nebytový prostor ve vlastnictví obce
Dobrý den všem, rádi bychom získali nějakou radu od zkušenějších kolegů z SVJ. Naše SVJ vzniklo před půl rokem privatizací domu MČ, ovšem veškeré NP si ponechala MČ. V současné době jeden NP umístěný ve sklepních prostorách domu pronajala občanskému sdružení Sestra v sukni. Ze začátku to vypadalo, že bude vše v pořádku, ale nyní se začaly objevovat problémy. Pánové (spíše tedy mladíci)do této NP chodí kdy si vzpomenou, včetně návštěv po 22.00 hod. i o víkendech. Vodí si tam návštěvy a psy a pořádají tam zábavné večírky. Jelikož se jedná o sklepní místnost nedochází k rušení nočního klidu, ale většině vlastníků vadí nekontrolovaný pohyb osob v domě. Na naše námitky nám bylo odpovězeno, že nikde v Domovním řádu, Stanovách ani zákoně není stanoveno, v jaké době se smějí po domě a v NP pohybovat. Mohl by nám někdo poradit, jak se dá v tomto případě postupovat pokud bychom jim chtěli stanovit dobu kdy se mohou v domě pohybovat?
Díky všem za dobré rady a tipy.
a nebudete se nekontrolovatelně potulovat po vlastním domě a už vůbec ne po 22 hod. Svoje psy necháte utratit a návštěvy si odpustíte.
myslím, že Vaše poznámka není vhodná – snažíme se jen o to, aby nájemníci NP, kteří si v těchto prostorách zřídili klubovnu pro vše, jen ne pro to, k čemu měla původně slouži, neznepříjemňovali život ostatním vlastníkům a nájemníkům domu. Nevím jak by to bylo příjhemné Vám, kdyby jste pod sebou měl NP, ve kterém by po 22.00 hod. hrála hudba, bavili se opilí mladíci, běhali psi apod.
Protože vaše SV vzniklo teprve před půl rokem, tak předpokládám, že součástí „Prohlášení vlastníka“ byly i Stanovy SV a Domovní řád – a tam hledejte odpověď. Město je v tomto případě jedním z vlastníků a proto se obracejte přímo na něj o sjednání nápravy. Nebytový prostor je vyznačen a účel užívání je vyjmenován právě v uvedeném Prohlášení. K jinému účelu užívání musí být provedena rekolaudace. „Město“ by mělo mít především zájem o zachování dobrých vztahů občanů a proto se domnívám, že postačí, když se na jeho majetkový odbor obrátí někdo z výboru SV a celou situaci určitě vyřešíte. Pro jistotu si ale vezměte s sebou „Prohlášení“, Stanovy a Domovní řád.
díky za odpověď. Toto mám samozřejmě jako předseda výboru SV v plánu. Chtěl jsem se jen zeptat na radu zkušenějších, zda není ještě nějaký další způsob řešení pro případ, že by město nebylo ochotno s námi o této věci jednat či nebylo ochotno věc řešit.
V tomto případě město platí v pořádku a jedná se NP vedený jako dílna – i tak byl pronajat tomuto občanskému sdružení. Pouze nám vadí pohyb těchto osob po domě a ve sklepě kdykoliv se jim zamane a bez kontroly. Klíče od domu bohužel mít musí jelikož se jedná o nájemníky jednoho z vlastníků. V případě čipového systému si nepomůžeme, protože jim čip dát musíme také.
Pak tedy jiný dotaz – je možné toto odhlasovat na schůzi společenství? Lze toto odhlsovat, že do společných prostor ve sklepě budou mít nájemníci NP vstup v omezenou dobu?
Tážete se, jestli si můžete na shromáždění odsouhlasit taková pravidla pro užívání společných částí, která by vedla ke spokojenému bydlení. Dokument, který se jmenuje Pravidla pro užívání společných částí, to je vlatně bývalý Domovní řád. Tento dokument je součástí Stanov. Budete-li chtít změnit Domovní řád, budou se muset změnit Stanovy. Změna Stanov patří do působnosti Shromáždění (§ 1208). (Změna Stanov vyžaduje určité administrativní úkony, které nemusí být vždy zadarmo.)
Z uvedeného plyne
Závěr č.1: Shromáždění může uložít svému statutárnímu orgánu (výboru, předsedovi – § 1205), aby ve Stanovách provedl změnu Pravidel pro užívání společných částí;
Závěr č. 2: Shromáždění musí také stanovit, jak se mají Stanovy změnit. Úkolem statutárního orgánu je proto připravit návrh, který bude součástí pozvánky na schůzi shromáždění.
Abyste svůj názor prosadili, musíte získat požadovanou většinu hlasů pro. Teprve potom budete mít nástroj pro jednání s vlastníkem NP, tj. s MČ. (Jednání s nájemci může být efektivní i bez účasti MČ, ale „úředně“ musíte jednat s MČ – viz § 1178).
Poznámka.
Možná to již máte ve Stanovách ošetřeno, např. že v době od – do hodin je noční klid apod.
Pro jednání s MČ je vhodné udělat si bilanci, jakou sílu hlasu má MČ z hlediska jejího podílu na společných částech, tj. jestli vůbec máte reálnou možnost hlasováním něco změnit.
Ivanq.
I přesto, že by tyto hodiny pro pohyb odsouhlasil sám vlastník – tedy zástupce městské části, který by na schůzi shromáždění hlasoval?
S tím asi nic neuděláte, pokud máte nad 50 % podíl, zkuste udělat kamerový systém, vstup na čipy do domu. Vložku zámku s kartou – kvalitní, protože obyč FAB Vám udělají i bez karty šmejdi
Poslední komentáře