Platby při vzniku SVJ
Při založení SVJ nás stálo vyměření + notář asi 45000 Kč. Je to možné chápat jako půjčku vlastníků do SVJ a časem si to nezdaněné vybrat ?
No když se ptám, zda půjčka vlastníků, takže asi vlastníky jednotek…
Musíte mít znalecky ověřené výměry a notářský zápis, to stojí prachy, jinak se SVJ nekoná, ale ze zákona ji musíte založit.
Pane Foolproof, vyjadřujete se poněkud nesrozumitelně a máte zkreslené představy.
- K založení SVJ nejsou zapotřebí žádné „výměry“.
- Není pravda, že ze zákona by se SVJ muselo založit. Nemusí.
Úhrada za zápis právnické osoby do rejstříku je nákladem právnické osoby. Stejně se posuzují i jiné náklady souvisící se založením a vznikem právnické osoby, jestliže se po svém vzniku k těmto nákladům přihlásí.
lake
Asi jsem celý zkreslený.
Když neznáte výměry bytů, tak asi na katastru moc nepochodíte, když rozdělujete barák na jednotlivé jednotky tak vám jiná možnost nezbývá, než to prostě nechat vyměřit a musí to dělat znalec.
Náklady právnické osoby je věc jedna, ale notář chtěl zaplatit a SVJ vznikla dlouho po notářském zápisu, nějak neznáme notáře, který dává na dluh. Zápisné do rejstříku je úplná prkotina a platil to notář.
Jinak k povinnosti založit SVJ.....
je povinná
„existence společenství vlastníků jednotek v domě s nejméně pěti jednotkami, které jsou ve vlastnictví alespoň tří různých vlastníků.“
To je ze zákona a asi to blbost není.
„Zápisné do rejstříku je úplná prkotina a platil to notář.“
Prkotina to je, pokud nehradíte prostřednictvím notáře. Pokud hradíte prostřednictvím notáře, pak si notář částku zněkolikanásobí.
Pokud jste i prohlášení vlastníka („vyměření“) sepisovali prostřednictvím notáře, notář postupuje obdobně a nedivil bych se ani Vámi uváděné ceně.
Notáři mají ceny své práce zcela odtržené od reality.
Člověk s rozumem průměrného člověka
Pane Foolproof, Vy si ale pletete rozdělení budovy na jednotky se založením SVJ. Rozdělení budovy a zpracování prohlášení si hradí vlastník budovy, samozřejmě. S tím nemá SVJ vůbec nic společného.
Není pravda, že by přeměření musel dělat znalec.
Ohledně dluhů souvisejících se založením SVJ jsem Vám už napsal naprosto jasně jak to s nimi je.
To, co zde citujete bůhví odkud není v platném zákonu uvedeno. Neexistuje povinnost založit SVJ a Vy neznáte zákon.
lake
P.S. Dávejte laskavě příspěvkům nějaké názvy.
Měřit nemusí znalec.....to je možné, ale razítko na to mít musí, tedy oprávnění, protože jak se počítají různé výklenky a šikmé stropy a pod. laik skoro nemůže znát, bez razítka vás na katastru vyhodí.
No a SVJ
NOZ § 1198 odst.1 cituji
„Nebylo-li společenství vlastníků založeno již dříve, založí je vlastníci jednotek, kde je alespoň pět jednotek, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, nejpozději po vzniku vlastnického práva k první převedené jednotce.“
Ale podle předchozího příspěvku mám zřejmě špatný výtisk a notář, který vypracoval stanovy jako veřejnou listinu a potvrdil zakládající aklamaci ho měl taky.
Jako zajímavost ještě jedna citace, taky bůhví odkud:
„Budou-li vlastníci se založením SVJ otálet, má pro ně od nového roku stát připravené i poměrně důrazné sankce za nesplnění svých povinností, a to v podobě blokování zápisu do katastru nemovitostí při převodu vlastnického práva na dalšího vlastníka. To v praxi znamená, že žádný byt v inkriminovaném domě nebude možné prodat ani koupit až do chvíle, než se založí společenství vlastníků.“
Ještě jednou dotaz.
Lze peníze zaplacené notáři za založení SVJ považovat za půjčku vlastníků do SVJ ?
Zopakuji dotaz potřetí:
SVJ bylo založeno a byla zaplacena odměna notáři. Jestliže se to má platit ze záloh, tak fondy jdou logicky do minusu a v pokladně bude taky minus. Aby mohla pokladna něco zaplatit musí mít peníze, bez ohledu na to, do jakého druhu nákladů se to zaúčtuje a aby měla peníze, musí je tam někdo vložit. Pokud to není dar, tak je to snad půjčka do pokladny, která se vrátí tomu, kdo tomu notáři zaplatil na dřevo ze záloh, až se na zálohách na správu nakumuluje tolik prostředků, aby nešla pokladna do minusu.
Snad to má logiku nebo ne?
Nevím, možná mne někdo opraví, ale náklady související se založením SVJ (platba notáři) byste měli dát do účetnictví a vyúčtovat je vlastníkům jako příspěvky na správu – takže ty platby lze snad brát jako zálohy na příspěvky na správu, máte-li zálohové platby na příspěvky ve schválených stanovách. Co se týče nákladů na zpracování prohlášení vlastníka a jeho vklad do katastru, to by asi měl platit původní vlastník budovy. Většinou třeba družstva si podíl na těchto nákladech nechávají proplatit od budoucího vlastníka při převodu vlastnictví (bez zaplacení mu byt nepřevedou).
Náklady na založení a vznik právnické osoby (včetně pronájmu místnosti, odměny notáře, platby rejstříkovému soudu, atd.) jsou vedeny v účetnictví SVJ(2012) jako náklady na vlastní správní činnost právnické osoby podle § 1180 odst. 2 NOZ.
Tyto náklady se rozvrhnou na každou jednotku stejně.
Nejedná se tedy o náklady na správu domu a pozemku podle § 1180 odst. 1 NOZ.
Odlišný názor pana Jarka tedy není správný.
lake
Jedná se tedy o náklady na správu domu podle odst.2 §1180 NOZ pojmenované autory zákona „jako náklady vlastní správní činnosti“ ???
Nikoliv, pane cleverservis. Nejedná se vůbec o náklady SVJ na správu domu a pozemku (náklady na správu cizího majetku). Jedná se o náklady na správu právnické osoby SVJ. To je zřejmé už z názvu. Zákonodárce tyto náklady označuje „náklady vlastní správní činnosti“.
lake
Je milé,jak se tady rozepisujete,ale otázku jsem pochopila jasně, co nechápu jsou vaše odpovědi.Ještě že mu neporadíte,aby si koupil zimní gumy,že bude mrznout. Chápu to tak,že je jich v baráku cca 20,žádný FO ani nic jiného nemají,ale první 3 z nich zakládají SVj a musí mít k tomu co musí.Takže vlastně aby učinili zákonu zadost,dali do toho vlastní kapitál a nejsou charita,nechtějí dotovat zbylé vlastníky.Až se ofiko podle zákona založí co má,tak ti co do toho vložili ty počáteční prostředky nebudou jistou dobu vkládat do dlouhodobých záloh nic do té doby, dokud nevyčerpají co tam vložili najednou.
Poslední komentáře