Plíseň v bytě

Vložil Michal (bez ověření), 19. Prosinec 2011 - 15:00 ::

Dobrý den, Obracím se na Vás s prosbou o radu. Před časem jsme si s manželkou pořídili malý byt v nezatepleném panelovém domě. Včera jsme s hrůzou zjistili, že v jedné místnosti v rohu stěn je cca. 3m čtvereční plísně (takřka od podlahy směrem ke stropu). Zeď jsme postříkali savem proti plísním, ale máme velikou obavu, že se toto bude opakovat. Pro informace, okna jsou plastová, větráme 3–5× denně tak, že okno otevřeme celé cca. na 5min. , topíme přijatelně, ne však málo. U místě kde toto vzniklo, byla spižka, předpokládám dřevěná a odvětrávání, odvětrávání je však „zaházeno“ (zabetonováno). Takto jsme byt převzali. Pokusím se sám vyhledat zabetonované otvory a znovu, možná lépe zadělat. V každém případě toto chci nahlásit předsedovi SVJ, aby toto řešil. Protože se jedná o obvodové zdi domu, myslím že by toto měl řešit a jelikož se nejednalo o malinkou skvrnku plísně,ale velkou část zdi, snad by to měl řešit i celkem rychle (až jsou za dveřmi vánoce). Poprosím Vás o radu, jak mu toto mám postoupit a do jaké doby by toto měl vyřešit? (vím, že to nebude okamžitě, ale představa takového množství plísně je katastrofická a to nemluvím o zdraví) Nejsem, žadný znalec. Případné foto plísně, či domu mohu přiložit.

Moc děkuji. Michal

  • plíseň

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil neregistrovany uzivatel (bez ověření), 15. Duben 2021 - 14:11

My jsme taky dlouho bojovali s plísní a nadměrnou vlhkostí v bytě. Nakonec jsme našli uspokojivé řešení ve větracích klapkách pro plastová okna. Existuje více druhů, některé musíte frézovat do oken, u některých zvládnete montáž svépomocí, například www.air-box.cz nebo www.regel-air.de. Nyní je vlhkost v bytě optimální.

Vložil Tomana (bez ověření), 22. Červen 2020 - 10:35

Dobrý den,

omlouvám se za dotaz do již starší diskuze, ale jedná se přesně o téma, které je relevantní v kontextu mého dotazu, takže přidávám sem. Je možné, že podobný problém vyřeší odvhlčovače vzduchu? A pokud ano, jaký bych měl konkrétně vybrat? Celkem mě zaujal Concept OV2000 Perfect Air z tohoto testu https://www.arecenze.cz/…ace-vzduchu/.

Moc děkuji za feedback.

Vložil Zuzanka_rolfova, 24. Květen 2020 - 6:50

Ahoj, my jsme se také nastěhovali do málo zatepleného bytu. Naštěstí máme férového domácího, který nám řekl, ať se to pokusíme nějak vyřešit a že nám veškeré náklady proplatí. Manžel našel termoaktivní izolační stěrku na https://www.obnova.cz/ , která dokáže místnost zateplit a zároveň zajistit, aby se na zdech přestala vyskytovat plíseň. Máme takto natřené zdi už dva roky a opravdu se ještě ani jednou plíseň neobjevila.

Vložil Jana 59, 26. Listopad 2014 - 17:30

Řešení plísně ve starším domě. Dům je podřezán, zateplen, snížené stropy a plastová okna. Výsledek : nižší spotřeba energie na vytápění ale postupně nárůst plísní v zadní místnosti, místnosti jsou průchozí. Vlhkost v zadní místnosti dosahovala 70 %. V domě jsou dva komíny z nichž je jeden nevyužitý k vytápění a ten jsme použili k odvětrání. Do prostoru nad sníženým stropem jsme usadili potrubí vedoucí do komína, toto potrubí jsme zateplili a na začátek sání jsme usadili ventilátory. Plíseň na zdech začala vysychat a vlhkost ze zdi vystupuje, ventilátory pouštíme 2 x denně na hodinu- odběr cca 40 Watů a okna jsou zavřená. Následná měření v celém bytě jsou v rozmezí 52 – 55 % vlhkosti a tmavé zaplísněné kouty světlají. Máte někdo podobné zkušenosti – poraďte, děkujeme

Vložil mates777, 27. Listopad 2014 - 10:35

My tento problem vyresili mnohem levneji a jednoduseji a to nejen ve svem dome. Chytra houba! Za 270 kc jsme ji aplikovali na mista nevetratelna pred rokem a pul, dodnes se ona cerna plisen neobjevila a to ani pres to, ze jde o permanentne vlhka mista za nabytkem. Ona plisen byl od zeme pul metrovy pruh,vypadajici jak souvisla vrstva sazi. Zatim je od plisne pokoj a vzdousek jak v inkubatoru:-)

Vložil Prokop Dolanský, 30. Prosinec 2011 - 13:36

Váš problém bude pravděpodobně způsoben nízkou povrchovou teplotou vnitřní zdi a relativní vlhkostí. Toto řeší závazná norma ČSN 73 0540–2. Přípné nedodržení této normy se dá například „protokolem termovizního měření“ dle ČSN EN 13187 zdokumentavat a díky rozložení „teplotního mostu“ navrhnout řešení.

