Demontáž otopného tělesa z důvodu jeho nepoužívání

Vložil JaVa, 14. Listopad 2017 - 15:55 ::

Na portálu „okolobytu“,jsem narazil na názor,že demontáž některého z otopných těles, neporuší hydraulické vyvážení otopné soustavy, v celém domě.

https://www.okolobytu.cz/…byt/radiator

Čerpáno z „okolobytu“: Pet reaguje na: Pavel 14. 11. 2017 13.01

Četl jsem, že u vyvážené otopné soustavy se nemá otáčet s termostatickými hlavicemi, jinak se vyvážení naruší, takže každá soustava s termostatickými hlavicemi je vyvážena jak – takž, protože nikdo není schopen dosáhnout toho, aby se hlavicemi neotáčelo.. Už tím, že máte radiátor trvale uzavřený, tak jím proudí voda jen v případě, že nad ním v mrazu otevřete okno, jinak prakticky ne. Demontáží trvale uzavřeného radiátoru se nic podstatného na vyvážení soustavy nezmění. O demontáži se domluvte s výborem, nechte udělat odečet poměrového měřidla a pří příští výměně poměrových měřidel ušetříte za jedno měřidlo. Radiátor odevzdejte výboru – může posloužit při případné potřebě někde radiátor vyměnit.

I u nás v domě je v kuchyních po dvou radiátorech a po zateplení domu bohatě stačí jeden a většina bytů má druhý radiátor uzavřený.

Konec citátu.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Kryšpín (bez ověření), 19. Listopad 2017 - 11:50

    Po zateplení domu se sníží teplota topné vody.

    Řešit vzniklý přebytek výkonu demontáží radiátorů není vhodné. Ostatně nikdo ani nenapsal, z jakého důvodu vůbec chce radiátor demontovat. Kvůli 1/2 m2 místa?

    Vložil tep (bez ověření), 19. Listopad 2017 - 20:58

    Odkud to víte? U nás se to nestalo – dodavatel tepla má zájem prodat co nejvíce tepla! On se navíc ani nedoví, že nějaký dům je nově zateplený! Navíc – pokud je několik domů napojeno na jeden zdroj tepla bez domovních předávacích stanic, tak dodavatel musí dodávat teplo o teplotě pro vytápění nejhůře izolovaného domu! V takovém případě nezbývá než v zatepleném domě přiškrtit přívod topné vody, aby se snížila teplota vody dodávané do radiátorů. Samo se nic neděje – to je draze zaplacená zkušenost i z „našeho“ domu.

    Vložil Bajer (bez ověření), 6. Srpen 2018 - 10:32

    pokud výrazně snížíte odběr tepla kvůli zateplení,tak by s Vámi měl dodavatel probrat úpravu odběrového diagramu…JB

    Vložil janica, 19. Listopad 2017 - 9:54

    Co kdybyste mysleli i na to, že ten byt jednou vy nebo vaši vaši dědici prodáte a kupující bude mít rád více tepla.

    Vložil Radiátor (bez ověření), 14. Listopad 2017 - 16:29

    Nejsem topenář, ale nezdá se mi to. A nakládat se společnou věcí bez souhlasu všech, to už je určitě úlet.

    Vložil Jožo (bez ověření), 14. Listopad 2017 - 17:24

    „nakládat se společnou věcí bez souhlasu všech, to už je určitě úlet“

    V trestním zákoníku najdete odpovídající popis. Nevím, jak je definován úlet.

    Vložil Jolprenhu (bez ověření), 14. Listopad 2017 - 16:13

    Podle Vašeho výkladu je možné demontovat všechny radiátory v bytě (a odevzdat je výboru) – vyvážení se neporuší a teplo bude dodáváno z ostatních bytů. Zejména platí po zateplení.

    Vložil tep (bez ověření), 14. Listopad 2017 - 20:45

    Ve vyloučených lokalitách se to už vícekrát stalo, dokonce nebyly předány výboru, ale šly přímo do sběrny. Nemám informaci, že byl za to někdo potrestán.

    Nicméně v zadání se píše o jednom radiátoru v kuchyni. Pokud je kuchyně propojena s obývákem či jinou místností, v zatepleném domě má každý radiátor přebytek výkonu. Neznám žádný dům, kde se po zateplení měnily radiátory za méně výkonné, na okolobytu jde o první vlaštovku, což je důvod k zamyšlení.

    Na okraj dodávám, že v domě, kde bydlím, si nový majitel nechal vyměnit litinové radiátory za plechové a výbor postavil před hotovou věc – výbor se dozvěděl až po výměně. Jde sice o společnou část domu, ale ve výlučném užívání vlastníka bytu, takže podle § 1180 si i každou další výměnu radiátorů bude vlastník bytu hradit ve své režii, takže výbor to u nás následně neřešil.

    Vložil Felix (bez ověření), 14. Listopad 2017 - 20:50

    „každou další výměnu radiátorů bude vlastník bytu hradit ve své režii“

    Jak jste na to přišla?

