Poplatek za správu na m2 či byt jednotku

Vložil Anonymous, 4. Duben 2007 - 18:02 ::

Podle smlouvy o zajišťování správy společných částí domu je v našem případě poplatek za správu účtován ve výši 2,10 Kč/ m2 podlahové plochy . Protože náklady na správu jsou v podstatě na velikosti bytu nezávislé dochází k tomu, že v připravovaném SV s celkem 72 menšími či většími byty jsou rozdíly u této položky mezi malými a většími byty téměř dvojnásobné.

  1. Je možno účtovat správu ne dle m2 nýbrž na byt?
  2. Jak postupovat je-li změna možná ?

Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil uursik, 6. Duben 2007 - 14:51

    je to určitě možné, my taky máme správce a každý byt platí stejný poplatek.

    Vložil Anonymous, 4. Duben 2007 - 18:18

    Možné to je (a při určitém úhlu pohledu to lze považovat i za logické), ale zákon 72/1994 Sb. vyžaduje dohodu vlastníků (myšleno jako souhlas všech).

    72/1994 Sb. § 13

    (1) Vlastník jednotky se podílí na správě domu v rozsahu, který odpovídá jeho spoluvlastnickému podílu na společných částech domu, není-li mezi vlastníky jednotek dohodnuto jinak.

    Nejjednodušší je tedy vypracovat listinu, kde bude jasně uveden úmysl, a tuto pak nechat podepsat všemi vlastníky. Zákon sice neříká, že dohoda musí být v písemné podobě, ale lze to jen doporučit.

    Vložil Anonymous, 7. Duben 2007 - 10:08

    Nač nějaké dohody? Ať se o tom rozhodne na shromáždění – prostou většinou.

    Vložil NKlainová, 7. Duben 2007 - 16:54

    Proč je nutná dohoda všech vlastníků, mají-li být některé náklady rozdělovány jinak, než podle spoluvlastnických podílů, bylo uvedeno v předchozí odpovědi. Prostě proto, že to stanoví zákon.

    To, že má být dohoda podepsaná všemi vlastníky jednotek, upřesňuje Sdělení MF čj. 281/55 462/2002 v bodu 5.

    Vložil Anonymous, 8. Duben 2007 - 14:34

    To pochybuji, že by to bylo myšleno tak komplikovaně – vytvářet písemné dohody, kde musí souhlasit 100%). V SVJ se o všem rozhoduje na shromáždění, proč by tohle měla být výjimka?

    Vložil NKlainová, 9. Duben 2007 - 17:23

    O tom, že dohoda byla myšlena tak, že je vyžadován souhlas všech vlastníků, se můžete ujistit v návrhu nového ZoVB. V § 25 odst. 1 uvádějí autoři návrhu nového ZoVB naprosto jednoznačně: "Vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na úhradu nákladů na správu domu a pozemku v poměru, který odpovídá velikosti jejich spoluvlastnických podílů na společných částech domu.., pokud není dále stanoveno jinak, anebo nedojde k jiné dohodě mezi všemi vlastníky jednotek.

    Vložil Pavel, 8. Duben 2007 - 20:55

    Problém je v tom, že se neví, co znamená slovo „dohoda“ v § 15/1 ZoVB.

    Většinově zde zaznělo, že dohoda je 100% hlasů všech.

    Existuje i názor, že dohoda je názor pouhé většiny. Tento názor zdůvodňuje na 5 logických argumentech JUDr. Pražák v publikaci SVJ praktická příručka, LINDE 2006.

    Kde je pravda nevím, judikát jsem zatím neobjevil.

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 9. Duben 2007 - 1:14

    Slovo „dohoda“ je natolik běžně používané slovo a těžko budete hledat nějaký specifický právní výklad. Používá se hojně v mnoha zákonech (např. počet výskytů v občanském zákoníku jde do desítek). Zamyslete se, co to slovo v běžném smyslu znamená a zda se říká, že se tři lidé na něčem dohodli a přitom byl jeden proti.

    Těch 5 argumentů by mě celkem zajímalo, ale očekávám nějaké překrucování nebo odůvodňování, proč by si pan Pražák to představoval jinak. Jinak si to nedovedu vysvětlit.

    Vložil Anonymous, 10. Duben 2007 - 8:48

    osobne se domnivam ze dohoda je takovy stav/zaver diskuze, kdy obe strany nastavi podminky a za tehle podminek s danym tematem/navrhem obe souhlasi. otazkou je zda ucastniky diskuse musi byt 100% 76% nebo 51% clenu (plochy). to by mel stanovit zakon.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".