Vložil VojtaS, 20. Prosinec 2011 - 13:25

Před pár lety jsem řešil stejný problém, trvalo to několik roků. Na několika místech v bytě se vyskytovala černá plíseň, vyzkoušel jsem různé protiplísňové přípravky a nátěry, vždy jen krátkodobý účinek. Jeden rok, když bylo venku –20 stupňů, vytvořila se na zdi uvnitř vytápěné místnosti placka ledu. Bylo jasné, že tepelná izolace panelové stěny je vadná, zeď dokonale promrzla. Pomohlo až zateplení domu.

Vložil tpd, 19. Prosinec 2011 - 15:32

no plíseň je bohužel problém…lépe řečeno souhrn problémů…tvoří se zejména tak kde vzniká vlhko…nebo se nedostatečně větrá…vaše domněnka že to musí řešit SVJ je dle mého mylná…to by snad platilo v případě společných chodeb či sklepů a podobně…SVJ nemůže být jaksi zodpovědné za špatné či nedostatečné větrání v jednotlivých bytech…s tímto problémem si budete muset poradit sám…alespoň pokud neprokážete že do bytu vniká voda skrz obvodové zdivo nějakou trhlinou nebo jiným poškozením…a teď k té plísni…řešil jsem podobný problém…savo pomůže krátkodobě…je třeba zeď oškrábat co nejhlouběji…a ošetřit přípravkem proti plísni…třeba i savem…a to několikrát…zeď nechat po každém ošetření takzvaně vydýchat …a hlavně dostatečně topit alespoň na cca 18–20 stupňů a větrat… popřípadě používat mikro_ventila­ci…nenatírat zatím žádnou barvou či štukem…až poté co se plíseň nebude vyskytovat lze celou část začistit …přemalovat…je to zdlouhavé cca dva tři měsíce…někdy ale i déle… není to zaručený recept…ale u nás to zafungovalo…

Vložil Michal. (bez ověření), 19. Prosinec 2011 - 16:26

Nevím, ale myslím si, že větrám, dá se říci dost, topím snad i slušně. SVJ samozřejmě nemůže zodpovědné za nedostatečné větrání v bytech, to je jasné, ale můj pocit není takový, že bych nedostatečně větral, pak už bych musel větrat snad 8–10× z den, což se mě zdá bejt až přehnané. Vycházím z toho, že větrám (okno dokořán 3–5× za den na 5–10min) topím, že není potřeba svetr, nebo mikina, prostě tričko a žádné tepláky nejsou taktéž potřeba, no nevím teplotu v bytě jsem neměřil. Obvodové zdi jsou společné, a proto se chci obrátit na předsedu SVJ, aby toto řešil. (zateplení „snad bude“,ale zatím není) Chápu, že se kvůli mně nemůže předseda SVJ roztrhnout, ale chci aby toto bylo řešeno a ne za rok, dva, jak je otázkou. Opravdu nevím co a jak, ale přece není možné, abych žil v plísni či s ní neustále bojoval. Píšete postup, co máte vyzkoušený a může být i dobrý, ale je celkem zdlouhaví a ve finále nejistý. Jak jsem psal, větrám, topím a mám plíseň (nemluvím tu o trošce plísně, je jíi hromada). Jako majiteli bytu, se mě toto pochopitelně nelíbí. Některé věci zvládnu udělat sám na své náklady, ale plíseň se tvoří dle mého názoru ne mou vinou a mě právě zajímá co mohu já dělat? Měl by toto řešit předseda SVJ?

Vložil Ing. Tomáš Peterka, 19. Prosinec 2011 - 17:32

a s hodnotama, které vám dají určité vodítko ohledně užívání bytu

http://www.portalsvj.cz/…pleni-domu-5

Vložil Ing. Tomáš Peterka, 19. Prosinec 2011 - 17:19

Váš problém bude mít zřejmě více příčin:

