Problém s předsedou
Procházel jsem několik dní tento portál i jiné, ale stále nenacházím co potřebuji vědět s přesností.
Pokud se na shromáždění má hlasovat (např.revitalizace) je potřeba nejméně 75% účast. Do prezenční listiny se podepíše manžel majitelky bytu (v katastru pouze ona vlastník a není přítomna na shromáždění), pokud hlasuje manžel je hlas platný, ikdyž neměl plnou moc za ni hlasovat?
Další vlastník mají byt s manželkou jako SJM a podepíše se jen on (bez plné moci a ona není přítomná) je jeho hlas platný?
A třetí případ. Vlastník jednoho bytu má dceru, která vlastní byt ve stejném domě a podepíše se za ni (bez plné moci a dcera není na přítomná) je hlas platný?
Je popřípadě za takové hlasování odpovědný výbor pokud tyto hlasy počítá do hlasování nebo tito majitelé, kteří neměli plnou moc?
Děkuji
S úplnou přesností Vám nemohu odpovědět / asi pouze právník / ale dle dotazu č.1 – manžel majitelky bytu se může do presenční listiny podepsat , ale bez plné moci nemá právo hlasovat a pokud hlasoval je jeho hlas neplatný. Dotaz č.2 – SJM . pokud nemáte ve Vašem společenství dořešen následující :
§ 1185 NOZ Spoluvlastnictví jednotky
(2) Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění.
I tak bych považoval jeho hlas za platný. K dotazu ohledně dcery . Ani tento hlas je bez plné moci od vlastníka – neplatný. A ano , za ověření usnášeníschopnosti shromáždění a osob způsobilých k hlasování je odpovědný výbor Společenství.
Vy ale máte starosti, člověče. Problém není s předsedou, ale s vámi. Kdybychom trvali na těch blbinách stejně jako vy, tak by nám nikdo nechodil na schůzi, protože by tam přestali chodit i tí poslední členové, co tam ještě chodí. Nicméně, jsou společenství, kde jsou byrokratické blbiny nade vším.
No.. ve zkratce.. neřešil bych nic takového, kdyby nám předseda nezpůsobil škodu za milion (ne-li více). Proto se snažíme (naprostá většina vlastníků), aby si škodu uhradil sám a ne my všichni! Lhal, zatajoval atd. dle našeho názoru nejednal jako řádný hospodář ani s nezbytnou loajalitou a snad i proti dobrým mravům. Škoda, že namísto pomoci se dostává jen za uši, že to chce člověk řešit. Vždyť jde „jen“ o milion korun.
Okamžitě bych se obrátil na policii ČR. Pokud hrozí nebezpečí defraudace ze strany předsedy, tak předběžné opatření. Mohou Vám pomoci občanské poradny https://www.obcanskeporadny.cz/cs/.
Děkuji za Váš názor, ale nemá smysl odepisovat. Nechci popisovat co je ve věci, chci pouze odpovědi na svůj úvodní dotaz.
Odpověď na usnášeníschopnost i na plné moci jste dostal. Co ještě chcete? Píšete, že máte za sebou většinu členů SVJ. Proč jste předsedu/výbor již neodvolali? Nebo jen kverulujete, že není po vašem?
Aha, vy chcete pouze pochválit, jak jste úžasný. Objevil jste ve vašem svj podle vás podvod, obraťte se na soud. To je vše.
Neexistuje zákon, že by plná moc musela být v písemné podobě. Pokud je dotyčný výboru znám a dotyčný prohlásí, že má ústní plnou moc od vlastníka, tak ho výbor nechá hlasovat, jinak vlastníkovi upírá jeho právo nechat se zastupovat. Ale je lepší, aby dodatečně přinesl písemnou plnou moc, protože existují případy jako je Jar. Tyto existence se chtějí stále soudit i když soud takovou žalobu zamítne. Zastupovat vlastníka může i nečlen SVJ, jinak vlastníkovi upírá výbor jeho práva, co je ve stanovách je irelevantní. Již se zde řešilo. Potřebné kvórum pro usnášeníschopnost shromáždění je více než 50% hlasů všech, pokud stanovy neurčují větší počet hlasů.
V našem SVJ nevlastníci se účastní schůze, ale nemohou hlasovat. Jsou to většinou rodiče nebo děti, kteří bydlí v bytě vlastníka. Zapisují se do prezenční listiny hostů. Vlastník, který se nemůže zúčastnit shromáždění, může pověřit plnou mocí jen jiného vlastníka podle stanov. Plná moc s návrhy usnesení je přiložena k prezenční listině. Pokud máte ve stanovách, že vlastníka může zastupovat i nevlastník, tak není problém, pokud má plnou moc od vlastníka. Jen v takovém případě je hlas platný. Odpovědnost má, kdo řídí schůzi včetně zapisovatele.
No tak to se to bohužel často dělá a na pravidla a zákon se nedbá. Nevím jak jste vše co uvádíte zjistil. Nicméně Doporučuji abyste si vyžádal všechny podklady nechal si potvrdit že jsou kompletní to si napište do zápisu ze schůzky s členy výboru a poté si šest kontrolujte tedy Jaké byly plné moci přílohou k zápisu hlasovací listinu o kopírujte Myslím tady prezenční listinu plus Případně ty plné moci Pokud vám to umožní a vše si zapište tedy které plné moci napište datum Nechte si to podepsat a poté Podejte výboru námitku na platnost hlasování. Uvidíte jak zareagují nejspíš se budou bránit protože jsou to prostě běžné praktiky v SVJ. Jar
„Pokud se na shromáždění má hlasovat (např.revitalizace) je potřeba nejméně 75% účast“
Tohle plyne odkud? (Patrně z Vašich stanov?)
„Je popřípadě za takové hlasování odpovědný výbor pokud tyto hlasy počítá do hlasování nebo tito majitelé, kteří neměli plnou moc?“
Tady je odpověď jednoduchá. Rozhodnutí platí tak, jak je uvedeno v zápise. Obrana je vyloučena, soudní přezkum je vyloučen. Už se zde opakovaně řešilo (heslo: důležitý důvod/důležitá záležitost).
Poslední komentáře