Daji se pouzit evypisy v ucetnictvi ?

Vložil filuna, 10. Leden 2008 - 21:13 ::

Chtel bych se zeptat jestli nekdo nevite (ale jiste) jestli se daji vytistene e-vypisy z banky pouzit do ucetnictvi. Nase ucetni tvrdi ze ne, ale me se to nejak nezda, nebot papirove vypisy z banky vypadaji stejne, take nemaji zadny podpis nebo razitko, jenom ze zadu maji reklamu ci co to tam je. Vite to nekdo. Moc dekuji za odpoved. Filip Mateásko

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 10. Leden 2008 - 21:24

    Dobrý večer, e-výpis se samozřejmě v účetnictví použít dá. Nevím proč účetní toto tvrdí (mám stejnou zkušenost). Musí splňovat náležitosti účetního dokladu dle zákona o účetnictví, což pokud vím většina e-výpisů splňuje. zdravím karelH.

    Vložil Pavel, 11. Leden 2008 - 0:31

    Souhlasím.

    Jen bych dodal, že je vhodné se těchto tzv. účetních (obecně kohokoliv, kdo tvrdí, že něco nejde) zeptat, proč nejdou použít. Podle jakého ustanovení jakého zákona.

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 11. Leden 2008 - 17:54

    Zeptám se opačně, podle jakého zákona musí být účetní doklad opatřen razítkem a podpisem? Děkuji.

    Pepa z Depa

    Vložil Anonymous, 11. Leden 2008 - 18:28

    § 11 Účetní doklady (1) Účetní doklady jsou průkazné účetní záznamy, které musí obsahovat

    1. označení účetního dokladu,
    2. obsah účetního případu a jeho účastníky,
    3. peněžní částku nebo informaci o ceně za měrnou jednotku a vyjádření množství,
    4. okamžik vyhotovení účetního dokladu,
    5. okamžik uskutečnění účetního případu, není-li shodný s okamžikem podle písmene d),
    6. podpisový záznam podle § 33a odst. 4 osoby odpovědné za účetní případ a podpisový záznam osoby odpovědné za jeho zaúčtování.

    Skutečnosti podle písmen a) až f), které se týkají jednoho účetního dokladu, mohou být obsaženy na více účetních záznamech. Skutečnosti podle písmen b) a c) se mohou týkat více účetních případů. Podpisový záznam podle písmene f) může být společný pro více účetních dokladů. (2) Účetní jednotky jsou povinny vyhotovovat účetní doklady bez zbytečného odkladu po zjištění skutečností, které se jimi zachycují, a to tak, aby bylo možno určit obsah každého jednotlivého účetního případu způsobem podle § 8 odst. 5. KarelH

    Vložil Anonymous, 11. Leden 2008 - 18:30

    Omlouvám, se než jsem to napsal, byl jste rychlejší :-)). karelh

    Vložil Anonymous, 11. Leden 2008 - 18:18

    Náležitosti účetního dokladu
    Závazné náležitosti účetního dokladu vymezuje § 11 zákona o účetnictví – účetní doklady jsou průkazné účetní záznamy, které musí obsahovat:

    1. označení účetního dokladu,
    2. obsah účetního případu a jeho účastníky,
    3. peněžní částku nebo informaci o ceně za měrnou jednotku a vyjádření množství,
    4. okamžik vyhotovení účetního dokladu,
    5. okamžik uskutečnění účetního případu, není-li shodný s okamžikem vyhotovení účetního dokladu,
    6. podpisový záznam podle § 33a odst. 4 osoby odpovědné za účetní případ a podpisový záznam osoby odpovědné za jeho zaúčtování.

      Náležitosti účetního dokladu mohou být umístěny i na jiných než účetních záznamech (např. daňová přiznání apod.); tyto záznamy se uschovávají po stejnou dobu jako účetní doklad.

      Účetní doklady rozlišujeme na externí (vnější) a interní (vnitřní). Interní doklady zachycují účetní případy uvnitř účetní jednotky (např. příjemky a výdejky materiálu, storno doklady apod.), externí doklady pak zachycují případy vznikající ve styku s ostatními účetními jednotkami (dodavatelské a odběratelské firmy, banky, pojišťovny, atd).

    s pozdravem Petr Vávra

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".