    Vložil tep (bez ověření), 14. Listopad 2017 - 21:49

    Jde o společnou část domu, ale ve výlučném užívání vlastníka bytu. NOZ platí od 1.1.2014 a jak koukám, někde to ještě nepostřehli, takže tam se nic neděje. I to je v pořádku – všichni souhlasí se vším, takže není co řešit.

    Vložil Jitka R, 14. Listopad 2017 - 17:26

    To, že někdo netopí, a má tedy trvale uzavřený radiátor ještě neznamená, že bere teplo z okolních bytů. Já třeba denně vařím, a teplota v pokoji s kuch. koutem se pohybuje kolem 25 °C. Takže proč mám platit za teplo 2×? Jednou za spotřebu elektřiny a podruhé za na radiátoru naměřenou spotřebu…

    Vložil Vlastník jednotky (bez ověření), 14. Listopad 2017 - 20:13

    „To, že někdo netopí, a má tedy trvale uzavřený radiátor ještě neznamená, že bere teplo z okolních bytů.“

    To, že někdo netopí, a má tedy trvale uzavřený radiátor ještě neznamená, že může radiátor demontovat (a předat výboru).

    Vložil Jitka R, 14. Listopad 2017 - 21:08

    To jsem také nemyslela, že ho má demontovat. To byla reakce pouze na to, že kdo má zavřený radiátor, bere teplo z okolních bytů…

    Vložil tep (bez ověření), 14. Listopad 2017 - 21:54

    Při zavřeném radiátoru mohu brát teplo z vedlejší místnosti. Víte kolik lidí ve Vašem domě odstranilo dveře mezi místnostmi? A můžete nějak kontrolovat, zda za sebou zavírají dveře a zda je nenechávají pootevřené? Mazaní berou teplo s místnosti, kde je nejvyšší koeficient znevýhodnění polohy místnosti.

    Vložil JaVa, 14. Listopad 2017 - 16:24

    Zkuste se začíst ještě jednou a podrobně!Jedná se o převzatý názor z portálu „okolobytu“ předložený k diskuzi, pro zdejší přispěvovatele.

    Děkuji.JaVa

    Vložil ik (bez ověření), 17. Listopad 2017 - 11:14

    Z diskuse zde jsem se nedozvěděla to podstatné.Zda v případě odstranění několika radiátorů (např. 2) nedojde k narušení otopné soustavy celého domu. Zda např. nemůže dojít k tomu, že v některých bytech k tomu, že budou radiátory špatně topit (méně se rozehřejí oproti předchozímu roku. kdy v domě byl původní počet radiátorových těles, na které byla nadimenzována otopná soustava).

    Vložil Ing. Otakar Černý, 18. Listopad 2017 - 21:45

    Několik uzavřených nebo odpojených radiátorů určitě nenaruší topnou soustavu domu; pokud náklady na vytápění daných bytů pomocí radiátorů, stoupaček, případně prostupem z teplého sklepa (to se týká hlavně přízemních bytů), klesnou pod 80 % průměru, nezbytné dotápění zajistí prostupy tepla ze sousedních bytů, kterým náklady na dotápění v rozúčtování kompenzuji.

    Součinitele polohy, tak jako náklady na vytápění, počítám raději souhrnně pro celý byt, ne pro jednotlivé místnosti, aby to nelákalo k chytračení.

    Vložil ik (bez ověření), 19. Listopad 2017 - 10:33

    Pane Černý děkuji za odpověď.Dovolím si svůj dotaz ještě rozšířit, ve vazba na Vaši odpověď. Je-li dům (dva vchody) o 20 jednotkách, přičemž se stalo, že byly (co víme) odmontovány 2 radiátory, a jak je zřejmé z ročních vyúčtování zhruba 1/3 radiátorů v domě je celoročně uzavřena (nulové náměty). Celkem je v bytech 65 ks radiátorů (nepočítám společné prostory, tam jsou radiátory uzavřeny). Dům se zateplil, a přeregulace, co vím, nebyla provedena. I tento stav nevyžaduje provedení přeregulování otopné soustavy? Díky za případnou odpověď.

    Vložil Petr Patočka, 21. Listopad 2017 - 7:08

    Nulový náměr automaticky neznamená celoročně uzavřený radiátor. Nulový náměr vzniká v okamžiku nedosažení startovací teploty indikátoru. Ta je podle normy ČSN EN 834 v rozmezí 28–39°C. To ovšem znamená, že lze používat cca 20% instalovaného výkonu, aniž by o tom indikátor měl tušení. Primárně je tedy nutné volit takový systém indikace, který podobnou hrubou chybou netrpí. Vše ostatní je pouhá hra s čísly.

    Topný systém by měl být provozován takovým způsobem, aby nebylo možné uzavřít třetinu topných těles bez dopadu na vnitřní teplotu. Tedy zejména snížit teplotu na vstupu a tím snížit výkon celého topného systému. Tím zároveň dojde k dalším úsporám na celkových nákladech.

