Revitalizace domu- lodžie
Dobrý den V kupní smlouvě (cca z r. 2001), kdy jsme byty kupovali od města, je napsáno, že do výměry bytu se nezapočítávají lodžie…V praxi to znamená, že celá léta byty s lodžiemi neplatily do fondu oprav za lodžie. Dá se to vyložit tak, že lodžie nejsou majetkem vlastníků konkrétních bytů, ale Ti je užívají. Nyní se bude dům revitalizovat a majitelé bytů bez lodžií, nechtějí „doplácet“ na opravu lodžií. Podotýkám, že revitalizace by měla být placená úvěrem, nikoli z dosud naspořených peněz. Úvěr však bude hrazen z peněz do fondu oprav, které budou teprve do fondu přicházet. Nevím, jestli je to srozumitelné… Řešili jste někdo v praxi podobný problém??
Do 31.12.2013 příspěvek na opravu lodžií byl zahrnut do příspěvku na opravy, jehož výše byla určena spoluvlastnickým podílem – platil ZoVB. Od platnosti NOZ platí jeho § 1180, že opravu společných částí domu ve výlučném užívání vlastníka bytu hradí jen výluční uživatelé. Proto se výluční uživatelé lodžií dohodli, že si budou skládat peníze formou příspěvku na opravy lodžií – ty jsou vedeny na příslušném analytickém účtu pro opravu lodžií. Výluční uživatelé společných částí domu – lodžií dál od 1.1.2014 přispívají na opravu společných částí domu ve společném užívání jako je střecha, plášť budova a podobně dle spoluvlastnických podílů a navíc hradí dohodnutou částku na budoucí opravu lodžií. NOZ je spravedlivější než ZoVB, takže příspěvek na opravy dle spoluvlastnických podílů je určen jen na opravy společných částí domu, které nejsou ve výlučném užívání jednotlivých vlastníků bytů.
Zaveďte Fond na opravu lodží, pak třeba Fond na splátku úvěru a pak už zbýva jen nadační fond
Úvěr si u nás nebraly všechny byty ve stejné výši – není to povinné. Kdo chce, může svůj podíl na opravě hradit hotově v celé nebo částečné výši a od toho se pak odvíjí i výše příspěvku na splácení úvěru. Každopádně platí, že i když si někteří majitelé bytů zaplatili svůj příspěvek, za dluh SVJ u banky ručí dle spoluvlastnických podílů, takže když se najde neplatič, který přestane platit na splátky úvěru, podílejí se na financování za neplatiče dle výše svého spoluvlastnického podílu i ti, kteří úvěr nepotřebovali. Tak tvrdá je naše legislativa, aby si banky přišly na své, ať se v domě děje cokoliv…
vyžadovat aby SVJ, které si chce hrát na banku tak činilo s plnou parádou a se svými dlužníky uzavíralo písemné smlouvy, kde se bude především řešit situace záruky za dluh a posup při nesplácení. Naše SVJ chtělo řešit financování opravy domu individuálními půjčkami, ale podmínky Státního fondu životního prostředí pro akci Zelená úsporám to neumožnily. Proto jsme tyto smlouvy po výboru požadovali a když jeden vlastník žijící v Německu byt prodal a přestal platit měli jsme účinnou páku. K soudu ani nedošlo. Stačil jeden dopis advokáta „pokus o smír“.
Pokud jsou lodžie společnou částí domu, podílejí se na jejich opravách všichni vlastníci podle svých podílů. Komu patří lodžie je napsané v Prohlášení vlastníka, nic jiného neplatí. Zda někdo vykřikuje, že se na jejich opravě podílet nebude, je nepodstatné. Pokud jsou společnou částí domu, tak bude. Úvěr si bere a splácí svj, ne vlastníci. Vlastníci jednotek, kterým se zateplí dům splácí svůj dluh. Nikoliv však z jakého fondu oprav. Kolik vlastně za tu vaši „revitalizaci“, tak jak jste jí vylíčil, ve skutečnosti zaplatíte?
Lodžie, jsou-li přístupné z chodby komukoliv, tak ty se opravují z peněz všech spoluvlastníků. Lodžie přístupné pouze z bytu jsou ve výlučném užívání vlastníka bytu a proto podle § 1180 NOZ jejich opravy financuje výlučný uživatel. Obdobně to platí třeba i pro balkony. Jak tady sleduji diskuzi, tak mnozí považují § 1180 NOZ za neúčinný. Zajímalo by mě, jakou funkci má podle nich tento §, když se jím nechtějí řídit? Domnívám se, že jsou to ti, které ZoVB zvýhodňoval a nechtějí o výhodu přijít.
