Poměrová měřidla
Chystáme se v domě nainstalovat poměrová měřidla (SVJ, 70 jednotek). Měl bych několik dotazů:
- Kolik lidí to musí schválit? Podle mě jde o normální investici do majetku, tedy 1/2 z přítomných na schůzi, ve výsledku tedy stačí 1/4 všech lidí.
- Jak se řeší účtování pokud nainstaluji měřidla uprostřed sezóny/roku? Vyhláška říká jak počítat teplo pokud mám měřidla. Ale znamená to že musím počítat OD DNE INSTALACE? Mě přijde nejlepší nainstalovat měřidla teď na podzim a do konce roku počítat postaru a od 1.1. počítat podle měřidel. Jde to tak?
- Jaká měřidla použít? Jde to nějak obelstít? Viděl jsem digitální Simemensy už za 400Kč. Je lepší připlatit? Doporučíte nějakou firmu?
Díky.
P.L.
vyberte si firmu Techem, jsou lepší než Siemens od CoopThermu a za stejné peníze
Nevi nekdo jestli se da nejak obelstit meridlo tepla VIPA CT ? Dal jsem si jiz minulej rok namotovat plastova okna a topim o polovinu min a porad platim stejne rekl bych ze jeste o neco vic.
Vážený kolego Jindřichu Nitschneidere,
mohu Vás ujistit, že měřidlo tepla VIPA CT se dá obelstít velmi snadno, a to tak, že na něm při kontrole nebude patrný žádný zásah.
Kolega podvodník Jaroslav Nixmochr
Dovolím si reagovat, jakožto výrobce tohoto indikátoru, otázkou. Existuje nějaký indikátor který se nedá ovlivnit? Neexistuje.
Čekal jsem alespoň nějaký prima návod, ale je to jen plácnutí do vody. Troufám si tvrdit, že cokoli vymyslíte, bude úplně stejně fungovat na jakýkoli indikátor a na většinu indikátorů bude těch metod ovlivnění víc než na indikátory VIPA.
U odpařovacích nám jedna firma která je vyráběla popsala přes 20 způsobů ovlivnění. A ujišťuji vás, že u elektronických na tělese to není o mnoho lepší.
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
Děkuji panu Patočkovi za upřesnění. Ovlivnit se dá skutečně jakýkoli poměrový indikátor tepla. Tazatel se ptal na konkrétní typ, tak jsem označení typu převzal do odpovědi.
Návod se mi zde nechce zveřejňovat, to ať si tazatel dohledá sám, stejně jako jsem si návody přečetl jinde sám. Takže souhlasím, jedná se o plácnutí do vody. Nicméně k výměně takovýchto návodů by toto fóru sloužit nemělo. Navíc zadarmo, že. Zájemce mě může kontaktovat mailem.
Útěchou budiž to, že tazatel musí zaplatit nejméně 60 % průměru a navíc nereálným náměrem na sebe upoutá pozornost. Souhalsím i s tím, že nehraje příliš roli, zda je indikátor elektronický nebo odpařovací, princip metod je stejný. Stačí fyzika základní školy.
Kolega podvodník Jaroslav Nixmochr
Zdravím.
Pisatel Jaroslav nabízí svou pomoc na mailu, mail však neuvede :) vtipné… Chci se zeptat z „druhé“ strany. Ačkoliv mi technik tvrdí, že fixlování není možné, vytady píšete pravý opak.. Jako domovník BD uvažuji o nákupu digi měřáků spotřeby tepla od Techemu nebo od ViPa. Jaký z nich se hůř ovlivňuje/manipuluje? Děkuji.
Jedním z problémů z pohledu „fixlování“ je u indikátorů namontovaných přímo na otopné těleso přístupná zadní strana indikátoru. Tedy místo „vstupu tepla“ do indikátoru je relativně daleko od vlastního teplotního čidla.
Druhým jsou čidla měření teploty místnosti, které indikátory VIPA nepoužívají ke stanovení podílu úhrady.
Jinak si troufám tvrdit, že metody a možnosti ovlivnění/neovlivnění jsou zcela srovnatelné.
Jsou zde jiné zásadní rozdíly, ale jelikož se na ně neptáte, nebudu nám zde dělat reklamu. Myslím, že se to zde již vše probíralo. Více klidně osobně na e-mail petr@vipa.cz nebo telefon 603 208 552.
