Odměny členů výboru
O odměnách toho zde již bylo řečeno hodně, mnohdy rozporuplně. Mohl by někdo uvést zcela jednoznačně jak postupovat v souladu s příslušnými zákony?
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli mi někda poradí odsouhlasili jsme si odměny 8100,–čistého za rok 2016 předsedovi a místopředsedovi poradí mi někdo co je nutno z těchto odměn odvést ajestli je možno to udělat třeba na části aby se něco nemuselo platit?
Ne, na dohodu nelze, pořád je to daňově závislá činnost dle § 6 odst. 1 písm. c) zákona o daních z příjmů – odměny členů statutárních orgánů právnických osob, pověřený vlastník je statutární orgán § 9 odst. 7 písm. b) ZOVB, včetně odvodu zdravotního pojištění. karelh,
Dobry den, rad bych se zeptal na veci tykajici se odmen predsedy SVJ a dvou clenu. Vloni jsme si pro ne na shromazdeni odsouhlasili myslim, ze celkem nadstandartni castku 3000Kc pro kazdeho s tim, ze se domu budou venovat, coz se bohuzel moc nedeje, nicmene jsem predpokladal, ze tyto odmeny se jim budou vyplacet z fondu oprav(zvlast kdyz mame navic prijem z reklamy na dome v castce cca 200 000Kc rocne).Letos ale prislo vyuctovani a tyto odmeny mame zahrnuty v kolonce ostatni sluzby a tudiz mame velke nedoplatky, konkretne muj byt zhruba 5t korun.Na shromazdeni se vubec neprojednavalo odkud se jim odmeny budou vyplacet. Je to tak spravne? Dekuji za radu Martin K
MartinK. píše: "... nicmene jsem predpokladal, ze tyto odmeny se jim budou vyplacet z fondu oprav"
Předpokládal jste špatně. SVJ nemá žádný fond, tím méně "fond oprav". Bohužel netušíme co tímto názvem označujete ve Vašem SVJ. Pokud existuje nějaká hromádka peněz určená na opravy, je nejspíše určena jen na opravy, že ano.
MartinK. píše: "(zvlast kdyz mame navic prijem z reklamy na dome v castce cca 200 000Kc rocne)"
Tato částka nemá naprosto nic společného s náklady na správu domu a pozemku. Jde o příjem jednotlivých vlastníků jednotek, nikoliv o příjem SVJ.
MartinK. píše: "... odmeny mame zahrnuty v kolonce ostatni sluzby"
Odměny členům orgánů SVJ patří bezpochyby mezi náklady na správu domu. Nejde o služby a nemohou být vyúčtovány ve službách. Podejte reklamaci vyúčtování a neplaťte nic, dokud nedostanete vyúčtování bezchybné.
lake
Dobrý den, potřebuji poradit jak napravit chybu, kterou jsem udělala.V 9/2010 byly členům výboru odsouhlašena všemi vlastníky odměna 5000,–Kč na člena tato odměna byla za 5 let ve výboru, jelikož se volil nový výbor. Peníze jsme jim vyplatili a naúčtovali do nákladu 5.. Teď čtu aktualizaci knihy Bilance 2004 a nevím jestli jsme měli platit i soc. a zdrav. poj. a daň.Prosím poraďte mi jestli se dá chyba napravit a jak.
Dobré den, chtěl jsem se zaptat jestli je pravda, že se nemusí účtovat přes 5.. a 6.., ale že se všechno proúčtuje rovnou přes 95.?
Michal
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud je schválená vlastníkovi odměna třeba za úklid, vyplácí se odměna na základně dohody o provedení práce? Tudíš se zaplatí jen 15% daň? Může tato dohoda za úklid být sepsaná i předsedou výboru? Děkuji za odpověď
Práce je u nás ze zákona zdaněná. Když se vlastníci rozhodnou, že si budou sami uklízet, vyplacenou odměnu si zdaní. Pokud si odměnu nevyplatí, zdaní si nepeněžní plnění vě výši nevyplacené odměny.
Tonda
Dobry den, vsem hledala jsem ve starych diskuzi,ovsem porad nemuzu najit predpis,podle kterych se odmena clenu vyboru,vyplaci pouze na zaklade odhlasovani ze schuze a tedy ne na zaklade dalsi smluv (pracovni smlouva,DPC). Dohadujeme se s nasi spravcovskou firmou,ktera nam tvrdi opak.
Velice dekuji za radu
Mullerova
Členové orgánů společnosti (analogicky výboru/KK SVJ) nemohou uzavřít na svou činnost smlouvu podle Zákoníku práce. Na to existuje judikatura již někdy z roku 1995.
Společnosti založené na základě Obchodního zákoníku uzavírají smlouvy s členy orgánů podle ObchZ.