1. potenciálně chybné větrání, nesledujte ani tak četnost a délku větrání (podle toho co píšete, tak byste měl byt užívat správně), ale skutečnou vlhkost a teplotu v bytě (potažmo místnosti s výskytem plísní). V případě, že budete mít v bytě významné zdroje vlhkosti, třeba velké akvárium, manželku co miluje vaření apod. tak i toto poměrně časté větrání nemusí dostačovat. 2.ověřte zdali v těch místech, kde se vyskytují plísně, není omezené proudění vzduchu podél stěny, přiražený nábytek apod. vzhledem k vašemu popisu sem může být třeba protažena kuch. linka apod. (podrobnosti nerozepisuji, p. lake k tomu měl obdobnou poznámku), sám o sobě kout je slabší část stavby z hlediska povrchových teplot a případné omezení proudění vzduchu to může zvýraznit, pokud tam byla dřívě spíž podívejte se zda opravdu nedochází k výraznému prochlazování kolem původních větracích otvorů (problémy budou zřejmě výraznější kolem nich) 3.ověřte povrchové teploty (např. termovize), opravdu může být i lokální problém v konstrukci 4. ověřte zda nejsou jiné zdroje vlhkosti, třeba špatně fungující vzduchotechnika, vlhkost se k vám může dostávat i od sousedů

Jinak pokud se chcete problém řešit výborem svj pak nutno postupovat tak, jak uvedl p. lake, prokázat, že chyba není ve vás, ale ve zdi. Ale bude to asi běh na dlouhou trať.

Bohužel asi možné rychlé řešení nedoporučím. Napadají mne třeba topné kabely (temperovaly by problematická místa, přispěly by k proudění vzduchu), udělat smyčku od otopné soustavy (zajistí proudění teplého vzduchu, ale nyní v zimě to nepůjde), zkusit vnitřní zateplení. Každopádně nejprve je nutné rozklíčovat hlavní příčinu.

Vložil lake, 19. Prosinec 2011 - 16:45

Pane Michale,
až prokážete, že se jedná o stavební závadu na společných částech domu, můžete se samozřejmě dožadovat nápravy na SVJ. Do té doby bude výbor nejspíše předpokládat, že plíseň (která je pouze ve Vašem bytě) je způsobena nevhodným chováním uživatele bytu.

Pokud jste 3 m2 plísně objevil zničeho-nic jednoho dne, pak asi byla na vnější rohové stěně skrytá za nábytkem, kde neproudí vzduch. Rozestavení vašeho nábytku Vám předseda SVJ nebude v bytě měnit, to jistě chápete.

lake

Vložil Michal. (bez ověření), 19. Prosinec 2011 - 21:45

Pane Peterka a lake… pisete to sice trochu tvrde,ale je na tom kus pravdy, verte, ze jsme s tohoto opravdu zdrceni a je to vec co by asi trapila vice lidi, spise neznam cloveka co by si tohoto nevsimal. Pokusim se „prekontrolovat“ zazdeni vetrani po spisce, bohuzel to misto asi budu muset znovu vybourat, ale to neni nic hrozneho,alespon bubu mit jakousi jistotu, ze to zadelam spravne, tedy snad. Otazkou druhou je co dal…? nejaky nater? seskrtabat zed na panel a znova ji natahnout, nejakou hmotou k tomuto urcenou? Jak jsem psal, je to zed obvodova a roh mistnosti, z jedne strany je spolecny balkon, pokusit se „zateplit alespon tento kousek“, pokud tedy predseda bude souhlasit. No kazdopadne, se budeme jen modlit, aby to nenastalo znova, je to opravdu, velice,velice neprijemne.

Vložil AnonymousRadek (bez ověření), 19. Prosinec 2011 - 16:07

Spolehlivější přípavek na plíseň je SCHIMMEL STOP. Taky mi byl doporučen, proto posílám dál. Natírat, neškrabat!!! Přesně podle návodu. Musíte odstranit příčinu vzniku plísně, jinak se plíseň objeví znovu. Jinak doporučuji vyhodit plastová okna, za co tady samozřejmě nesklidím pochvalu. Okna zásadně dřevěná, to věděli už sedláci a sedláci na rozdíl od nás měli vždycky zdravý rozum, který nepodléhal módním výstřelkům. SVJ a předseda nemají za povinnost řešit Váš problém, se svým problémem si musíte poradit sám.

Vložil Ing. Tomáš Peterka, 19. Prosinec 2011 - 16:50

Obávám se, že sedláci používali dřevěná okna hlavně z důvodu poněkud omezené materiálové základny. Pravda, zase mohli zvolit tabulky slídy zalité do olova, třeba tohle řešení se v dnešní době u novostaveb moc často nevidí. Jinak vězte, že pokud máte na mysli současná dřevěná okna (euro apod.), tak ta zřejmě problém tazatele nevyřeší. Jejich těsnost je obdobná jako u těch plastových.

Vložil libeček (bez ověření), 19. Prosinec 2011 - 23:08

Od tý doby, co se český sedlák stal farmářem, taky používá plastová okna. Kdepak ty věci, na zdravý selský rozum dnes spoléhat nejde. Na farmářský teprve ne.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".