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
Dobrý den. Mám jen poznámku k bod 3. Hojně jsou také používané poměrové indikátory VIPA CZ. www.vipa.cz
Píšete o nutném schválení SVJ v případě instalace měřáků, píšete o zavedení měřičů ve všech SVJ, ale jak mám postupovat když si sám chci měřák nainstalovat a pak požádat o vyúčtování služeb naší BJ dle vykázaných hodnot? V našem SVJ si totiž měřáky nechtějí vlastníci nainstalovat. Navíc jsem zjistil, že rozvody tepla jsou tak špatné, že ani při max výkonu čerpadla se radiátory nerozpálí. Tudíž byla v místnostech pěkná zima.Protože máme byt z 50 % tvořen obvodovou zdí domu, která není zateplená, rozhodli jsme se nakoupit infratopné panely, které měly min. rok spotřebu cca 8,5 tis./rok. Za teplo z radiátorů,které vlastně žádné není, platím cca 12,5 tis. Kč/rok. Proto chci instalovat měřáky a dát nové ventily abych snížil částku 12,5 tis. na minimum. Mám šanci či právo toto provést?
Dobrý den. Přidáním dalších topných těles pomůžete i okolním bytům (nad, pod i vedle Vás), protože bude Váš byt vyzařovat více tepla do okolí. K měření tepla; pokud není měřen celý dům, nemá to žádný smysl. qap.
Bohužel ve vašem případě poměrová měřidla nic neřeší jak už tu bylo několikrát napsáno tyto měřidla neměří skutečnou spotřebu ale pouze odpočítávají „dílky“ na nějaké stupnici a cena jednoho dílku se vypočítá podle spotřeby na patě domu. Jisté řešení je se odpojit od stávajícího rozvodu tepla ale stejně při vyúčtování vám bude započteno 40–60% ceny z celkových nákladů na teplo v domě, záleží jaký poměr jste si odsouhlasili. Není to zrovna spravedlivé řešení ale bohužel jiné není podle stávajících zákonů možné.
Právo si instalovat poměrová měřidla sám, když ostatní nechtějí, máte.
Protože ale poměrová měřidla jsou poměrová, nebude to mít vliv na rozdělení nákladů na Vaši jednotku.
Poměrová měřidla se používají pro poměrné rozdělování nákladů, pokud jsou instalována i v ostatních jednotkách.
Bohužel to co píšete je naprostý nesmysl. Už to tu bylo stokrát vysvětleno, že měřák na topení je POMĚROVÝ a nemá smysl měřit v jednom bytě, výsledná hodnota NIC neznamená.
Navíc na změně účtování se musí shodnout celé SVJ.
A navíc si uvědomte, že i kdybyste měl na měřáku nulu stejně dle vyhlášky zaplatíte 30–40% dle plochy bytu.
Bezhlavě kupovat vlastní topení byly rozhodně vyhozené peníze!
P.L.
No to zase někdo inteligentní promluvil. Někomu byla zima, protože má zdi na prd zateplené atd. a tak pro svoji rodinu zajistil teplo za vyšší náklady a vy to ještě komentujete „vyhozené peníze“. A co měl jako dělat ? Zřejmě si vás měl objednat abyste běhal dokola jeho bytu jako v Mrazíkovi, že. Bože můj to byl zase výjev.
Tak se neptejte když nechcete slyšet odpověď co vám nevyhovuje! Moje odpověď je naprosto fundovaná. Měřák v jednom bytě je k ničemu a inestice do něj je nesmysl. Stejně jako je (většinou) nesmysl investice do vlastního topení. Na tomto fóru už jsem viděl kupu něšťastníků co nakoupili vlastní topení v domění, že za společné přestanou platit!
Přitom je lepší se PRVNĚ ptát a pak teprve něco měnit a ne prvně nakoupit topení a pak pátrat.
P.L.
Ale já ten dotaz četl důkladně! Vy sám platby za radiátory NIJAK nesnížíte. Pokud se celé SVJ nedohodne na instalaci měřáků u VŠECH a na změně účtování tak budete nadále platit pevnou platbu za topení, tedy dle plochy bytu. Z toho jasně každému rozmnému člověkovi vyjde, že je NESMYSL topit vlastním topením protože vlastně platíte vytápění 2×!
Samozřejmě souhlasím, že instalace měřáků je prospěšná ale pokud je u vás neprosaditelná pak měřák v jednom jediném bytě je úplně k ničemu.
P.L.
