Pozemek za domem
Dobrý den. Jsme SVBJ, všichni máme stejné díly 1/24 (v domě je 24 stejných bytů).Město nám zároveň prodalo také pozemek za domem, který je označen v KN jako ostatní plocha, manipulační plocha. Jedná se o podílové spoluvlastnictví, v KN je zapsán každý majitel bytu má zároveň 1/24 tohoto pozemku. Na jedné z prvních schůzí SVBJ jsme se dohodli, že kdo má na pozemku starou kůlnu, může si jí tam ponechat, majitelé aut tam mohou parkovat a kdo nemá kůlnu ani auto tak tam suší prádlo.Nic víc. Před rokem se přistěhoval do jednoho bytu nový majitel, starou kůlnu zboural, postavil si jinou, větší,udělal si zásuvku a z 2. patra si zavedl do kůlny elektřinu. Od té doby od rána do večera svařuje, brousí, hobluje a jinak kutí nebo opravuje. Když se mu snažil předseda domluvit, řekl, že je to jeho majetek a může si dělat co chce. Skladuje tam plynovou bombu a garážuje mopeda. Neměl mít náhodou na novou stavbu kůlny souhlas všech ostatních spoluvlastníků pozemku a územní souhlas stavebního úřadu? Je možno se proti tomuto chování nějak bránit? Děkuji za radu. HM.
Vážená/ý HM,
jste-li společenství, jak píšete, tak pochybuji, že máte každý 1/24, načtěte prosím „Prohlášení vlastníka“ (v čitateli je uvedena rozloha jednotky).
Dále prosím určete přesně, je-li v „Prohlášení vlastníka " na budovu uveden i "pozemek za domem“ a k jakému učelu slouží.
Pokud v „Prohlášení vlastníka“ pozemek uveden není, nevztahuje se na tento pozemek ZoVB.
Co jste si dohodli na schůzi je pěkná věc, máte to písemně? Jak řeší váš „Domovní řád“ užívání plochy přináležící k domu či „kůlny“ či parkování motorových vozidel? Máte vypracované „Nařízení k požární bezpečnosti“ či nějakou požární směrnici, nebo tato ustanovení jsou součástí „Domovního řádu“?
Načtěte stavební zákon a jeho prováděcí vyhlášku, zde se dočtete, že na „kůlnu“ není nutné stavební řízení. Jak máte ošetřeno ve vašich stanovách či „Prohlášení vlasníka“ oprávnění k užívání pozemku jste nesdělil.
Načtěte vyhlášku č.23/2008, zde se dozvíte, zda se porušují nějaké požární předpisy.
Pokud se domníváte, že je něco špatně, tak odborná firma, která vám provádí (předpokládám, že neporušujete předpisy) 1× ročně požárně bezpečnostní prohlídku ve svém zápise se o nebezpečí zmíní.
Pro nadměrný hluk se můžete obrátit se stížností na příslušný obecní úřad.
Jaký je prosím paní/pane HM rozdíl mezi parkujícím autem a mopedem v „kůlně“. (Nejedná se o závist, že někdo nelenil.)
Načtěte prosím pokyny – předpisy pro skladování stlačených plynů, v nich je přesně uvedeno jak se mají skladovat.
Závěr: bez konkrétních údajů a znalosti objektu a pozemku nelze poskytnout konkrétní radu.
Matějka
Pokud to patří k domu rozhoduje SVJ, pokud ne, tak rozhoduje nadpoloviční většina, tj. 13 z 24. Toť vše. Je jasné, že nejdříve musíte sehnat tu většinu a pak udělat nějakou spravedlivou písemnou dohodu. Např. že všichni své hnusné boudy zbouráte a zasadíte tam stromy nebo nějaké jiné zdůvodnitelné omezení provozu. Samozřejmě pro všechny.
Poslední komentáře