omezení používání výtahu
Mám problém shodný s příspěvkem ve foru výtahy-omezení používání výtahu, zn. V.M z 11.3.2008, s tím rozdílem, že správce tvrdí, že tak učinil na základě usnesení schůze vlastníků. Byl jsem přítomen této schůzi a i když se tato věc projednávala, tak k hlasování nedošlo.Schůze se u nás odbývají stylem, že správce sdělí své návrhy a pak se zeptá, kdo je proti. Ten kdo je proti si může postěžovat, ale je mu to málo platné, protože se zpravidla nehlasuje a zépis ze schůze si může správce, pokud nějaký zápis udělá,upravit podle svých požadavků. Můj dotaz je: 1)Je potřeba k zablokování stanice výtahu souhlas všech spoluvlastníků,nebo stačí 75procent vlastníků 2)Je účelné vést stížnost na svévolné odpojení stanice výtahu na stavební úřad, nebo se přímo obrátit na soud. Vzhledem k tomu že správce může usnesení zmanipulovat běží lhůta 6 měsíců na podání žaloby. Děkuji za vaše názory F.Ch.
Vážím si názorů pana Matějky, rád bych disponoval šíří jeho znalostí. Jeho odpověď mě však tentokrát zarazila. Provozuji portál obdobný tomuto: www.byt-nemovitost.cz (doporučuji navštívit i podsekci 3w.svjportal.cz) a mám základnu odborníků z praxe. Požádal jsem o radu jednoho z nich, Mgr. Martina Dolečka. Zde je jeho názor:
"Popsaný přístup společenství vlastníků s vysokou pravděpodobností není v souladu se zákonem.
Především lze z položeného dotazu dovodit, že výtah v domě není vymezen jako společná část budovy, která je společná vlastníkům pouze některých jednotek (resp. všech s výjimkou jednotek umístěných v prvním patře). To lze ostatně dovodit i ze skutečnosti, že jsou náklady na výtah hrazeny z prostředků shromážděných od všech vlastníků jednotek v domě.
Pokud je uvedený předpoklad správný, znamená to, že je výtah (jako společná část budovy) spoluvlastněn všemi vlastníky jednotek v domě. Za této situace nelze než požadovat, aby bylo užívání výtahu řešeno nediskriminačním způsobem, což za popsané situace není (když navíc z položeného dotazu vyplývá, že zpřístupnění výtahu i pro 1. patro nebrání například technické důvody). V daném případě nemají někteří vlastníci jednotek zajištěn přístup ke svým jednotkám prostřednictvím výtahu, zatímco ostatní vlastníci ano. To lze oprávněně označit za diskriminaci vlastníků bydlících v 1. patře (bez ohledu na to, že i tito vlastníci mohou zřejmě užívat výtah, pokud pojedou do jiného než prvního patra).
V dané věci je bez právního významu, že jeden z vlastníků bydlících v prvním patře nechce poplatky spojené s užíváním výtahu hradit – pokud má společenství zájem tomuto vlastníkovi v užívání výtahu zabránit, musí to učinit způsobem, který bude omezovat pouze tohoto vlastníka.
Pokud jde o šanci v soudním sporu, není obecně možné odhadovat takovou šanci procentuálně, když každý případ je specifický a názory jednotlivých soudců na různé právní otázky se často liší. V předmětném případě by navíc v soudním řízení bylo ze strany žalobců zřejmě namítáno porušení obecných principů občanského práva (zejména postup společenství v rozporu s dobrými mravy), nikoliv zcela konkrétního zákonného ustanovení, což riziko různých výkladů dále zvyšuje. Přesto se domnívám, že šance v případném soudním řízení by byly poměrně vysoké."
Vážený ing.František Ch…,
vlastník domu = společenství = správce může zablokovat (možnost zastavování) výtah ve stanici/podlaží, kde se vlastníci(uživatelé) bytů nepodílí na provozních nákladech výtahu.
Vlastník, který se nepodílí na nákladech zařízení, nemůže tedy zařízení užívat; a u soudu bude neúspěšný.
Matějka
Dobrý den,byl bych velmi opatrný a v případě soudního sporu nemáte šanci uspět,jestliže omezíte zablokováním dveří v patře výtah,potom jste porušil mnoho zákonných ustanovení,příliš mnoho na jednu krátkou zprávičku. Ale alespoň jedno základní-dům byl a je kolaudován s určitými podmínkami. Odstavením patra jste porušil minimálně dle tohoto kolaudačního rozhodnutí jednu podmínku provozu domu.Chápu důvody,ale neplacení za výtah je nutné vymáhat jinou formou,bohužel.
