Čip
Nejsme sice SVJ ale pouze družstvo. Nyní máme nové udělané dveře na čip a předseda nám řekl, že nikdo nedostane i klíč prý není potřeba jelikož záložní zdroj vydrží 8hodin. Ale jak mám třeba řešit ztrátu čipu ve dvě ráno to mám vzbudit nějakého souseda aby mi otevřel. Myslím,že na klíč mám taky nárok. Děkuji za radu
Martina: oč vám jde?
O to, že chcete dostat zadarmo více?
Předseda vám odmítá prodat (za náklady proti potvrzení) další kusy a s jakým odůvodněním?
Jaký je rozdíl, když ztratíte klíč a čip? V prvním případě kompromitace systému, v druhém případě se ztracený čip dá zablokovat. Tak proto vám nechce asi dát klíč.
Když ztratíte ve 2 ráno, co vám to pomůže, stejně nebudete mít u sebe nic :-)
A kdyby záložní zdroj vás ne vaší chybou nepustil do domu, bez váhání na někoho (předsedu) zvoňte klidně ve 2 v noci.
Že máte nárok? Prosímvás, dobře vám radím, nepoužívejte tuto formulaci, neb touto frází se řadíte k jisté skupině lidí…
A nemáte nárok, a ani nemyslíte. Ani v SVJ byste neměla nárok.
Předsedu písemně požádejte o více čipů s tím, že náklady uhradíte. Až když by nechtěl ani za náklady vydat druhý čip, přijďte si o radu sem. I pro BD (kde jste pouhým nájemcem) se jistě dá vymyslet důvod pro získání druhého čipu.
V našem domovním řádu je uvedeno, že vlastník má právo na dva klíče od vstupních dveří a na dva klíče od všech společných prostor a že další klíče si může obstarat s vědomím výboru. Zde bych tedy začal – domovním řádem popř. stanovami.
Dvěře máme na čip i na klíče.
„vlastník má právo na dva klíče od vstupních dveří a na dva klíče od všech společných prostor a že další klíče si může obstarat“
To je rozumná formulace. Dva je rozumné minimum pro každého (vlastník + náhradní), další na požádání.
Už se zde řešilo.
ztrátu klíče ve dvě hodiny v noci, když čipový systém mít nebudete? Zákon říká, že máte mít zaručen přístup k bytu. Jakým způsobem,to už nikde stanoveno není.
Máte nárok na počet klíčů/čipů, o jaký požádáte.
Už se zde řešilo.
S čipy je jeden další problém, který se zde zatím neřešil. Některé jsou mechanicky málo odolné a snadno se zničí, i při obvyklém používání.
- Čipy jsou (kromě např. kancelářských prostor apod.) pouze doplňkovým nástrojem k rychlému a pohodlnému otevření dveří. Nemohou tedy nahrazovat klíče. Nežijeme v románu 1984 (?).
- Spousta věcí neplyne z žádného celostátně účinného právního předpisu a přesto se v SVJ dějí. Říká se tomu dobré soužití, sousedské vztahy.
K těm obavám ze sledování ještě dodám jeden postřeh: Hodně SV (i BD) pořizuje kamerový systém pro sledování společných prostor za zákonem daných podmínek.
Odemykání vstupních dveří čipem se zavádí jednak jako komfort pro jeho uživatele, ale taky jako další bezpečnostní prvek. Protože umožňuje zaznamenávat čas průchodu konkrétního držitele. Způsob nahlížení do záznamu by se neměl nijak lišit od pravidel pro kamerový systém.
V takovém případě jsou obavy o ztrátu soukromí zbytečné. Jiná situace bude, když v domě dojde ke krádeži kola, podle vyšetřování v noci a zjistí se, že do domu v 02:30 vstoupil donašeč letáků. Na čip, který mu nechal pořídit náruživý milovník akčních cen p. Novák (příklad).