Pro SVJ nic takového neexistuje. Je pouze jisté, že výkon funkce není pracovně právním vztahem a tudíž nelze na výkon funkce uzavřít pracovní smlouvu, DPP, DPČ. Pokud někdo tvrdí opak, ať doloží proč to tvrdí.
Spolupracuji s velkými správci domů a všichni proplácí odměny pouze na základě rozhodnutí shromáždění.
Hezký den!
Pavel
„Spolupracuji s velkými správci domů a všichni proplácí odměny pouze na základě rozhodnutí shromáždění“. Správci proplácí odměny leda tak svým zaměstnacům.
Prosím používejte pole Předmět pro nějaký název Vašeho příspěvku. Děkuji.
Nemáte pravdu. Správci jednají na základě mandátní smlouvy a často přímo proplácí odměny z účtů SVJ. Nebo připraví podklady a odměny proplácí ten, kdo má přístup k účtu.
Ale o tom není toto vlákno. Dotaz zněl, zda musí být smlouva. Odpověď tazatel dostal.
Rádoby chytrými reakcemi pouze znepřehledňujete vlákno.
Hezký den!
Pavel
Nejlépe tomu rozumí ing. Klainová, tak věřte nejvíce jejím názorům. Pokud si myslí vaše účetní (ta to musí řešit) že např. přes Dohodu, tak to ne a prohlašujte že tomu nerozumí a třeba zvoře v účetnictví i něco jiného. Odměna výbor je na tom hůře, než sekání trávy nebo úklid na Dohodu.
„Odměna výboru je na tom hůře, než sekání trávy nebo úklid na Dohodu.“
Lepší je skutečně ukízet dům na dohodu než být ve statutárním orgánu a mít za to jakousi tzv odměnu. V tomto smyslu je tady komunismus, ačkoliv je 20 let po převratu.
Pane Petře, děkuji za pochvalu, ale nejlépe tomu rozumí pan Pavel, daňový poradce. Názor na odměny orgánů SVJ máme ale naprosto shodné. Žádná dohoda ani smlouva, protože činnost je vykonávána ze zákona. Žádné sociální pojištění se zatím nesráží, jen ZP, které se sráží odměněným (4,5 % z hrubé odměny) a navíc se odvádí za odměněné členy orgánů (9 % z hrubé odměny).
Podrobnosti byly publikovány v časopise Účetnictví v č. 3 / 2008. Tam ten příspěvek prošel přísnou kontrolou (to je poznámka pro nevěřící, kteří si pořád vymýšlejí nějaké smlouvy, dohody, sociální pojištění apod.).
Účtování na účtech typu „T“, tzv. šibenicích, je uvedeno v prográmku Klaiex v souboru Podklady. Jsou tam i výpočty. Prográmek může dostat každý zdarma, vyplní-li si formulář na adrese http://portalsvj.cz/klaiex/.
N. Klainová
Dobrý den,
mohla bych si, prosím, i po přečtení mnoha vláken zde, ujasnit situaci s odvodem pojistného pro rok 2010? Členům výboru SVJ je vyplácena pravidelná měsíční odměna, je daněna zál. daní, je z ní odváděno ZP a od roku 2009 i SP, je to správně, nebo ještě stále tato byť pravidelná odměna sociálnímu pojištění nepodléhá? A pak je tu mimořádná odměna kontrolní komisi (1/rok) - tam se odvádí pouze daň a to zálohová? Nepodléhá i ZP/SP? Odměna je do výše 2000,- ale tato hranice již dnes není směrodatná?
Děkuji velmi.
Jitka M.
Paní Jitko,
odpověď je uvedena v příspěvku paní Klainové nad Vaším příspěvkem.
Jestli je odměna pravidelná nebo nepravidelná nehraje u SVJ roli, to je důležité pro sociální daň u družstev.
Zdravotní daň se odvádí, sociální daň se neodvádí. Nevím, co bude po volbách. :-))
I mimořádná odměna u KK podléhá zdravotní dani.
Hezký den!
Pavel
Dobrý den, Shromážděním byly nedávno (poprvé) schválené měsíční odměny členům výboru a odměny pro revizní komisi jednou ročně po předložení zprávy.
Co musíme udělat? Nahlásit příslušným ZP členy výboru jako zaměstnance nebo se zdravotní pojištění odvádí nějak jinak?
Co se členy revizní komise? Jsou stanoveni Shromážděním, v rejstříku uvedeni nejsou. Děkuji Bára
Báro,
nahlédněte do zákona č. 48/1997 Sb. § 8/2/i a § 10/1 podle kterého musíte přihlásit SVJ (zaměstnavatele) i členy výboru a KK (zaměstnance) u příslušné zdravotní pojišťovny.
Pro odvod zdravotní daně je nerozhodné zda jsou členové KK uvedeni v rejstříku.