Nerozumím vlastníků, kteří tady prezentují názory , o zrušení indikátorů . Podle mne je nejdůležitější aby SVJ , které chce přistoupit na indikátory mělo buď samostatný hlavní fakturační „měřák“ tepla nebo nějaký odečitatelný poměrový hlavní „měřák“ tepla. Je potřeba si vybrat dobrou firmu , doporučuji Techem a pak hodně záleží na propagaci a umravňování vlatníků. Jarek SVJ
Máme instalovány TRV (ventily). Chtěli jsme dodatečně ještě ITN, ale neprošlo to. Vlastníci argumentují, že se začne šetřit a ti co bydlí v krajních bytech budou zmírat chladem – prostě dům se ochladí – jaké jsou vaše zkušenosti?? Souhlasím, že ITN jsou spravedlivější stejně jako vodoměry. Z původní nulové roční bilance jsme po instalaci vodoměrů rázem dostali za byt přeplatek 11 000,–!!!!!!!
Vážený,právě o tom to je.Vy netopíte a divíte se, že máte platit, ale to, že vlastně teplo kradete okolním bytům, to jste nepochopil- proto platíte.Máme také takové šetřílky – jsou to byty nad sebou ve 2. a 4. patře-a výsledek-v bytě ve 3. patře je plíseň.Dům je postaven v roce 1960 a až do doby, než byly namontovány na radiátory měřiče se v domě u nikoho plíseň nevyskytovala.Pár takových šetřílků v domě a budou se všichni divit.M.S.
Pane Milko, po technické (fyzikální) stránce je mi věc jasná, po právní nikoliv:
Který právní předpis ukládá společenství vytápět dům? Který právní předpis ukládá vlastníkovi bytu „strpět“ vytápění domu společenstvím?
Pokud takovéto předpisy nejsou, pak je věc právně neřešitelná. Samotná vyhláška o rozúčtování povinnost vytápět nestanoví, pouze říká, když už se vytápí, jak rozúčtovávat. Děkuji za názor.
PetrF
Vážený pane Petře,
topení je nezbytnou podmínkou funkčnosti budovy, jinak není způsobilá k bydlení. V tom se, předpokládám, shodneme.
Pokud jsou v domě společné rozvody a zdroj tepla, pak SVJ zajišťuje jejich provoz – Zákon o vlastnictví bytů.
A vyhláška , která je závazná , stanovuje způsob rozúčtování nákladů na teplo a nelze se od ní odchýlit.
Vrátím-li se k podstatě dotazu, tak způsob vytápění je defacto dán již při projektování domu, ledaže by si shromáždění posléze odsouhlasilo, že se společné vytápění ruší (a jest otázka, zda je to vůbec možné – neboť by musela být stanovena náhrada)
Toť můj názor G.X.
Mě by osobně zajímalo, proč se Petr tak hloupě ptá? Kdo by měl jako podle něho otápět dům? Inspiruje se snad v Chánově , kde se zapalují parkety… Nebo se chce odpojit a vytvořit si svoji samostatnou přípojku tepla nebo svůj samostatný přívod plynu??? JarekSVJ
Už jsem zde psal – položte si otázku čí jsou rozvody tepla v domě?? Odpověď hledejte v Prohlášení vlastníka.
Z vlastnictví rozvodů tepla v domě (ze zákona jsou společné, o tom pochyby nevznikají) nelze dovodit ani povinnost společenství vytápět dům (tyto rozvody provozovat) ani povinnost vlastníka strpět vytápění bytu. Samotné vlastnictví věci nijak nezavazuje k jejímu využívání. Zákon stanoví pouze údržbu společných částí domu, nikoli jejich provozování.
PetrF
Vážený P.L., Pokud nemáte ve stanovách uvedeno jinak, schůze je usnášení schopná v případě účasti více než 50% podílu hlasů, k přijetí usnesení postačuje více jak 50% přítomných, můžete mít ale v dané záležitosti určeno ve stanovách jinak, např.75% hlasů všech.
Měřidla můžete instalovat kdy chcete. Solidní firma, která bude provádět instalaci vám nabídne i provádění odečtů a rozpočítání nákladů. Zná v souladu s vyhláškou způsob rozpočítání v průběhu kalendářního roku – část dle metrů a část dle RTN. Potřebné údaje si od vás vyžádá.
Měřiče tepla – RTN, které uvádíte jsou na velmi dobré úrovni. Musíte ale sami zvážit, zda nepořídit o něco dražší stejného výrobce s možností dálkového odečtu – z chodby před vstupem do bytu.
Obecně: RTN si pamatuje stav k 31.12. daného roku, odečet se uskutečňuje vždy v průběhu měsíce ledna následujícího roku.
