č. 151/2006 Sb.) nebylo bližší vymezení společných částí uvedeno. Pro vymezení společných částí domu a pozemku budou mít ustanovení navrhovaného nařízení vlády povahu vyvratitelné právní domněnky. Bude-li v prohlášení, jímž se nemovitá věc podle ustanovení o bytovém spoluvlastnictví v NOZ rozděluje na jednotky (nebo ve smlouvě o výstavbě domu s jednotkami, resp. v dohodě podílových spoluvlastníků či rozhodnutí soudu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví nemovité věci se vznikem jednotky či v obdobné dohodě manželů majících nemovitou věc ve společném jmění) upraveno vymezení společných částí jinak než v nařízení vlády, avšak nikoliv rozporu se zákonnou úpravou společných částí (v obecném vymezení v § 1160 NOZ), použije se pro úpravu vztahů mezi spoluvlastníky nemovité věci (vlastníky jednotek) úprava v prohlášení (či v jiném právním jednání vedoucím ke vzniku jednotek.) Přednost při vymezení společných částí tedy bude mít úprava v prohlášení. Nařízení vlády se použije v těch případech, kdy prohlášení nevymezí komplexně společné části, resp. jejich vymezení nebude dostatečně určité. Nařízení vlády by se použilo pro vymezení společných částí také v případě, že by jejich vymezení zcela nebo zčásti bylo v rozporu s obecně stanovenými principy pro vymezení společných částí v § 1160 NOZ.
Z výše uvedeného soudím, že pokud některá část v prohlášení vlastníka nebude uvedená jako tzv. „společná“ a současně tato část bude v NV uvedená jako společná, pak o společnou část se jedná.
Ve Vašem konkrétním případě radiátory vč. jejich ventilů nemáte v prohlášení vlastníka vedeny jako společné (to, že máte v prohlášení uvedeno, že se „staly vlastnictvím vlastníka b.j.“, je irelevantní). Proto se domnívám, že radiátory vč. jejich ventilů jsou podle NV společnými částmi.
To je zajímavý dotaz. Není to totiž zákon, ale jako laik nevím jakou váhu má „nařízení vlády“. Zda se tím tedy ruší odlišné vymezení v Prohlášení vlastníka, nebo ne.
Není to zákon, ale .. není v NOZ odkaz, zmocnění a tím je NV součástí zákona (jako vyhlášky)? Ostatně se NV vydává k provedení zákona a hovoří o tom i Ústava.
V NOZ v § 1222 je zmocnění k vydání prováděcího předpisu, kterým je zmíněné NV. Sice to není formálně přesně tak, jak stanoví legislativní pravidla vlády, ale pokud to nikdo nebude rozporovat, tak je to platně vydané NV k provedení zákona.
Zákon 366/2013 Sb., § 5 (2)
„Společnými částmi domu jsou vždy obvodové stěny prostorově ohraničující byt i v případě, že jde o nenosné svislé konstrukce, dále …, vždy s výjimkou povrchových úprav, jako jsou …, a dále … “.
Pokud je něco společná část domu, tak o ní musí rozhodovat shromáždění vlastníků, tedy i povrchových úpravách. Nebo to je jinak ?
Poslední komentáře