je to možné?
Vyprávěl mi kolega, že má byt v osobním vlastnictví s tím, že nemají žádné IČ, žádné stanovy atd. a že o společné části domu se starají jako spoluvlastníci dle občanského zákoníku tzn. že pokud řeší např. nějakou investici hlasují a nadpoloviční většina je rozhodující. Já jsem tedy zažil jiný postup naše SVJ má IČ, stanovy, pověřeného vlastníka atd. a proto se ptám, zda je takto vůbec možné dělat nějaké právní kroky?Dle mého soudu jsou neplatné respektive lehce soudem napadnutelné a takto pojaté vlastnictví je něco mezi spoluvlastnictvím dle občanského zákoníku a řádným vznikem SVJ dlouhodobě neudržitelné. To nemluvím ani o tom, že zřejmě musí mít vše nahlášené(voda, plyn, účet) na fyzickou osobu což považuji za další nevýhodu. Co vy na to?
Je třeba rozlišovat, zda v předmětném domě SVJ vzniklo ze zákona a není jen institucializované nebo vůbec nevzniklo pro malý počet vlastníků.
Jinak obecně, vše je možné, pokud existuje dohoda, a to do doby, než se někomu tato dohoda přestane líbit. Podle hesla: Kde není žalobce, není ani soudce.
Váš kolega tvrdil nepravdu. Má-li skutečně byt ve vlastnictví, řídí se právní poměry v domě zákonem o vlastnictví bytů. Nikoliv Občanským zákoníkem.
Obecný názor o neplatnosti právních „kroků“ nelze ani potvrdit, ani vyvrátit. Záleží na tom co si odhlasovali a jakou většinou a co se dělo pak.
Podotýkám, že v domě, kde nevzniklo SVJ, musí právní „kroky“ (správně právní úkony) činit všichni spoluvlastníci, vzhledem ke znění § 12 ZoVB. Není sporu o tom, že jde o velmi nepraktické řešení ve srovnání se spoluvlastnictvím podle Občanského zákoníku. Při něm totiž právní úkon při běžném hospodaření může učinit kterýkoliv ze spoluvlastníků (i menšinový).
lake
Poslední komentáře