Pojištění domu a pojištění bytových jednotek
Dobrý den, obracím se na zkušenější. Po vzniku SVJ ( právnické osoby) jsme samozřejmě uzavřeli pojištění domu dle odhadní ceny a podle nejvýhodnějších podmínek, které tenkrát Česká pojišťovna nabízela ( rok 2001 ). Všechny bytové jednotky měly k tomuto uzavřenou pojistku domácnosti – individuálně. V letošním roce jsme se na společné schůzce usnesli, že navýšíme pojištění domu, jelikož za ty roky jsme dům zateplili, vyměnili okna,vyměnili rozvody vody. opravili schodiště apod.( má vyšší hodnotu). Ani při uzavírání této nové smlouvy nám nikdo z pojišťovny nesdělil, že se jedná pouze o pojištění společných prostor, nikoliv o samotné bytové jednotky. Česká pojišťovna v letošním roce zahájila obnovu pojistek domácností a s tím nabízí také pojištění bytové jednotky jako takové. Dosud jsem žila v tom, že pojištění domu se týká všech bytových jednotek a je tato jednotka pojištěna – mimo zařízení. Pracovnice pojišťovny mi toto vyvrací a nabízí pojištění 3 x dražší než původní ( pojištění jednotky, pojištění domácnosti a pojištění zodpovědnosti ). Pokud máte někdo s tímto pojištění zkušenosti, prosím poraďte, zda je nutné pojišťovat bytovou jednotku zvlášť, nebo zda je již pojištěna vrámci celého domu ( jedná se o pojištění na živelní pohromy, voda, vítr, sníh, výbuch plynu, požár). Děkuji za radu Bošiaková Božena za SVJ Jevišovka
Paní z české pojišťovny nemluví pravdu. Pojištěn je celý dům, t.j. budova jako taková. samozřejmě pojištění jednotlivých jednotek samostatně také existuje, ale je to v součtu dražší, asi tak 3× . Jsem předseda SVJ a řešil jsem to. Kdyby jste chtěla objasnit, ozvěte se.
Dobrý den, nedávno nám skončila pojistka na dům, takže to mám čerstvě v paměti :-)
Asi Vás nepotěším, ale samostatně existují
- pojištění domu (budovy a jejích společných prostor)
- bytové jednotky (jako „samostatné“ stavby)
- bytového zařízení (v podstatě pojištění domácnosti)
Z toho plyne, že bytová jednotka se pojišťuje zvlášť a je věcí každého vlastníka, jestli tak učiní či nikoliv. Pojištění bytové jednotky také vyžadují banky při sjednání úvěru, který je zajištěn bytem. A co vím (zkušenost s ČS a KB), banka se nespokojí s doloženým pojištěním domu jako celku.
Jen snad mohu doporučit oslovit alespoň 2 pojišťovny pro zjištění výhodnější ceny pojištění domu. Jejich podmínky i cenové relace se docela dost liší…pak je na výboru, aby vybral.
Pavel Hovorka
Přiznám se, že mne děsíte. U nás máme nějaké živelné pojištění domu a já když jsem si bral úvěr, tak se banka spokojila s vinkulací z tohoto pojištění (a to chtěla původně pojištění jednotky jako stavby). I samotný rozpočet toho na co je celý dům pojištěn na jednotlivé bytové jednotky odpovídá odhadním cenám bytových jednotek.
Tedy já žiji v tom, že „pojištění domu“ zahrnuje „bytové jednotky“. Dokonce si myslím, že když je takové pojištění sjednané, není možné si nechat pojistit „bytovou jednotku“, jelikož by stejná věc byla pojištěna dvakrát.
Tedy dle mne pokud celý dům shoří na prach, tak dostaneme příslušné pojistné plnění, které nebude vzdáleno od odhadních cen bytových jednotek a budeme (skoro) spokojeni.
Skutečně jde o dvě pojistné smlouvy.l/dům, 2/byt.Pojistná událost v domě se vztahuje na společné prostory a zařízení.Je dobré/i když dražší/mít dům pojištěn na realnou cenu ve které se promítá i zhodnocení,které v domě bylo provedeno od uzavření předchozí smlouvy,protože plnění pojistky se odvíjí od nasmlouvané ceny nemovitosti-domu.Kdfyž jste dělali nové rozvody vody,topení,nová střecha,zateplení,modernizace výtahů, tak je důležité navýšit cenu.Nebýt"podpojištěni". Pokud jde o byty,je to záležitost každého vlastníka-nájemníka,jaksi svůj byt a zařízení v něm cení. Doporučuji,podle našich zkušeností, snažit se o to,aby pojistka,která je pro dům,lépe řečeno pojišťovna,která dům pojistila,se stala pojišťovnou i pro byty.Je tam posytována dost výrazná sleva na pojistném.
Taky jsme dělali vloni nově pojistku,byty nejsou součástí pojištění.Ale ani kočárkárny, kolárny a ani auta v garážových stání uvnitř domu.To jsme zjistili při krádeži kol z kolárny. To nás docela štve.Jsme pojištěni u České pojišťovny.Nevíte někdo, jestli nějaká pojišťovna tyto společné prostory pojišťuje?
Vážení,
směšují se zde dvě věci:
(1) pojištění stavby, tj. pojištění domu s jednotkami jako celku (sjednává společenství, přičemž zdejší diskutéři Vám jistě rádi napíší, kolikaprocentní souhlas je třeba, já to ze ZoVB vyčíst nedokážu) nebo pojištění jednotlivých bytových jednotek (sjednávají vlastníci jednotkek, výhodnější v případě, kdy je třeba jednotkou ručit) (případně obojí, nic nebrání, pojistit stejnou věc vícekráte, tj. např. pojištění domu a navíc jednotky, kterou je třeba ručit),
(2) pojištění domácnosti nebo provozovny umístěné v jednotce (sjednává uživatel nebo provozovatel). S tímto pojištěním nemá společenství nic společného, ani mi není známo, že by takto bylo možné pojistit všechny domácnosti a provozovny v domě najednou.
Až sem je to celkem jasné, co napíšu dál vyžaduje podrobné prostudování pojistných podmínek, takže aspoň pár příkladů, snad jsou správně. Z hlediska pojišťovny jde totiž o zcela rozdílné produkty, kdy
(1) řeší např. poškození střechy domu pádem stromu nebo škodu na domě způsobenou požárem vzniklým závadou na společné elektroinstalaci
a
(2) např. odcizení sbírky zbraní z jednotky nebo odcizení hotovosti z provozovny.
Poslední komentáře