Odvod zdravotní daně probíhá jako u klasických zaměstnanců.
Hezký den!
Pavel
Aha, dočetla jsem se, že členy výboru nahlásíme ZP. A taky, že se ZP musí podávat měsíční přehledy, i když se odměny nevyplatily. Takže máme členy výboru ZP nahlásit zpětně? Nevíte, jaké jsou sankce? S revizní komisí stále tápu…
Báro,
postup u KK je stejný jako u výboru.
Sankce za neplnění oznamovací povinnosti je podle § 44 zákona č. 48/1997 Sb. až 200 000 Kč resp. 400 000 Kč při opakovaném porušení.
Z § 10/1/a a § 8/2/i stejného zákona vyplývá, že byste měla podat oznámení zpětně. Můžete se také dohodnout s příslušnou zdravotní pojišťovnou jak postupuvat. Nevylučuji, že zpětná nulová oznámení nebudou chtít.
Hezký den!
Pavel
Děkuji Vám velmi pane Pavle, poslední poznámka, pro zdravotní pojištění zde nehraje tedy roli ani příjem do 2000? Přeji hezký den.
Jitka M.
Jitko,
limit do 2000 Kč se vztahuje podle § 5/a/4 zákona č. 48/1997 Sb. pouze na osoby v pracovním poměru, což pro výkon funkce ve výboru či KK není možné.
Hezký den!
Pavel
Dobrý den.
Mám jiný problém týkající se odměny, a to její výše.
Náš výbor si navrhl přemrštěnou odměnu ve výši 200.000 Kč ročně. Na usnášeníschopné schůzi byla tato odměna schválena nadpoloviční většinou přítomných. Na můj protest výbor odpověděl, že vše je v pořádku a podle stanov.
Dotaz:
Je schválení takovouto „většinou“ jedinou podmínkou. Vždyť členové výboru sami mohou mít na schůzi nadpoloviční většinu. Pak by si mohli hypoteticky navrhnout a schválit odměnu třeba 100.000.000,– Kč. I v případě, že většinu nemají, mohou se s někým domluvit. Je nějaká možnost obrany?
Děkuji za případné rady Sládek
Dodávám ještě, že jejich práce za mnoho nestojí, což by možná šlo i prokázat.
Pane Sládku,
Napřed vy všichni, kteří jste nepřišli na shromáždění, zpytujte svědomí: kdybyste nebyli líní zúčastnit se, návrh by nebyl prošel.
Pak si ujasněte pro kolik členů výboru je odměna určena, za co a zda není souhrnná za více let. Pokud budete stále přesvědčen o nepřiměřenosti částek, jednou z možností je zpochybnit legitimitu proběhlého shromáždění.
1. Byla pozvánka vyvěšena (či odeslána či doručena každému jednotlivému členu společenství) přesně v souladu se zněním vašich stanov?
2. Měla-li pozvánka být podle stanov doručena, může svolavatel (výbor) toto doručení prokázat?
3. Došlo k tomu v časovém předstihu uvedeném ve stanovách?
4. Bylo v pozvánce výslovně uvedeno, že se bude hlasovat o výši odměn pro členy výboru?
5. Je přílohou zápisu jmenovitá prezenční listina? Byly všechny osoby uvedené na prezenční listině přítomny po celou dobu trvání shromáždění, včetně hlasování o odměnách?
6. Pokud někteří odešli v průběhu shromáždění, je to v zápisu uvedeno a při počítání hlasů je k tomu přihlédnuto?
Pokud odpověď na některou z otázek zní "NE", můžete právoplatnost hlasování úspěšně zpochybnit. (Zvláště bod 2 je nadějný, máte-li stanovy podle vzorových; viz čl. VII odst. 7 vzorových stanov.)
lake
Cituji z předchozího: 2. Měla-li pozvánka být podle stanov doručena, může svolavatel (výbor) toto doručení prokázat?
Je nutné posílat jednotlivým členům pozvánku s dodejkou? To je prokazatelné.
Zajímal bych se také o plné moce. Na katastru si zjistěte, zda nedošlo ke změně vlastníků a zda chodí tudíž na schůze ti správní. Dále máte již jen možnost jako přehlasovaný obrátit se na soud.
Díky za odpověď.
Chcete říci, že schválená odměna platí pokud nedošlo k nějaké formální chybě bez ohledu na její výši.
Jak se pak bránit, je-li v domě nějaká domluvená klika vlastníků, což lze těžko u soudu prokázat.
Sládek
Pane Sládku,
nepřisuzujte mi laskavě co jsem nenapsal. Popsal jsem možnosti jak zpochybnit rozhodnutí shromáždění z formálního hlediska. Berte, nebo nechte být.