V každém případě pokud má čip plnit i bezpečnostní funkci, není překvapením jeho omezené (tedy nikoliv vyloučené) vydávání osobám, které v domě nebydlí. A pokud by s tím měla většina v SV/BD problém, mohou si místo vstupních dveří nechat namontovat lítačky jako do saloonu. Efekt s klíči/čipy vydávanými kdekomu v libovolném počtu bude totožný.
Napsal jste to hodně dobře. Ty čipy mohou mít sledovací funkci, ale také nemusí. My jsme řešili situaci, kdy je spousta bytů pronajímaných problémovým lidem. Kdysi jsme řešili případy, kdy vlastník svého nájemce vykopl. Tento nájemce klíč od hlavního vchodu nevrátil, údajně jej ztratil. Nicméně i po skončení tohoto nájmu byl v domě spatřen a po tomto jeho spatření zmizelo například jízdní kolo z kolárny.
Proto jsme se rozhodli o zavedení čipů. Naše myšlenka byla taková, že čipy nebudeme rozdávat na potkání a že v případu, pokud bude třeba tak uvedený čip zablokujeme a dotyčný se do domu již nedostane. Navíc jsme to natáhli do stavu, kdy množství vydávaných čipů= počet přihlášených osob a najedou jsme měli v domě o 5% více přihlášených..
- Školák opět kecá své nesmysly. Nemáte v žádném případě „nárok na počet klíčů/čipů, o jaký požádáte“.
Takový nárok neplyne z žádného celostátně účinného právního předpisu. Naopak judikatura je konstantní v tom, že neexistuje zákonný nárok na libovolný počet klíčů/čipů (např. pro návštěvníky, pro příbuzné kteří bydlí na jiné adrese). Psal jsem o tom – i s citacemi z judikatury – v jiné diskusi.
Máte nárok pouze na takový počet čipů, aby osoby v bytě bydlící měly zajištěný volný přístup do domu a bytu. Na klíč nárok nemáte. Nikdo není povinen dávat/půjčovat/prodávat Vám klíč, pokud to pro Váš dům neurčují stanovy, případně Vaše nájemní smlouva.
Pokud ztratíte čip, je to pouze Váš problém. Roztržitost ani zapomnětlivost nikoho neomlouvá, pokud nejde o lékařskou diagnózu.
Justitianus
Pokud by byla 1/3 stará (tedy starobní důchodci) a 2/3 nemocné (na práškách a invalidních důchodech), tak by už nebylo koho oholit o cca 64% na daních k udržování těch výše uvedených.
Pak mi došlo, že se jen špatně vyjadřujete a myslel/a jste to asi takhle: 1/3 starých a 1/3 nemocných a ta poslední 1/3 že ty předešlé 2 živí…
Týrat myslíte jak? 2 klíče (čipy) je málo? U nás máme jen jeden a další si musíme platit předem, trvá to měsíc. A stěžuji si tu?
Jedině to rozhodnout na shromáždění, pokud budu přehlasovaným, tak se mohu domáhat soudně.
Platí jen to, co je řečeno v příspěvku výše. Nemůžete jít za správcem s požadavkem na 100 kusů klíčů nebo čipů jen proto, že je chcete nebo pro váš domnělý nárok.
„Nemůžete jít za správcem s požadavkem na 100 kusů klíčů nebo čipů jen proto, že je chcete nebo pro váš domnělý nárok.“ (Vložil adviser, 7. Září 2021 – 8:25)
Tohle opíráte o co nebo jste to vyčetl kde?
Přesně toto jsem udělal, šel jsem za správcem (pro šťouraly: za zmocněncem vlastníka domu), sdělil požadovaný počet klíčů a ten jsem dostal.
„Tuto povinnost vyhovět libovolným počtem opíráte o co nebo jste to vyčetl kde?“ (Vložil adviser, 7. Září 2021 – 9:40)
Odpověď je v textu, na který reagujete, kde jsem napsal:
„šel jsem za správcem …, sdělil požadovaný počet klíčů a ten jsem dostal.“ (Vložil Školák (bez ověření), 7. Září 2021 – 8:28)
Plyne to tedy z praxe (pro Justitiana: z usu).
