Hlodavci v bytě
Dobrý den. Obracím se na vás s dotazem,zda má někdo podobnou zkušenost. Jsem vlastníkem bytu v cihlovém domě. Již delší dobu se nám dostávají do bytu rejsci. S největší pravděpodobností se k nám dostávají podél topeního potrubí ve zdi, odkud mají prokousanou cestu pod podlahou (parkety). S domovníkem jsme situaci řešili, avšak bez úspěchu. Tvrdí, že veškeré náklady spojené s deratizací by byly na nás. Pouze v případě, že by stejný problém byl i u jiných vlastníků. Vzhledem k tomu, že rejsky doma ani nevidíme proběhnout je možné, že to starší sousedé nepostřehnou. Bydlíme v 2.patře a v 1.patře již rejsci měli hnízdo pod parketami, ikdyž už je to více jak 10 let(vybetonovali podlahu). Proto se na vás obracím s dotazem, zda a jak je možné řešit tuhle situaci se SVJ, aby náklady spojené s deratizací byly zahrnuté ve fondu oprav.
Rejsci se nehubí jako potkani a jiná havěť. Pokud je chladno venku, tak se stahují do domu,protože mají rádi teplo a musí mít dostatek potravy, jsou hmyzožravci. Je proto nutné, aby se zavíraly dveře do domu, okna do sklepa, kterými může vlézt, nenechávat potraviny rozbalené nebo vysypané. Doporučuje se pro odchyt rejska, dát do většího pytle piliny s kouskem syrového masa a sledovat, zda vleze dovnitř. Pak se vezme a pustí se do volné přírody. Jinak v domě jich není více než jeden, chrání si své teritorium. Jiné je to u samice, která má mladé. Nezdá se mně, že by rejsek se prokousal podlahou. Potkani jsou jiní, ti prokoušou i beton. Rejska jsme měli taky, ale podařilo se ho vyhnat do volné přírody. Potkani u nás též byli ve 2 bytech až ve 4. patře. Nechali jsme provést deratizaci a SVJ zaplatila fakturu. Pracovníci firmy prošli prostory, v bytě dostali vlastníci pasti a návnadu. Návnady byly uloženy na možných cestách potkana i ve společných prostorách. Dodavatelé tepla provedli též ve svých šachtách deratizaci, stejně jako VaK, to bylo na jejich náklady. Od té doby máme pokoj. Váš domovník nemá ale pravdu, že by deratizace byla na vaše náklady. Rejsci nejsou ale nebezpeční, jen občas obtížní. Není třeba dávat návnady, stačí ho jen vyhnat do volné přírody. Tam bývá i užitečný.
Obracíte se na člověka, který vám nemůže navrhovat řešení. Svj nemá domovníka, a pokud to vaše domovníka má, tak nemá žádné oprávnění cokoliv řešit.
§ 1208/89/2012 Sb.,
Do působnosti shromáždění patří:
písm.h) určení osoby, která má zajišťovat některé činnosti správy domu a pozemku, i rozhodnutí o její změně, jakož i schválení smlouvy s touto osobou a schválení změny smlouvy v ujednání o ceně nebo o rozsahu činnosti,
Konec citace
Záleží pouze na vzájemné dohodě,jak tuto osobu, ve smlouvě pojmenují.Nic nebrání tomu,aby se nazývala třeba „domovník“!
Zjistěte,na své náklady, odkud se k vám do bytu, ti rejsci dostali.Pokud nevyvratitelně prokážete,že je to ze společných částí domu nebo od vašeho souseda,pak jdou veškeré náklady na sanaci, za právnickou osobou SVJ!
Přeji hezký zbytek svátečního dne.JaVa
Jednak – kdo to je domovník ? Ve společenství rozhoduje shromáždění (nejvyšší orgán společenství) a odpovědnou osobou je společenství. To má statutární orgány.
Jak víte, že to jsou rejsi, nikoli třeba myši ?
V každém případě musíte zjistit, odkud se k vám dostávají. Teprve potom je můžete likvidovat a rozhodovat o příčině a odpovědnosti. Vy jste přeci rejsky do bytu a domu nezavlekl, třeba tím, že byste je choval doma.
Něco jiného by bylo, kdybyste zavlekl do domu štěnice.
Poslední komentáře