Sčítání - byt

Vložil svjvmt, 18. Březen 2011 - 20:04 ::

Bytový list – jak se na to dívám, tak škrkám 3. „jiný důvod užívání bytu“. Tolik lidí se na tom přiživilo … nebo to jen opsali a upravili?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 21. Březen 2011 - 22:03

    Hezký článek o sčítání je na:

    http://neviditelnypes.lidovky.cz/…olecnost.asp?…

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil svjvmt, 19. Březen 2011 - 14:54

    Pro Ten: Takže otázka dle ČSÚ zní: kolik bytů v osobním vlastnictví (družstva) převádíte do osobního vlastnictví (jiných osob). Autor otázky asi absolvoval stejnou školu jako pan Bc. :-))
    Když jsem si to přečetl tak já v BL nikde „kolik bytů …“ nevidím. Buď se vyjadřujete k něčemu jinému (ale v jaké pr. normě dnes účinné to os je ..) či máte jiný formulář BL, nebo jste na tom hůř než ten Bc. Nepostřehl spolu s autorem BL změnu režimu (a co na to ZoVB)?
    Osobní vlastnictví bylo za komunistů! „Tento druh vlastnictví byl určen pro věci uspokojující hmotné a kulturní potřeby občanů, kteří je nabývali za peníze získané prací. Práce občana ve prospěch socialistického společenství bla bla..“
    Já mám v BL – 3. Právní důvod užívání bytu …
    SVJ, byt je MŮJ, ve vlastnictví mém, přívlastek osobní tam nemá co dělat.
    Na dotaz na scitani.cz dosud neodpověděli.

    Vložil Pavel, 21. Březen 2011 - 22:07

    Pane svjmt,

    asi nejsem sám, kdo dostal další nesmyslný statistický výkaz pro BD o tom, kolik bytů mají v „osobním“ vlastnictví.

    To je úplně jiná akce státního molochu s názvem ČSÚ, prosím nezaměňovat. Jen probíhá ve stejném čase.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil svjvmt, 30. Březen 2011 - 20:13

    Orgán uvádí, že termín „byt v osobním vlastnictví“ byl ponechán záměrně, protože je pro veřejnost srozumitelnější než „vlastnictví jednotky". Že to nemá oporu v zákonu nevadí, asi bylo těžké napsat do vysvětlivek že v případě SVJ jde o byt ve vlastnictví. Ostatně když se podíváme na prodej bytů, na inzeráty …

    Vložil Pavel, 19. Březen 2011 - 8:13

    svjmt,

    činíte dobře, protože „byt v osobním vlastnictví“ nemáte. Já se tohoto tunelování státního rozpočtu za 2,5 mld. Kč jako občan neúčastním. Na první termín sčítací komisař nepřišel, na druhý termín také ne a já se musim živit prací a nikoliv plýtváním času na obsluhu neschopné České pošty. Navíc nevěřím, že sbíraná data neuniknou. Kdo bude v mé domácnosti v rozhodný okamžik je jen moje věc a ne věc Velkého bratra.

    Ale účastním se vyplňování statistického výkazu pro BD jako předseda bytového družstva.

    Nějaký neználek vymyslel dvoustránkový statistický výkaz, kde po BD požaduje informaci, zda se převáděli/pře­vádí/budou převádět byty do „osobního vlastnictví“. Napíšu těm darmožroutům z ČSÚ, že protože termín „osobní vlastnictví“ není v českém právním řádu definován, tak jejich výkaz nevyplňuji, abych nezkazil výsledek.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Bc. Vymětal (bez ověření), 19. Březen 2011 - 8:50

    Účinná právní úprava zná pojem byt ve vlastnictví. Současně vlastníkem věci musí být osoba. Pojem osobní vlastnictví tak má oporu v účinné právní úpravě, když se jedná o vlastnictví osoby, byť slovo osoba (osobní) je v daném pojmu nadbytečné.