V svj závisí zejména na tom, co chtějí vlastníci. Když nechtějí na opravu lodžíí přispívat, tak nepřispívají. Každý si přispívá jak mu to vyhovuje, nemůžeme nikoho nutit, aby připsíval na něco co nechce, co nepoužívá. Lodžie patří tomu, kdo jí používá. Bez fondu oprav svj nemůže existovat, z čeho by se platily opravy.
Ve fondu máme cca 1 500 000 našetřeno a to necháváme na případné opravy. Další peníze, které do fondu budou přibývat chtějí investovat do úvěru. Nemyslím si, že každý dům má našetřeno…A z jakých peněz se úvěr platí v jiných domech?
Fond oprav běžně používá jenom neinformovaný blb a tiskový prostitut. A pak ještě družstva, aby zblbly vlastníky. Zákon to snad říká jasně. Příspěvek na správu domu, nic víc.
„V praxi to znamená, že celá léta byty s lodžiemi neplatily do fondu oprav za lodžie. Dá se to vyložit tak, že lodžie nejsou majetkem vlastníků konkrétních bytů, ale Ti je užívají“
To jste na to přišli brzy (od r. 2001), že byty s lodžiemi…
Spíše se dá vyložit to tak, že jste se cca od r. 2001 nezajímali o Prohlášení vlastníka, kde jsou společné části popsány. Už je to hodně dávno, co jsem četl vysvětlení v časopise Ekonom a sice, že kdyby lodžie (balkony atd.) patřily k bytu mohl by si s nimi dělat majitel snad co by chtěl. Dal by je předělat. Totéž společná okna, kdy nelze říci, že větší byt má větší okna, ale při obnově oken platí vyšší částku než byt menší. Pravda je, že zrovna majitel s balkonovými dražšími dveřmi platí při jejich obnově stejnou částku jako vlastník bez balkonu, který má okna rozměrově menší a lacinější než balkonové dveře.
Vidíte spravedlnost v tom, že vlastníci ve vyšších patrech zašpiní více schodů (nemohou sice za to, že ve vyšších patrech bydlí) ale platí tolik co vlastníci z přízemí ? A co soused, který se v domě vyskytuje málo (je celé léto na chatě) a platí úklid, možná i odpadky tak, jako by v domě byl.
A NOZ zní trochu jinak, než Tep tvrdí
„(1) Nebylo-li jinak určeno, … . Slouží-li některá ze společných částí jen některému vlastníku jednotky k výlučnému užívání, stanoví se výše příspěvku i se zřetelem k povaze, rozměrům a umístění této části a rozsahu povinnosti vlastníka jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad.“
Takže lze odhlasovat, aby vlastníci lodžií přispívali na společný účet více nebo aby „spravovali lodžii na vlastní náklad“.
Nevytrhávejte citát ze souvislosti: 1) Nebylo-li jinak určeno, přispívá vlastník jednotky na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech. Slouží-li některá ze společných částí jen některému vlastníku jednotky k výlučnému užívání, stanoví se výše příspěvku i se zřetelem k povaze, rozměrům a umístění této části a rozsahu povinnosti vlastníka jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad. Konec citátu. Takže když si odhlasujete příspěvek na lodžii nízký, po opravě lodžií je třeba vyhodnotit, kolik oprava stála, a když opravu odhlasovaný příspěvek nepokryl plně, tak je nutné dovybírat od dotčených výlučných uživatelů lodžií scházející částku. Jsou-li všechny lodžie stejné, doplatí z dotčených vlastníků všichni stejnou částku bez ohledu na velikost jejich spoluvlastnického podílu, jinak je slušné rozúčtování nákladů individualizovat dle skutečnosti, co a jak se opravovalo. Pokud si navíc dá jen někdo lodžii zasklít, pak takoví vlastníci platí zasklení plně ve fakturované ceně. Na to musí výbor SVJ pamatovat už při zadávání zakázky, aby dodavatel opravy rozepsal ve faktuře, co kolik stálo. U zasklené lodžie vlastník udržuje na svůj náklad zasklení, ale může naopak ušetřit na opravách vydláždění lodžie, které pak tolik netrpí povětrnostními vlivy. To je podle mne ten citovaný rozsah povinnosti který je jiný u zasklených lodžií oproti nezaskleným.
Poslední komentáře