Vážený pane „marsme“,
v žádném kolaudačním rozhodnutí není uvedeno, že výtah bude zastaviovat i v 2.NP či 3.NP.
Pokud se vlastníci jednotek v 2.NP či 3.NP nepodílí na nákladech provozu výtahu, je opatření v souladu s ustanovením OZ.
Jiná záležitost by byla, kdyby zde bydlel imobilní občan.
V řadě domů byly dveře ve 2.NP a 3NP. blokovány a nikdo si nestěžoval, případně v těchto podlažích neměli klíč od panelu výtahu, takže jet nemohli. Takový stav v řadě domů přetrvává.
V souladu s novými technickými možnostmi jsou dnes také výtahy blokovány; vlastník si nepořídí čip, jelikož nechce za výtah platit a raději to jedno poschodí vyšlape.
Takže prosím uveďte, jaké zákonné normy by se porušili blokováním výtahu, nejedná-li se o omezení imobilního občana, veřejnou budovu, evakuační nebo požární výtah.
Děkuji za informaci.
Matějka
Vážený pane Matějko,v komentářích je vidět,že jste tu naprosto ,,nejchytřejší" člověk a nad Vás není. V mém příspěvku jste nemohl si přečíst rezolutní odpověd,protože nejsem soudce a proto jsem opatrný.Kolaudační rozhodnutí neřeší kdejaké maličkosti,typu jezdí,stojí,nestojí výtah. V řádě domů jsou odstaveny patra jak ,moudře " píšete.Ano a opět nepolemizuji,neboť je to dohoda uživatelů. Já jasně napsal ,že když se obrátí k soudu uživatel jeho šance je 99% na úspěch a tomu věřte,jenže opět i soudci jsou takový jací jsou. Jak budete řešit v patře odblokování když ze tří 2 neplatí??Potrestáte i třetího.Není žádná věc černá a nebo bílá a dobré vidět i dál než na špičku svého nosu.Proto vidím řešení v širších souvislostech.
Marsme, ty vidíš vše v tak širokých souvislostech, že by jsi mohl tohle plkání předvádět v parlamentu. Když nic nevíš, tak raději mlč a snaž se pochopit, co tu píší ti, co něco vědí.
Vážený pane „marsme“,
jste-lu tak zkušený, tak proč jste stále neuvedl přesně citace zákonů (pro nás „od piva“), které jsou porušeny, je-li výtah např.ve 2.NP blokován.
Děkuji.
Pozn.: jinak je to od vás pouze „samochvála“.
Matějka
Jen lidé Vašeho ražení si můžou myslet,že vše je v citacích zákonů,předpisů a to je Vaše tragedie.Věci mají i svou logiku,smysl a právě tu soudci nevyslovují pouze s přesné citace někde z normy atd.,ale to Vám asi nedochází. Pletete si konstatování se samochválou,ale nepřekvapuje.
Jinak se omlouvám,pracuji v oboru pouze 37 let a tak o výtazích,legislativě,právu,dokokonce soudních sporech nevím vubec nic,protože hospodští žvanilové ví vše.Prošel jsem opravdu zatím málo,neboť v parlamentu jsem nebyl a to přiznávám,pouze od servisu až po řízení a dokonce zpracovávání směrnic provozů mnoha podniků a firem.Výtahy od 50kg až po těžké důlní výtahy,od nemocnic,paneláků.uřadů až po riziková pracoviště v nejtěžších provozech,ale to vždy bude málo pro hospodu,kam opravdu nechodím a tak novinky a tvoření norem a zákonů po 7 pivu neovládám.Proto jen se usmívám.:-)
Doplňuji velmi správný komentář pana Matějky tímto:co dělá výbor SVJ? Správce může dělat pouze to,co mu vyplývá ze smlouvy,nebo z příkazu výboru.Připadá mi situace v domě pana ing.Františka,že tam vůbec výbor SVJ není. Jakékoliv zásahy do chodu výtahu jsou výlučně spjaty se servisní organizací mající na starosti řádný chod výtahů,jinak nikdo,
Poslední komentáře