celoročně nevytápěné jednotky
Dobrý den, prosím o informaci, pokud někdo víte jak postupovat:
V domě s SVJ je několik jednotek, které jsou celoročně neobývané a také zcela nevytápěné. V topném období to významně zvedá náklady na vytápění v sousedních jednotkách. Jakým postupem lze dosáhnout nápravy, která případná právní úprava je ve věci oporou?
Děkuji za kvalifikovanou informaci.
Právně nelze dost dobře nikoho donutit, aby vytápěl svůj byt tak, že nebude odčerpávat teplo od sousedů, a vlastně to ani není potřebné.
Já totiž tento problém řeším k plné spokojenosti obou stran a v souladu s vyhláškou jinak:
- Nedostatečně vytápěný byt musí zaplatit 80 % průměrných nákladů v každém případě.
- Dotčené sousední byty jsou automaticky odškodněny.
Provádím rozúčtování nákladů na vytápění v domě takovým způsobem, že spotřební složka nákladů je korigována (snížena) o náhradu nákladů, které musí být vynaloženy na nezbytné vytápění přilehlých nevytápěných bytů. Ve vyúčtovacím dokladu jsou pak tyto náhrady přesně specifikovány.
Píšete, že „spotřební složka nákladů je korigována (snížena) o náhradu nákladů, které musí být vynaloženy na nezbytné vytápění přilehlých nevytápěných bytů.“
Postup rozúčtování je ve vyhlášce přesně uveden. Za nevytápěné byty zaplatí jejich vlastníci 80% průměrných nákladů na vytápění a o tyto částky je korigována (snížena) úhrada všech ostatních vlastníků s limitními náměry poměrným způsobem podle náměrů. Nelze ignorovat tento přesně dáný postup rozúčtování vyhláškou a aplikovat svůj vlastní upravený postup rozúčtování, který je v rozporu s výhláškou. Postup rozúčtování dle vyhlášky nerozlišuje způsob rozúčtování pro přilehlé byty nevytápěných bytů (či méně vytápěných bytů) a byty ostatní.
Podle Metodického pokynu MMR: Spotřební složka je rozdělována mezi příjemce služeb úměrně výši náměrů měřidel, vychází tedy z míry indikované spotřeby tepla s použitím korekcí a výpočtových metod zohledňujících rozdílnou náročnost vytápěných místností na dodávku tepla danou jejich polohou.
Na můj speciální dopis ohledně daného výpočtového programu jsem z MMR obdržel odpověď, že postačuje dodržet základní cíle vyhlášky, zbytek je na poskytovateli služeb. MMR nijak nebrání rozmanitosti rozúčtovacích metod.
Odbor ochrany ovzduší na Ministerstvu životního prostředí můj program vysloveně vítají, jsou názoru, že povede k objektivnějšímu rozúčtování nákladů na vytápění, a doporučují oslovit subjekty, které se rozúčtováním nákladů zabývají, případně bytová družstva a společenství vlastníků jednotek, která si rozúčtování provádějí sama.
Takže buďte v pohodě.
Názor odboru ochrany ovzduší MŽP je irelevantní, vyhláška nepatří do jeho gesce.
Proč nezveřejníte celou odpověď MMR, ať ji můžeme sami posoudit?
Právní úprava je v § 7 odst. § 7 zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií
§7 odst. 7 zák. č. 406/2000 zní:
„(7) Povinnosti podle odstavce 4 písm. a) a c) se nevztahují na rodinné domy a stavby pro rodinnou rekreaci.“
Základní informaci k tomu podal autor příspěvku „jan77“. To je jen základní část opatření. Další a to je ta horší, je záležitost vzniku plísní v nevytápěných bytech, která napadá nejvíce ochlazované stěny, mezi něž patří obvodový plášt objektu a ten patří do společných částí objektu. Zde je právě ta možnost upozornit vlastníky b.j. na poškozování společných částí, při jejich ignoranci pak podat trestní oznámení. Možno by se našlo několik dalších míst, kde nevytápěním dochází k poškozování jiných vlastníků – např. zhoršení hygienických podmínek /ze vzniklých plísní/.
