Povinnost platit daň z odměn výbor SVJ...?

Vložil clenkaSVJ, 25. Listopad 2016 - 20:32 ::

Ve kterých konkrétních případech „odměn výboru“ je SVJ povinno podat prílsušné vyúčtování zálohové a srážkové daně FÚ tj. platit dan z odměn…?

Dále dle č. 586/1992 Sb.

e)výnos z prostředků rezerv uložených na zvláštním vázaném účtu v bance podle zákona upravujícího rezervy pro zjištění základu daně z příjmů, stane-li se příjmem zvláštního vázaného účtu.

Patří sem např. i výnos z čistě spořícího samostatného učtu SVJ?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil krcma, 27. Listopad 2016 - 15:07

    Členko SVJ,
    z každé odměny ze závislé činnosti (tedy i z odměny členů výboru) se musí platit daň. V případě odměny statutárního výboru (tj. výboru) to bude vždy daň zálohová. Srážková u SVJ připadá v úvahu např. u DPP do 10000/měsíc uzavřené třeba s uklízečkou.
    Nicméně i člen výboru může podepsat u zaměstnavatele (tady SVJ) prohlášení poplatníka (tzv. růžový formulář), že si přeje uplatňovat slevy na dani. Základní sleva je aktuálně 2070 Kč za měsíc. Což pravděpodobně u většiny SVJ tuto daň zcela pokryje a ta se pak hradit nebude.
    Ještě doplním, že to se bude týkat zpravidla statutárů, kteří nemají jiný příjem podle par. 6 ZDP (nejsou jinde zaměstnaní). Tedy v praxi např. důchodců, OSVČ aj.
    To ale nemá vliv na zdravotní pojištění (platí se vždy) a sociální pojištění (platí se při odměně nad 2500/měsíc).

    Co se týká výnosů z prostředků rezerv. Tak spořícího účtu SVJ se to netýká. Resp. SVJ takové rezervy ani tvořit nemůže. Pokusím se jednoduše vysvětlit o co se jedná. Pokud bude daňový subjekt např. za 5 let plánovat velkou opravu jím vlastněného majetku, má několik možností. Buď počkat těch 5 let, provést opravu, přičemž celá cena opravy bude za těch 5 let najednou v daňových nákladech. Nebo může tvořit na tuto opravu rezervu. To zjednodušeně znamená, že každý rok dá do nákladů poměrnou část plánovaných nákladů na opravu (tyto náklady jsou daňově účinné) a za těch 5 let to pouze vyúčtuje. Tzn. že do nákladů půjdou pouze náklady vyšší než na které byla tvořena rezerva, pokud by náklady byly naopak nižší, musí se daňový základ naopak zvýšit.
    Přičemž tento institut se dlouho dost zneužíval. Mohli jste si vlastně dát do nákladů částky jen na základě nějaké kalkulace, oprava se nakonec třeba ani neuskutečnila, což sice znamená, že za těch 5 let to stejně zdaníte, ale tak právě že až za těch 5 let a ne nyní.
    Proto je aktuálně v zákoně, že pokud chcete tvořit takovou rezervu, musíte částku ve výši tvorby této rezervy převést na zvláštní vázaný účet (určený speciálně pro tvorbu této rezervy ). No a právě pouze těchto účtů se týká tento paragraf.
    Jedná se tedy o jakýsi prostředek daňové optimalizace, který ale může tvořit pouze subjekt, který má k hmotnému majetku vlastnické právo. SVJ ale budovu, kterou spravuje, nevlastní..

    Vložil daňař (bez ověření), 27. Listopad 2016 - 19:19

    Pojistné se platí již při odměně nad 2 499 Kč/měsíc, nikoliv až nad 2 500 Kč. Ta koruna udělá velký rozdíl.

    Vložil krcma, 28. Listopad 2016 - 8:24

    Máte pravdu :)

    Vložil kamara (bez ověření), 27. Listopad 2016 - 13:03

    V každém případě zálohová daň ze superhrubé mzdy + zdravotní pojištění bude-li odměna do 2500 Kč/měsíc a soc. pojištění při odměně nad 2500 Kč/měs.

    Vložil daňař (bez ověření), 27. Listopad 2016 - 19:47

    Opravuji:

    V každém případě zálohová daň ze superhrubé mzdy + zdravotní pojištění a navíc soc. pojištění při odměně nad 2 499 Kč/měs.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".