Matějka
Dobrý den, a) to, že budete rozůčtovávat na základě IRTN si musíte schválit na Shromáždění prostou většinou,b) náklady na IRTN si budou hradit vlastníci dle skutečných nákladů na měřiče, c)pokud budete provádět rekonstrukci UT (není možné instalovat IRTN bez přítomnosti termostatických ventilů) je to investice a zde budou muset odsouhlasit tuto investici 3/4 všech vlastníků. d) rozůčtování doporučuji dle IRTN pd 1.1.e) budete velice překvapen rozdílným hospodařením jednotlivých vlastníků bytů (kryje se zjištěním s dřívější instalací vodoměrů), s pozdravem, Petr Vávra
Termostatické ventily máme, radiátory se předělávat nebudou – není třeba.
Trochu jsem nepochopil poznámku s uhrazením. U nás se všechno hradí z FO poměrem podlahových ploch. Asi by šly měřáky hradit i přesně po bytech podle počtu kusů ale to by vyvolalo ještě větší odpor lidí.
Rozdílné hospodaření samozřejmě očekávám. Spousta lidí topí furt a byt chladí otevřením okna do mrazu. Já jsem minulou zimu zaplatit 8 tisíc!! za teplo a to jsem celou zimu nepustil radiátor! Samozřejmě nejvíc do měřáků chtějí jít ti co si uvědomují tu spravedlnost v tom, plýtvači to naopak odmítají. Jelikož ale stačí ta 1/2 lidí na schůzi tak to asi projde.
Takže předpokládám že na schůzi stačí předložit návrh znějící jako „za 150(příklad) tisíc z FO nainstalujeme měřáky a od 1.1. účtujeme podle nich“.
Dobrý den, úspora je více než překvapující. Agumentace typu – po instalaci termoregulačních ventilů a IRTN je mi zima, rada: – puste si víc topení – odpověď: to bych moc zaplatila je běžná, Nicméně i největší ultraplýtvalové po montáži termostatických hlavic a IRTN platí méně než před tím (extrémisti bohužel vlivem aplikace (40%) ve vyhlášce, s pozdravem, Petr Vávra
V našem společenství se poměrové měřáky ( firma Techem), nehradily z fondu oprav. Na tyto a podobné účely máme položku v zálohách správa, která pokrývá bankovní poplatky, veškeré revize,vodoměry atd. Fond oprav v našem společenství slouží pouze na opravy. Budete velmi překvapen jak se změní částka na fakturách za teplo po zavedení poměrových měřáků tepla.
Odpovím Vám. Pokud budou někteří nájemníci topit stejně jako topili, vyjde jim poměr k ostatním šetřilům horší- jde totiž o poměrová měřidla k ostatním, nikoliv o spotřebu tepla. Takže zaplatíte za teplo stejně nebo i o trochu více a navíc platíte měření!!! Faktura celková za dům se možná změní ale pouze pokud začnou šetřit ostatní. Vy jako jedinec se stejným režimem topení proděláváte.
Hmmm, tak u nás se naopak začínají čím dál tím více objevovat hlasy, že by se měly poměrové měřáky odstranit a náklady na teplo počítat pouze z plochy.Argumentuje se cenou za odečty a také pro laika nejasným výpočtem naměřených jednotek.
Pavel
Napište, prosím, jak jste s odstraněním měřáků dopadli. Vyhláška takovému postupu rozúčtování (podle plochy) nijak nebrání. Děkuji.
Karel
Odstraněním měřáků si připravujete pole pro problémy ve vašem SVJ. Bez měřáků přece nemáte motivaci šetřit a když šetřit budete tak budete doplácet na ostatní kteří nešetří. Nejlepší je přece zaplatit jen za to co spotřebuji.
Odstranění měřáků prosazují podle mne pouze nezodpovědní vlastníci – darebáci, pokud by se takový darebák ocitnul v našem SVJ – okamžitě ostoupím z funkce a předám dotyčnému darebákovi tuto funkci. PS: moje rodina na to má žít bez mměřáků…Jarek SVJ
Hmmm, taky bych byla pro odstranit měřáky, když se dívám na vyúčtování tepla za rok 2005 proti roku 2006 /za rok 2007 ještě nemáme/ tak jsme v roce 2006 „protopili“ 4149 dílků doplatek
1402,– za teplo, v r.2005 5164 dílků a doplatek 1373,– ale jsou tam náklady oproti průměru ZJ v r. 2005 19,9% a v r. 2006 již 25,7% a to nevím co to je. Tak nevím jestli měřidla pomohly,když za 1015 dílků „ušetřených“jsem zaplatila více
Milá paní my ty měřáky máme od r.2003 a už nám několikrát vracely přes 15.000kč.Postupem času se zálohy zvedají.Předtím jsme jen dopláceli.Musíte vědět kolik platíte zálohy.
