Sklepy v SVJ - trestný čin?

Vložil Alexxandra Pretty, 24. Červen 2013 - 10:36 ::

Dobrý den, mám další dotaz. V r. 2011 jsme v domě řešili opravu stávajících sklepů. Tři jednotky v domě sklepy nemají a tak majitelé měli přání si sklepy vystavět v nepoužívané prádelně (dle Prohlášení vlastníka se jedná o prádelnu). Protože se v domě hospodaří všelijak a zrovna jeden z těch, kteří si sklepy chtěli vystavět, mi sdělil, že žádné podrobnosti ohledně opravy sklepů mi nesdělí včetně vyúčtování, tak jsem odmítla dát souhlas s výstavbou nových sklepních kójí. Toto moje přání proběhlo několikrát na schůzi a několikrát je uvedeno v zápisech ze schůze. Přesto si ostatní jednotky postavení sklepů schválilo a sklepy se postavily právě v prádelně, což je společný prostor. Dokonce si je chtěli i odprodat těm majitelům jednotek, co sklepy nemají a je to zdokumentováno v zápise ze schůze. Přes můj nesouhlas, prostě mě ignorují. Takže jsem se naštvala a stav ohlásila na Stavební odbor, protože není ani podepsaná stavební smlouva, nejsou tedy ani zkolaudované a to si chtěli jít změnit Prohlášení vlastníka. Na kontrole Stavebního úřadu ale řekli a podepsali protokol, že se nejedná o sklepy, ale o společné sklady, které vystavěli pro dům. Stavební odbor je na jejich straně (už z minulého jednání ohledně jiné věci), tak se snažil to hodit na rovinu, že se jedná o tvrzení proti tvrzení – načež já jsem vzala ty zápisy ze schůzí a poslala je stavebnímu odboru jako důkaz. Teď mi jde ještě o následující – mám z toho dojem, že by se mohlo jednat o nějaký trestný čin, protože přesto, že neměli 100% souhlasu všech vlastníků, postavili NOVÉ sklepy ze společných peněz fondu oprav a byl zde i pokus o prodej těchto sklepů postavených načerno do soukromého vlastnictví, ale tam mám přeci podle zákona svůj spoluvlastnický podíl na nebytovém prostoru?? Vidíte to taky tak??? Případně o jaký trestný čin by se mohlo jednat? Už to vážně nechci nechat být, protože už to zachází fakt daleko! A tomto se podílel advokát, který je jedním z těch zájemců o nový sklep (nyní o dva sklepy, protože koupil byt od jednoho z těch dalších dvou bez sklepů).Úplně zírám, jak se tady obcházejí zákony!!!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 24. Červen 2013 - 11:40

    Pokud chcete brojit proti rozhodnutí Stavebního úřadu,čtěte http://www.portalsvj.cz/…ebniho-uradu.
    Z Vašeho popisu je ovšem patrné, že jste dlouhodobě zanedbávala obranu Vašich práv.

    lake

    Vložil Alexxandra Pretty, 24. Červen 2013 - 11:50

    Pane Lake, ráda si informace přečtu, zajímá mě vše!! Ano, asi se to dá říct tak, že jsem dlouhodobě zanedbávala obranu svých práv. Na svoji obranu můžu říct asi to, že byt jsem koupila poměrně mladá a neznalá a ani netušící, že by někdo postupoval v nesouladu se zákonem. Poslední tři roky hltám každou informaci a dělám vše proto, abych udělala konec všem těm nepravostem. Takže potřebuju vědět i to, zdali by se situace mohla kvalifikovat jako trestný čin, či pokus o spáchání trestného činu? Jestli jít s tím na policii, či státní zastupitelství, jak mi někdo také radil. Jsem hrozně ráda, že jsem narazila na tento portál, je zde spousta zajímavých případů, informací a koukám, že všude je něco podobného, co řeším i já a je to neskutečné! Díky za každou radu :-)

    Vložil lake, 24. Červen 2013 - 17:56

    Paní Alexxandro, napsala jste: „… řekli a podepsali protokol, že se nejedná o sklepy, ale o společné sklady, které vystavěli pro dům.“

    Výborně. Takže místnost o kterou jde je od počátku zkolaudovaná jako prádelna (tak jste to napsala). Ke změně způsobu užívání stavby je nutný souhlas všech vlastníků jednotek (§ 11 odst. 5 ZoVB).