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil Ing. Otakar Černý, 19. Listopad 2017 - 19:47

    Vážená paní, svůj dotaz jste opravdu velmi podstatným způsobem rozšířila. Sice z toho stále nevyplývá automatická potřeba přeregulování topné soustavy, ale z rozsahu uzavřených radiátorů lze předpokládat značné tepelné prostupy mezi byty a tudíž velké disproporce mezi vyúčtovanými a skutečnými náklady na vytápění v jednotlivých bytech. Tuším, že se ve Vašem domě vyskytuje četná nespokojenost s rozúčtováním.

    Doporučil bych Vám provést:

    1. podrobný propočet tepelné rovnováhy mezi přívodem a ztrátami tepla v domě a v jednotlivých bytech včetně prostupů tepla mezi byty,
    2. na jeho základě rozúčtování nákladů na vytápění již za tento rok,
    3. v případě zjištění kritických míst definování nutnosti a parametrů nového naladění topné soustavy.
    Vložil ik (bez ověření), 20. Listopad 2017 - 23:18

    Díky p.Černý za odpověď. Trefil jste se ohledně té nespokojenosti s rozúčtováním. Kdysi jsem poskytla informace o odečtech za dva po sobě jdoucí roky ing. Zuntovi, který na základě podaných informací (celková spotřeba- náklady za dům, plocha vytápěná, náměty za celý dům a v jednotlivých bytech, polohy bytů) provedl posouzení vyúčtování, v podstatě byl jeho názor shodný s Vaším. Doslova uvedl, že cca 50% je za daných odečtů zvýhodněno a 50% znevýhodněno. Situace je v podstatě stále stejná. Pokusím se Váš názor na věc přetlumočit výboru a navrhnout situaci nějak řešit.

    Vložil Ing. Otakar Černý, 21. Listopad 2017 - 17:17

    Vážená paní, na základě projektové dokumentace domu, topných rozvodů, teplot v jednotlivých prostorách domu a údajů o spotřebě, vč. náměrů na radiátorech, nejen posoudím danou situaci a konstatuji problémy, ale také skutečně rozúčtuji náklady tak, že nikdo není zvýhodněn (např. polohou bytu) ani znevýhodněn (např. menším průměrem stoupaček nebo netopícími sousedy).

    Vložil rest (bez ověření), 21. Listopad 2017 - 19:54

    Píšete o projektové dokumentaci. Jsme panelák z roku 1969. Když jsme jej po roce 2000 privatizovali a vzniklo SVJ, město nám žádné dokumenty k domu nepředalo, nic tedy nemáme. Netušíme ani, jak se zjistili koeficienty pro výpočet náměrů, nějaké používá Techem, ale kde je vzali, ví čert. I takovému SVJ, které nemá žádné papíry, můžete provést vyúčtování?

    Vložil ik (bez ověření), 23. Listopad 2017 - 18:44

    Jak už napsal někdo níže, jediná šance jak se dostat k původní projektové dokumentaci domu je zajít na úřad (musíte si zjistit u vašeho místně příslušného stavebního úřadu, kam odesílají dokumenty k archivaci)kde je archivace dokumentů souvisejících se stavební činností vašeho domu. Budete-li mít štěstí tak dohledáte. My to předloni taky řešili, potřebovali jsme původní projekty, které jsme neměli. V archívu našeho města jsme potřebné dohledali a za poplatek nám na úřadě udělala paní kopie.

    Vložil Ing. Otakar Černý, 21. Listopad 2017 - 22:48

    Čím lepší podklady, tím přesnější výsledky a naopak.

    Pokud si Techem součinitele polohy nevycucal z prstu, čili ze „zkušenosti“, měl by vám sdělit, z jakého typového projektu vychází při výpočtu a pak by bylo možno tento typový projekt použít.

    Vložil Jára Zdeněk (bez ověření), 21. Listopad 2017 - 21:03

    Byli jsme ve stejné situaci,hledali jsme na městě,které dům přes svoji organizaci spravovalo,sta­vebním odboru města,potom u firmy,která panelák stavěla a protože té všechnu dokumentaci v archivu vzaly povodně půjčili jsme si dokumentaci vedlejšího stejného paneláku,který se stavěl ve stejné době a stejnou firmou a ten naštěstí stavební odbor města v archivu měl.

    Vložil ik (bez ověření), 18. Listopad 2017 - 10:41

    Omlouvám se za chyby v textu psaného, to však nic nemění nic na mém dotazu, zda demontáží otopných těles v bytovém domě může dojít k narušení otopné soustavy, která je dlouhodobě nastavena na odběr tepla z teplárny. A jinak mínusovat umí zřejmě nějaký blbec, prosila bych tedy od něj nějakou fundovanou odpověď na položený dotaz. Děkuji

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".