Dovolím si jen říct, že díky měřákům jsme ušetřili 90 000 Kč na panelák. Lidem, kteří topili optimálně, tudíž tak, aby jim nebyla zima, a neměli přetopeno, tak se jim vracelo 8–10 000. Rok před tím, než se namontovaly měřáky se vrátilo velmi málo a spíše lidé dopláceli. Zálohy na teplo zůstaly stejné. A ještě k té hlouposti, jak se co počítá. Je tam položka základní a spotřební. Základní je 30% a spotřební 70%. Spotřební je ta, kterou si platí každá jednotka, co protopí. A mohu říct, že tak polovina lidí si začala uvědomovat, že topí víceméně za sebe, a podle toho se taky chovají. Bez měřáků jsme protopili o několik set GJ ročně na panelák víc. Sami lidé mi říkali, že nechali otevřené topení naplno a k tomu větrali s tím, že se to stejně rozpočítává na plochu, že jim je to jedno. Takže nechápu tvrzení, že měřáky jsou blbost. A co je potřeba k šetření a tudíž k další výhodě měřáků, je zateplit a dát plastová okna. Připojuji se tedy k názoru, že odtraňovat měřáky je vypočítavost lidí, kteří se chtějí vést na úkor ostatních, aby si mohli topit na úkor ostatních. Nic jiného v tom totiž není.
Spotřební složka může být 50 nebo 60% Náklady na tepelnou energii na vytápění v zúčtovací jednotce za zúčtovací období rozdělí vlastník na složku základní a spotřební. Základní složka činí 40 % až 50 % a zbytek nákladů tvoří spotřební složka. To je v případě, že jsou radiatory osazeny poměrovými indikátory tepla. JarekSVJ
Na rozúčtování je celkový počet dílků na dům, celkové odebrané teplo (v GJ) a náklady na teplo (v Kč) či jednotková cena tepla v (Kč/GJ). To je důležité. Počet dílků v bytě sám o sobě má prakticky nulovou vypovídací hodnotu. Nevím, jaké máte topení, ale vzpomínám si, že v r.2006 nám v bytovce vzrostla cena plynu a potažmo tepla skoro o třetinu. Ty uváděná procenta bych tipnul na vaši spotřebu tepla vztaženou k průměru všech bytů, maximální odchylka od průměru může být 40%, my měli vloni dokonce 38%, jsme krajní byt… :-(
Pokud by bylo rozuctovani dle vyhlasky, melo by respektovat narocnost mistnosti na vytapeni. Jinak receno, u stejne velkych bytu by se melo platit za 25 stupnu v obyvaku na rohu a podstrechou stejne jako za 25 stupnu v obyvaku uprostred domu.
Jestli je to spravne respektovat narocnost vytapeni nehodnotim, uz tady jednou o tom byla „socialne-filozoficka“ debata.
ivo6
Tu debatu jsem taky před časem četl, je tedy fakt, že kdyby měl v bytě každý svůj kotlík, tak by taky nikdo nikoho nedotoval kvůli špatné poloze bytu. Jinak si myslím, že i když ve výpočtu nějakým způsobem ta poloha bytu zakomponovaná je, i přesto ty krajní byty zaplatí za teplo víc nežli průměr, rozúčtování přijde co nevidět, tak uvidím, jestli jsem měl pravdu anebo jestli ten minulý rok byl jen nějaký úlet… :-) Pavel
- Zalohy na teplo 2005 = 2006?
- Cena tepla 2005 = 2006?
- Pocasi v roce 2005 = 2006,
- Celkove dilky za dum 2005 = 2006?
I pokud byste mohla odpovedet na vsechny ctyri body ano, neni mozne jednoduse srovnavat dilky a koruny. Viz „Černý,Patočka:Úsporné hospodaření teplem..“: "Vytápění není nakupování bezrozměrných dílků (čísel) u jakéhokoliv indikátoru, ani nabízeným a poptávaným zbožím. Z toho důvodu není a z fyzikální podstaty nemůže být jednotlivý náměr ukazatelem dodávky tepla ani ukazatelem ekonomického chování –využívaní tepelné energie. To platí jak pro průběžné sledování, tak pro konečnou načtenou hodnotu.
ivo6
Poslední komentáře