člen výboru
Může být členem výboru osoba, která není vlastníkem bytové jednotky? Může se zakotvit do stanov tato skutečnost ?
Do stanov si to můžete dát, ale soud Vám ho neschválí. My jsme to také řešili, máme zájemce, má tu trvalé bydliště, bydlí tu, ale byt není napsán na něho. Takže jsme měli smolíka, soud nám to vrátil s tím, že není vlastník a ani spolumajitel. Alena
Můžete uvést který soud a kdy odmítl zapsat jako člena výboru nevlastníka? Jak to zdůvodnil, myslím tím, na jaké ustanovení jakého předpisu se odvolával? Děkuji.
Cca před 2 roky soudy v Praze, Brně a Ostravě bez problémů zapisovali nevlastníky do výboru. (V našem výboru máme také nevlastníka.)
Vedla je k tomu skutečnost, že ZoVB je soukromoprávní předpis a pokud ZoVB přímo nezakazuje účast nevlastníka ve výboru, tak je jeho účast možná. Potom by soud rozhodl nikoli podle práva.
Hezký den!
Pavel
Byl to krajslý soud v Hradci králové a jsem ochotna tu odpověď najít a klidně, pokud máte zájem Vám ji můžu naskenovat a poslat. Opravdu si nemám proč vymýšlet, ale taky nás to naštvalo, protože když někdo má zájem a chce pracovat ve výboru, tak nás soud takhle zařízl.Volala jsem tam a mluvila i se soudkyní, která to zamítla a prostě máme smůlu. Alena
Rozhodně jsem neměl v úmyslu ani naznačit, že si vymýšlíte, doufám, že to tak nevyznělo.
Stačí, když si vymýšlí na KS HK. :-)) Máme (zatím) více než 120 vlastníků, ale najít 5 osob do výboru je velký problém. I proto tam máme nevlastníka. Jen hlupák si může myslet, že je důležité, zda se jedná o vlastníka. Řada vlastníků je v zahraničí a zájem nemají žádný. Tato paní tam bydlí a zájem má. Ostatně i v a.s. či s.r.o. žádná podmínka vlastnictví neplatí. Jen u družstev. Návrh nového ZoVB pak výslovně uvádí, že statutárem může být i nevlastník.
Prosím o zaslání toho stanoviska soudu. Předem děkuji.
Hezký den!
Pavle já zas byla v šoku, že Vám to prošlo. My museli znovu svolat schůzi a vzhledem k tomu, že nikdo další nebyl, tak jsem pověřený vlastník a čekáme, až bude ten dotyčný spoluvlastník a půjdeme znovu od začátku. Papíry mám ve sklepě, tak zítra se tam podívám a pošlu. Alena
Dobrý den, poprosil bych dotyčného anonyma o zaslaní toho rozhodnutí na můj mail, právě řešíme podobnou situaci, ale pokud bych věděl na 100% že Krajský soud v HK nám nepovolí nevlastníka jako pověřeného zástupce našeho SVJ tak bych dělal zbytečnou práci.
Děkuji
Zbytečnou práci byste nedělal: Být Vámi, spíše bych sháněl ono rozhodnutí KS zmiňované panem Pavlem, kterým KS povolil nevlastníka ve výboru.
U pražského soudu nám prošlo, že členem výboru je nevlastnice jednotky. Vlastní Usnesení Vám bude k ničemu, protože soud to vůbec nezkoumal. Podle mne postupoval v souladu s principy soukromého práva.
Od paní Aleny mám Usnesení KS HK, soudkyně JUDr. Hrdličková, která bez odůvodnění zamítla zápis nevlastníka. Vlastní usnesení Vám bude také k ničemu, protože JUDr. Hrdličková se s odůvodněním nezabývala. Je to soudkyně a ta má vždy pravdu, tedy pokud to vyšší soud nezmění. Zde k odvolání nedošlo (proti tomuto usnesení ani nebylo přípustné dle OSŘ, má to holka dobře vymyšlené).
Hezký den!
Pavel
Také v našem společenství jsme tento problém nevlastíka ve výboru řešili a vyřešili, také díky kompetentním příspěvkům Pavla a dalších zde. Byli jsme sice jeden měsíc bez výboru a překonávali následky odstoupení starého, ale přepracovali jsme komplexně Stanovy i Jednací řád tak, aby odpovídal podmínkám a potřebám.Za účasti notáře byl shromážděním tříčlenný výbor schválen (dva jsou nevlastníci s adresou bydliště v domě) včetně dalších tří náhradníků (kdyby něco…). Notářsky zpracované podklady brněnský Krajský soud bez jakýchkoliv připomínek schválil a nový výbor zapsal do rejstříku SVJ.(mezitím – v průběhu přípravy podkladů pro registraci již schváleného nového výboru odstoupivší výbor podal žádost o výmaz, který KS nepřijal a požádal společenství – tedy již nově zvolený výbor – o doplnění zápisu v rejstříku platně zvolenými zástupci společenství). Z tohoto postoje KS v Brně se dá vyvodit, že pro činnost SVJ upřednostňuje výkonný orgán, schválený kompetentními zástupci společenství, tzn. vlastníky, a ne zastaralý a dožívající výklad zákona, který jde proti smyslu sdružování. Otázkou vlastnictví se totiž rejstříkový soud nezabýval, rozhodná byla adresa bydliště a tomu odpovídající příslušné části stanov, jasně určující možnosti a podmínky pro volby orgánů společenství.
Dobrý den, řeším problém svého předsednictví ve výboru jako nečlena Společenství a s tím nynější související napadnutí člena Společenství, respektive jeho právním zástupcem, že mé členství ve výboru je neplatné a s ním související odsouhlasené změny na shromáždění Společenství jako neplatné…Tento člen je dlužník vůči Společenství a stále hledá nějaké záminky k neplatnosti odsouhlasených změn, s tím že se od začátku neúčastní žádného shromáždění…
Děkuji za rady a pomoc při řešení.
Stanilav Tupý
Pane Tupý,
ZoVB je soukromoprávní předpis a pokud ZoVB přímo nezakazuje účast nevlastníka ve výboru, tak je jeho účast možná (ústavní zásada, že co není zakázáno je dovoleno).
Zákaz účasti nečlena ve výboru může být ve stanovách.
Jako důkaz výše uvedeného lze uvést, že jste byl soudem zapsán jako člen výboru a dále lze uvést literaturu s tímto názorem.
Dotyčného neplatiče byste měl vyzvat, ať uvede argumenty, proč jako nečlen nemůžete být ve výboru.
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře