Poplatek nebydlícího člena

Vložil Hanes (bez ověření), 2. Červen 2012 - 8:18 ::

SVJ jsme založili v listopadu 2011.Zůstali jsme většina členy SBD Trutnov.Nyní nám rozeslali dopisy, že jsme v roce 2009 získali byty do osobního vlastnictví a stali se nebydlící členové a jsme povinni hradit každý člen roční poplatek na správu družstva 300,– Kč, s tím že v roce 2007 byla schválena na shromáždění delegátů SBD směrnice o stanovení plateb.Zaráží mě, že teď po tolika letech po nás chtějí zaplatit poplatek zpětně za 4 roky.Podle mého názoru je nemorální požadovat poplatky od roku 2009 bez předchozího upozornění.Otázkou je,jestli je to právně v pořádku a co vlastně nebydlící člen za 300,– Kč ročně od SBD získá? Vlastně nic !!! Správu SVJ nám provádí totéž SBD za 150,–Kč měsíc/byt.Může po nás SBD požadovat poplatek zpětně ? Zároveň nám stanovují termín zaplacení 30.6.2012.Pokud tak neučíníme, budou po nás vymáhat částku 1200,–Kč právní cestou a vyloučí nás z družstva.Prosím o názor a posouzení.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 12. Červen 2012 - 14:57

    Roční poplatek „na správu družstva 300,– Kč“ není sám o sobě protiprávní. Tato platba ovšem musí být předepsána všem členům družstva. Vždyť vést agendu nájemného a záloh bydlících členů je pro družstvo ještě mnohem finančně náročnější než vést pouhý seznam nebydlících členů.

    lake

    Vložil Pavel Korotvička (bez ověření), 4. Červen 2012 - 11:22

    Myslím, že toto se řešilo již v letech, kdy se do SBD snažili dostat do stanov, podle Notářské komory je tento poplatek protiprávní, minimálně nemravné. viz: http://www.nkcr.cz/…m/2007_2.pdf

    Výňatek: VI. K podmiňování trvání členství v bytovém družstvu finanční platbou člena Lze pochopit, že BD – majíce obavy z možných rizik, které může mít pro stále se snižující skupinu členů – nájemců vzrůstající masa členů – vlastníků24 a nebydlících členů25,snaží se těchto členů pokud možno zbavit anebo alespoň jejich vliv na chod BD marginalizovat. Děje-li se odchod těchto členů z BD na základě vzájemně slušného chování a dohody anebo z vlastní vůle těchto členů cestou jejich jednostranného vystoupení, nelze proti tomu mít námitky. Stejně tak nelze mít BD, resp. v praxi spíše jeho vedení, za zlé, že se snaží tyto členy k odchodu přemlouvat.26 Jako naprosto neomluvitelné a hrubě protiprávní lze označit metody,kdy se člen k odchodu donucuje.V praxi se vžilo zejména používání tzv. udržovacího poplatku za členství. Reálně se jedná o to, že BD požaduje po těchto členech platbu určité paušální částky za to, že i nadále mohou zůstat členy. Někdy se tato platba též odůvodňuje údajnými administrativními náklady spojenými s vedením seznamu členů. Ekonomicky je přitom tato částka zpravidla nastavena tak, aby její výše byla rovna výši nároku člena na vypořádací podíl po zániku členství. Pokud člen platbu neuhradí, následuje jeho vyloučení z BD spojené s jednostranným započtením nároku na udržovací poplatek proti nároku člena na vypořádací podíl, takže v důsledku tohoto postupu BD „úspěšně ušetří“. Přitom se mnohdy cynicky kalkuluje, že kvůli částce v řádu několika set korun se nikdo nebude chtít soudit.27 V něk­terých případech BD – ve snaze nezatěžovat se administrativní stránkou věci – celý postup „vylepšilo“ tak, že členy, kteří udržovací poplatek neuhradí, prostě přestane považovat za členy, vyřadí je z členské evidence28 a mnohdy jim i upře nárok na vypořádací podíl. Jiná BD – vědoma si protiprávnosti svého jednání – se pokouší odůvodnit existenci těchto poplatků poukazem na administrativní a jiné náklady, které vznikají v souvislosti s vedením seznamu nebydlících členů a svoláváním zasedání členských schůzí cestou zasílání pozvánek.Ani jeden z těchto argumentů nemůže zjevně obstát. Předně v éře počítačů nikdo nemůže argumentovat vysokými náklady na vedení členské evidence. A dále je jen věcí BD a jeho členů, jaký způsob svolávání zasedání členských schůzí si ve stanovách určí. Pokud se určí, že bude zasedání svoláváno např. oznámením publikovaným na webových stránkách BD, je to možné; zasílání tradičních pozvánek není rozhodně jedinou možností. Všechny tyto postupy jsou zcela zjevně nezákonné a velmi nemravné, neboť trvání členství v BD nelze podmiňovat žádným plněním. BD nemůže svévolně naúčtovat členovi nějaké platby, aniž by existoval právní důvod (titul) takového nároku.I bez existence právního důvodu plnění může člen BD přispět; pak se ovšem jedná o dar, který je – jak známo – vždy dobrovolný a BD si jej nemůže vynucovat. Odjakživa totiž platilo, platí a platit bude, že lidé se k sobě mají chovat slušně.

    PS: kdo jde do toho, jdu se soudit a medializovat tuto věc. Samozřejmě zaplatím, ale budu se soudit, to je totiž pro SBD problém – je to vydírání !

    Vložil Krobot (bez ověření), 2. Červen 2012 - 16:05

    je platit členské příspěvky. Podmínky platby bych hledal ve stanovách Vaší SBD.

    Vložil Karel vajz (bez ověření), 3. Červen 2012 - 18:09

    Souhlas ale né pochybením nějakého trotla zpětně

    Vložil petr82 (bez ověření), 2. Červen 2012 - 9:57

    A proč jste zůstali členy když to nemá žádné výhody? Nebo lidé zapoměli že zůstali členy? U nás SBD nechce poplatek ale radí lidem se vzdát členství (vrátí žákladní členyský vklad 200,–) protože tito nebydlící členové pak dělají problémy při svolávání shromáždění, protože potom je problém aby se sešlo více jak 50% členů, na schůzi nechtějí chodit bydlící členové natož nebydlící členové a potom se svolávají opakované schůze.

    Vložil Karel vajz (bez ověření), 3. Červen 2012 - 18:06

    U nás jsme zrušili členství a dodnes po letech nám žádný zčv nevrátili.Jen mě zaráží že to chtějí zpětně, to tam máte pěkný bordel v SBD.Vymáhat poplatek nazpět snad ani nejde když proběhly audity.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".