Povinnost podávat daňové přiznání datovou schránkou
Kde přesně je zakotvena povinnost podávat daňové přiznání datovou schránkou?
Podle výkladu Finanční správy nestačí podat daňové přiznání datovou schránkou (tj. vyplním, naskenuji a sken pošlu datovou schránkou, nebo pošlu vyplněný elektronický formulář v .pdf), jak se opakovaně píše v médiích, ale Finanční správa požaduje buď
- poslat datovou schránkou soubor ve formátu .xml , který musí být bezchybně vyplněný, v přesné struktuře, před odesláním zkontrolovaný přes jejich webovou aplikaci, a který – a to hlavně – není (alespoň ne snadno) člověkem čitelný (pokud znáte nějaký vhodný nástroj pro čtení souborů ve formátu .xml , prosím o vhodné doporučení v tomto směru), což se sice dá označit jako podání datovou schránkou, ale bez bližšího upřesnění je používané označení podání daňového přiznání datovou schránkou přinejmenším zavádějící,
nebo
- podání přes jejich webový formulář, přičemž k jejich webovému formuláři je sice možné se přihlásit (mj.) pomocí přístupových údajů k datové schránce, ale dále celý proces vyplnění a odeslání formuláře nemá s datovou schránou nic společného, což mj. znamená, že se formulář neuloží do složky odeslaných zpráv v datové schránce.
Vypadá to, že i každá instituce vytváří vlastní způsob komunikace, který prosazuje. Občan ovšem totéž požadovat nemůže (Zasílejte mi pouze prostřednictvím webového formuláře na mém mailserveru, jinak k Vašim písemnostem nebudu přihlížet.)
Nahlédněte do § 72/6 daňového řádu č. 280/2009 Sb..
Ten formát .xml je hodně nečitelný, ale vrchnost to tak chce.
Hezký den!
Pavel
Děkuji.
Kde správce daně zveřejnil formát a strukturu formulářového podání?
Dosavadní praxe byla taková, že správce daně musel přijmout formulář, který aspoň přibližně vypadal jako originální formulář, a taky tak činil (jednalo se o nápodoby formulářů vytvořené různými softwarovými firmami a podané na papíře nebo elektronicky).
Poslední komentáře