Školáku, s Vámi zmíněnou praxí (usem) jděte laskavě do prdele. Nikdo se vás neptal na poměry ve vašem domě. Rozhodující je, že nejste schopen označit žádný celostátně účinný právní předpis, podle kterého by kdokoliv měl právo dostat neomezený počet klíčů/čipů. Tu pitomost jste si vymyslel, adviser Vás vyzval abyste ji tedy doložil, ale Vy toho nejste schopen.
Justitianus
„nejste schopen označit žádný celostátně účinný právní předpis, podle kterého by kdokoliv měl právo dostat neomezený počet klíčů/čipů“ (Vložil Justitianus, 7. Září 2021 – 21:24)
Je to naopak, pane Justitiane. Vy byste musel na podporu svého tvrzení označit předpis, který brání, aby vlastník dostal klíč.
Postup v našem domě (a patrně i v naprosté většině jiných domů) je v souladu s právem, dobrými mravy, selským rozumem i slušností, na rozdíl od Vašeho postupu ve Vašem domě a na rozdíl od Vašeho vyjadřování.
Úmyslné bránění v užívání obydlí soudy oceňují tresty. Poškozeným lze doporučit podání trestního oznámení pro podezření z trestného činu proti obydlí v souběhu s úmyslným poškozením života a zdraví ve stadiu pokusu a přípravy (a naopak nepodávat Vámi doporučovanou žalobu na neplatnost rozhodnutí shromáždění).
Vám to musí vysvětlit pomalu, podrobně a opakovaně.
Školáku, blb se pozná hned. Už v diskusi Vstup do domu na čipy jsem citoval dva judikáty, které jasně formulovaly známou skutečnost: uživatel bytu nemá ze zákona nárok na libovolný počet klíčů/čipů.
Družstvo jako vlastník stavby a vlastník všech bytů nemá povinnost předávat každému nájemmci „neomezený počet klíčů/čipů“. Nemá povinnost předat ani jeden jediný klíč, jestliže nájemci bytů už dostali čipy!
Pokračujete zde v psaní nesmyslů, a nejste schopen označit právní předpis, který by vlastníkovi stavby/pronajímateli bytu ukládal Vámi tvrzenou povinnost.
Pletete si totiž soukromoprávní sféru s veřejnoprávní sférou, Vy právní analfabete. Tazatelka nemá nárok na žádný klíč! Trestní zákoník do toho nepleťte. Takové „právo na klíč“ by muselo být zakotveno v její nájemní smlouvě, nebo ve stanovách družstva jehož je členkou.
Justitianus
Nikdo normální (snad kromě advi ser a) nebude požadovat ani 100, ani 50 a světe div se, ani 20 čipů/klíčů.
Nejde o povinnost, ale o lidský přístup. Kdo komu proboha slouží, statutár vlastníkovi, nebo vlastník velkopanským manýrům statutára?
„Nejsme sice SVJ ale pouze družstvo. Nyní máme nové udělané dveře na čip a předseda nám řekl, že nikdo nedostane i klíč prý není potřeba jelikož záložní zdroj vydrží 8hodin. Ale jak mám třeba řešit ztrátu čipu ve dvě ráno to mám vzbudit nějakého souseda aby mi otevřel. Myslím, že na klíč mám taky nárok.“
- – – – – – – – – –
Martina bydlí sice nikoli v domě SVJ, ale BD, ale proč by družstevníci nemohli mít i klíče. Jaká je výhoda čipu proti klíči ? Sleduje snad družstvo kdo kdy chodí ven a dovnitř ?
A vždy když jeden z bydlících řeší obecný problém tak se ptám: A co na to ostatní obyvatelé ?
Poslední komentáře