Vlastník, který vůbec netopí sice zaplatí základní složku, ovšem sousedovi, kterému to zvedá náklady na vytápění to nijak nepomůže. Vlastníka, který netopí a nevyřeší to žádná rozumná domluva, nijak nedonutíte aby topil, když topit nechce.
Vyhláška č. 265/2015 Sb. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-269
Pokud máte dům se společným (ústředním) vytápěním, pak každý vlastník platí i tzv. základní složku nákladů na vytápění. Tato je dána plochou bytu a nezávisí na tom, zda radiátory v bytě fakticky topí či jsou uzavřeny. Zároveň je zavedena při rozúčtování hranice, kdy náklady na vytápění bytu vztažené na m2 plochy nemohou poklesnout pod 80% průměru.
Tím je zavedena solidarita mezi málo a více topícími vlastníky.
Pro žádnou další „nápravu“ nevidím prostor ani prakticky, ani dle práva.
Pane Jane77,
placení základní složky plesnivění společných částí domu nezabrání.
Nastudovat: plíseň, rosný bod.
V domě si každý vlastník vytápí svou jednotku sám, tj. není tam společné vytápění… Je to v tomto případě jinak? Děkuji za informaci!
V případě, že si každý vytápí svoji jednotku sám na své náklady, se žádné rozúčtování podle vyhlášky nekoná. Ale povinnost vytápět platí, jak jsem uvedl níže.
„Nový (bez ověření), 19. Říjen 2017 – 14:42 … povinnost vytápět platí,“
Pane Nový,
nastudujete, pro koho povinnost vytápět podle vyhlášky platí. Zapomněl jste to uvést.
Píšete: „Pro žádnou další „nápravu“ nevidím prostor ani prakticky, ani dle práva.“
Není to pravda. Povinností vytápění stanovuje vyhláška č.194/2007 Sb. Podle ní musí být dodržena teplota místností tak, aby nepoklesla pod teplotu tepelné stabilty objektu.
Z vyhlášky zde okopíruji část její přílohy:
Příloha č. 1 k vyhlášce č. 194/2007 Sb. Výpočtové vnitřní teploty a relativní vlhkosti vnitřního vzduchu v otopném období ve vytápěných místnostech Druh místnosti s požadovaným stavem vnitřního prostředí Výpočtová vnitřní teplota v otopném období θi1) °C Relativní vlhkost vnitřního vzduchu φi2) % 1 Obytné budovy 1.1 Trvale užívané Obývací místnosti (obývací pokoje, ložnice, jídelny, jídelny s kuchyňským koutem, pracovny, dětské pokoje, aj.) 20 50 Kuchyně 20 50 Koupelny 24 φi3) Klozety 20 50 Vytápěné vedlejší místnosti (předsíně, chodby, aj.) 15 50 Vytápěná schodiště 10 50
Z vyhlášky zde okopíruji část její přílohy:
Příloha č. 1 k vyhlášce č. 194/2007 Sb. Výpočtové vnitřní
teploty a relativní vlhkosti vnitřního vzduchu v otopném období ve
vytápěných místnostech
Druh místnosti s požadovaným stavem vnitřního prostředí
Výpočtová vnitřní teplota v otopném období θi1) °C
Relativní vlhkost vnitřního vzduchu φi2) %
1 Obytné budovy
1.1 Trvale užívané
Obývací místnosti (obývací pokoje, ložnice, jídelny, jídelny
s kuchyňským koutem, pracovny, dětské pokoje, aj.) 20 50
Kuchyně 20 50
Koupelny 24 φi3)
Klozety 20 50
Vytápěné vedlejší místnosti (předsíně, chodby, aj.) 15 50
Vytápěná schodiště 10 50
Je třeba trvat na dodržování vyhlášky.
Poslední komentáře