    Bc. Vymětal

    Vložil lake, 19. Březen 2011 - 9:14

    Pan Vymětal neporozuměl podstatě problému. Jestliže použijeme jeho argumentaci:

    Družstevní byt je vždy zároveň "byt v osobním vlastnictví", neboť jeho vlastníkem je nepochybně osoba (v tomto případě právnická).

    Tedy otázka, zda se družstevní byt bude převádět do "osobního vlastnictví", je zmatečná. On už přece v osobním vlastnictví je.

    Totéž platí pro byty ve vlastnictví dalších právnických osob (s.r.o., a.s., ministerstev, atd). Totéž pro byt, který vlastní fyzická osoba - podnikatel.

    Pochopil?

    lake

    Vložil Bc. Vymětal (bez ověření), 19. Březen 2011 - 9:24

    „Družstevní byt je vždy zároveň „byt v osobním vlastnictví“, neboť jeho vlastníkem je nepochybně osoba (v tomto případě právnická).“

    Opravdu? Měl jsem za to, že v domě s tzv. družstevními byty je družstvo vlastníkem domu.

    Svůj názor ovšem můžete snadno podpořit odkazem do katastru nemovitostí, kde vlastníkem bytů bude družstvo.

    Bc. Vymětal

    Vložil lake, 19. Březen 2011 - 9:36

    Pane Vymětale, právní režim závisí pouze na tom, zda do katastru již bylo vloženo Prohlášení vlastníka budovy. Příklady v katastru si laskavě najděte sám; nenechám se úkolovat v tak triviálních záležitostech.

    Pokud nebylo Prohlášení vloženo do katastru, pak družstvo je vlastníkem budovy, nikoliv domu. Byty ve smyslu vlastnictví neexistují.

    Pokud již bylo vloženo Prohlášení do katastru, pak se jedná o dům a družstvo je jediným (či většinovým) vlastníkem jednotlivých bytů. A ty jsou (podle Vás) v „osobním vlastnictví“, že ano. Vy sám tento termín razíte výše ve Vašem příspěvku (Vložil Bc. Vymětal (bez ověření), 19. Březen 2011 – 8:50).

    lake

    Vložil Ten, který není Bc. (bez ověření), 19. Březen 2011 - 9:45

    Obávám se, že pan Bc. asi nabyl své vzdělání na nějaké nedůvěryhodné VŠ a právě proto se snaží oslňovat svým titulem Bc. i když znalosti v této problematice nemá ani jako středoškolák. Jinak by snad pochopil, že po vložení Prohlášení do KN jsou byty ve vlastnictví družstva. Takže otázka dle ČSÚ zní: kolik bytů v osobním vlastnictví (družstva) převádíte do osobního vlastnictví (jiných osob). Autor otázky asi absolvoval stejnou školu jako pan Bc. :-))

    Vložil Bc. Vymětal (bez ověření), 19. Březen 2011 - 10:09

    „kolik bytů v osobním vlastnictví (družstva) převádíte do osobního vlastnictví (jiných osob)“

    Tato formulace je v pořádku, stejně jako zmíněná zkrácená formulace.

    Bc. Vymětal

    Vložil Sčítanec Ferko (bez ověření), 19. Březen 2011 - 9:37

    Abyste se nedivil, až dostanete pokutu 200 000 Kč, když odmítnete sečíst Váš dům s argumentací, že se nejedná o dům, ale o budovu.

    Sčítanec Ferko

    Vložil Pavel, 19. Březen 2011 - 9:03

    Mám jiný názor.

    Pojem osobní vlastnictví používají neználkové na základě zrušeného zákona 52/1966 Sb. o osobním vlastnictví k bytům.

    Stejně jako se používá pojem „soukromé“ vlastnictví.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Bc. (bez ověření), 30. Březen 2011 - 21:24

    „pojem „soukromé“ vlastnictví“, ač není právně zakotven, má dobrý rozlišující smysl. Odlišuje se jeho prostřednictvím soukromé vlastnictví od vlastnictví církevního, státního, vojenského, družstevního, podnikového ad.

    Bc.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".