rekonstrukce bytu-bourání příčky

Vložil Anonymous, 15. Březen 2009 - 9:18 ::

Při rekonstrukci bytů dochází k posunování či úplnému odstraňování příček, výměně radiátorů či plovoucích podlah. Dle mínění majitelů bytů se jedná o příčky nenosné.Přesto se v sousedících bytech objevují problémy – praskliny, zkřížené dveře apod. Jaké jsou povinnosti vlastníka bytu před provedením takové rekonstrukce, co může SVJ požadovat a jakými ustanoveními se řídit. Zdeněk Veselý

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Čtenář (bez ověření), 23. Červen 2009 - 15:25

    Objevují-li se statické poruchy (praskliny, zkřížené dveře ad.), na Vašem místě bych raději objekt opustil a nevracel se dříve, než bude provedeneo statické zajišťění, může se jednat o předzvěst závažnější statické poruchy. Kdo bude hradit závisí na Vaší pojistce.

    Vložil Matějka Jaroslav, 15. Březen 2009 - 11:42

    Vážený p.Zdeněk Veselý,

    načtěte prosím „Prohlášení vlastníka“. V některých případech jsou v „Prohlášení…“ nenosné příčky určeny jako vlastnictví jednotky.

    Jsou-li v „Prohlášení…“ všechny konstrukce i nenosné příčky určeny jako společné části domu, je potřeba souhlas v souladu s ustanovením ZoVB.

    Problematické je vždy bourání „nenosných“ příček ve starší zástavbě, kde staré stropní konstrukce vlivem „času“ stárnoutí materiálu poklesly a „leží“ zatěžují i nonesné konstrukce.

    Posouzení statikem není nikdy na škodu, byť stojí peníze.

    Výstavba nových příček v jiných místech má vždy za následek jiné zatížení stropní/podlahové konstrukce a může způsobit popraskání zdiva u sousedů (většinou se tak stane).

    Velmi nevhodné je, použije-li „odborná“ stavební firma příklepovou či vybrační techniku k odstranění příček. (V panelovém domě mohou popraskat stěny i o několik podlaží jinde.)

    Matějka

    Vložil kuba (bez ověření), 15. Březen 2009 - 10:31

    co se týče úprav úprav bytu kde nezasahuji do nosných stěn a neměním vzhled domu není potřeba nic řešit se společenstvím (není-li ve stanovách uvedeno jinak) ale pokud chci bourat stěny je vhodné nechat si udělat statický posudek. a domnívám se že takové úpravy nejsou na stavební povolení ale jen na ohlášení. (nicméně nejsem odborník :o)

    Kuba

    Vložil Anonymousq (bez ověření), 15. Březen 2009 - 9:43

    Bourani pricky je zasah do konstrukce domu a neni veci jen majitele bytu. Vyzaduje projekt a stavebni povoleni.

    Vložil Dlouhý Jiří (bez ověření), 15. Březen 2009 - 12:04

    Tak to se pletete. Příčka není nosná zeď, tím pádem není potřeba stavební povolení a stačí jen ohlásit změnu s jednoduchým plánkem tužkou. Oznámení musí dostat i SVJ. Stejným způsobem jsem tuto situaci řešil a bylo vše dle pravidel.

    Vložil uursik, 23. Červen 2009 - 15:17

    ráda bych se zeptala, je ohlášení změny nutné? Už dva dny nám soused nad náma vrtá celé dny. Manžel se šel zeptat – co se děje – má zbouranou zeď u koupelny a pravděpodobně dělá rekonstrukci koupelny. Jeho odpovědí bylo že jako majitel bytu není povinen cokoli výboru oznamovat.

    Vložil Čtenář (bez ověření), 23. Červen 2009 - 15:27

    Názor uvedený panem Ursikem, že majitel bytu není povinen oznamovat změny příček, je, mírně řešeno, nepravdivý.

    Vložil uursik, 23. Červen 2009 - 15:37

    ale to není můj názor, to je názor toho souseda, který provádí rekonstrukci pravděpodobně koupelny. Tvrdí, že nic nahlašovat výboru nemusí, protože je vlastníkem bytu. Jenomže já nevím, na co se odvolat, když mu budu tvrdit, že povinnost nahlásit prováděné změny má.

    Vložil Čtenář (bez ověření), 23. Červen 2009 - 15:44

    Odvolal bych se na § ZoVB a obdobný § ObčZ, který nedovoluje zasahovat do práv ostatních vlastníků. Jsou tu povolanější diskutéři.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".