Je-li v domě domluvená "klika vlastníků", jak píšete, a mají-li na shromážděních potřebnou většinu, jde o stav, který je plně v souladu se zákonem o vlastnictví bytů. Právě tak a ne jinak věci fungují. Kdo kašle na rozhodování ve společenství, bývá někdy nemile překvapen.
Další možnosti naleznete ve FAQ "Přehlasovaný vlastník a soud".
lake
Teoreticky je to možné, ale předpokládám racionální myšlení u přítomných.
Odměny se platí ze zdaněných peněz členů SVJ.
Odměny jsou zatíženy daní z příjmů a zdravotní daní.
O komplotu by musela vědět nadpoloviční většina přítomných.
Za těchto okolností považuji tunelování SVJ prostřednictvím odměn za neracionální.
Hezký den!
Pavel
Ryze hypoteticky.
Výbor může mít i absolutní většinu. Když neudělá žádnou formální chybu, navrhne si a schválí 100 mil. Kč, pak má vyděláno bez ohledu na nějaké zdanění. Ostatní pak musejí vyhlásit osobní bankrot.
To JE racionální!
Pane Sládku,
nejdříve píšete, že máte 60 bytů a 3 členy výboru, pak se pouštíte do teorií o 100 mega. Na bláznivé teorie nemám čas.
Snad jste pochopil, co Vám píše pan G.X. v odpovědi Výše odměny 10.
Hezký den!
Pavel
Pane Pavle.
Pochopil jsem hlavně to, že jste nepochopil. Částku 100M jsem zvolil jen jako příklad. Když má nějaká skupina (výbor nebo libovolná „klika“ zahrnující výbor) na schůzi většinu, pak může na schůzi navrhnout a odhlasovat libovolnou odměnu výboru, kterou si pak mezi sebou rozdělí. Snad jste schopen pochopit, že vždy dostanou více než sami vložili. To je racionální chování. Pokud je legální, jak tu všichni tvrdíte, tak proč si nenavrhnout rovnou 100M. Taková částka by samozřejmě vzbudila pozornost. Náš výbor si navrhl „jen“ 200.000 Kč, ale kde je hranice, od které je částka absurdní? Mně jde o to, jak posoudit přiměřenost výše odměny.
Sládek
Má-li výbor většinu, pak se také podílí touto většinou na úhradě nákladů na odměny výboru ( a dále: za závazky společenství se ručí opět poměrně dle podílu)
G.X.
Toto je přesně náš současný problém. Předsedovi SVJ, který měl už před pár roky problém s poctivostí (viz Zmanipulované shromáždění vlastníků)se na poslední shromáždění vlastníků před rámcově 10MIL. investicí vyzbrojil 30ti plnými mocemi, které měly váhu asi 45% vlastnických podílů, aby se zbavil nepohodlného člena výboru a revizní komise, která prý s ním špatně spolupracovala. V RK se usídlila „pojišťovačka“, která s předsedou zpronevěřila (jako dřívější předsedkyně) finanční dar do společenství. Před zahájením shromáždění vyzval soukromě ty nepohodlné, aby dobrovolně odstoupily, že nemají proti němu šanci. Měl pravdu! Ta hodná pojišťovačka pojistila naše domy za 130000Kč, i když byly nabídky od jiných pojišťoven na méně jak polovinu při stejných parametrech.Po zásahu a tlaku RK pojistku zredukovala, ale stejně je nevýhodná. Proč by jsme ji nedotovali, když je živa z provizí…! Proto museli nepřející odejít z funkcí.
Poraďte co s tím! qap.
„O komplotu by musela vědět nadpoloviční většina přítomných.“
To může být jediný vlastník (s podílem 25,0001 %).
Čotka
Vyjádřit se k samotné částce bez podrobností nelze. Kolik je členů SVJ? Kolik je členů výboru? Vykonávají členové výboru samotnou správu nebo mají najatého správce? Dělá se oprava domu? S jakým rozpočtem ročně pracují? Atd.
Pokud víte, že jejich práce za mnoho nestojí, tak je odvolejte a dělejte to zadarmo. :-))
Hezký den!
Pavel
Díky, ale vaši radu jsem již slyšel od členů výboru. K podrobnostem: dům je téměř bezproblémová novostavba v záruce (záruční opravy řeší správce a dodavatel), 60 bytů, 3 členové výboru, správce bere odměnu cca 200.000 Kč ročně a další statisíce za všelijaké jím poskytované služby. Výbor řeší akorát kraviny, ale dokáže je pěkně nafouknout a na schůzi prodat.
Sládek
Asi platíte hodně do fondu oprav a mnoho vám nezbývá na opravy. Zkuste se poptat po lacinější správě vč. odměn výboru, lobbujte u ostatních vlastníků a navrhujte na schůzích výměnu správce. Do kdy má výbor mandát ?
Poslední komentáře