    • Jde o stavbu neoprávněnou, jestliže nebyl dán soukromoprávní souhlas všech vlastníků jednotek ke změně způsobu užívání stavby.
    • Jde o stavbu nepovolenou („černou“), jestliže neproběhla se souhlasem Stavebního úřadu.
    • A souhlas Stavebního úřadu nemohl být udělen, jestliže stavebník mu nedoložil právo založené smlouvou provést stavbu. To jest písemný souhlas všech spoluvlastníků do­mu.

    Pokud SÚ dosud nevydal povolení ke stavbě, nebo neuplynula lhůta k napadení rozhodnutí úřadu, můžete se domáhat uvedení domu do původního stavu. SÚ nejspíše jako první krok udělí pokutu vlastníkovi stavby (tedy i Vám) za nepovolenou přestavbu.

    Dále budete svorně s ostatními vlastníky ručit za Váš podíl na závazcích SVJ (což bude celková částka nákladů stavby a k tomu celková výše nákladů na uvedení domu do původního stavu). Ručitelského závazku se můžete zprostit jen tak, že převedete vlastnictví jednotky na jinou osobu před tím, než Vás věřitel vyzve k úhradě. Nabyvatel jednotky vstoupí do zákonného ručitelského závazku namísto Vás.

    lake

    Vložil Alexxandra Pretty, 24. Červen 2013 - 18:38

    Pane Lake, všechno, co píšete, souhlasí, vím přesně, že pokuta se bude týkat i mě. Ale prostě musela jsem to udělat, protože nesouhlasím se současným stavem a je věcí zaprotokolovanou v zápisech ze schůze, že od prvopočátku jsem několikrát nesouhlasila s výstavbou, přesto jsem byla ignorována a stavba byla realizována a následně je zdokumentováno, který vlastník si za jakou cenu koupí novou sklepní kóji. Takže vlastně si chtěli prodat můj spolupodíl do osobního vlastnictví. Také ty nové sklepní kóje byly vystavěny ze společných peněz, ale vlastně nezákonně. Nedá se toto kvalifikovat jako čin špatné nakládání se svěřeným majetkem nebo něco takového – neznám zákony do detailů, tak prosím o shovívavost nad špatnou interpretací. Potřebuju uchopit konkrétně další krok, který s tím souvisí, protože už je toho tady vážně moc. Děkuji za každou konkrétní radu :-)

    Vložil lake, 24. Červen 2013 - 19:02

    Paní Alexxandro, prošvihla jste co jste mohla, nechala jste věci dojít příliš daleko a zanedbala jste ochranu Vašich práv. Nyní je pozdě se z toho vyvléknout. Ať to skončí jakkoliv, něco Vás to bude stát.

    Zkusit byste to mohla podle okolností s trestným činem § 208 Neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru. Sazba pro členy organizované skupiny je šest měsíců až pět let nebo peněžitý trest.

    Pokud mají členové výboru uzavřenu smlouvu o výkonu funkce, ve které se zavázali jednat jako členové statutárního orgánu s péčí řádného hospodáře, a převzali také písemně odpovědnost za svěřený majetek SVJ, pak samozřejmě je možno bez problémů kvalifikovat jejich jednání jako trestné podle § 220 Porušení povinnosti při správě cizího majetku, popř. § 221 Porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti. Přitěžující okolností je, že čin byl spáchán v organizované skupině, pak je sazba osm let.

    Jestliže smlouvu podepsali, nebude problém trestný čin prokázat a vymoci na členech výboru škodu, kterou způsobili SVJ – právnické osobě. Ale cosi mi říká, že žádnou smlouvu o výkonu funkce nepodepsali. Nemýlím se?

    lake

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 24. Červen 2013 - 13:55

    Na trestný čin zapoměňte, je to ztáta času. Je potřeba hledat jinou cestu řešení.

    Vložil mrk (bez ověření), 24. Červen 2013 - 17:10

    Tak proč, Anonymouss, neporadíš jaké řešení.

    Vložil Alexxandra Pretty, 24. Červen 2013 - 14:10

    A jakou cestu konkrétně navrhujete?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".