2,80 Kč/hodinu

Vložil Anonymous, 15. Říjen 2022 - 18:23 ::

Jak moudrý zákonodárce přišel na částku 2,80 Kč/hodinu (= ~500 Kč/obvyklou měsíční pracovní dobu = ~2000 Kč/měsíc) za „energie a vodu“?

„Energiemi a vodou“ se myslí celý náklad na služby ve smyslu zákona o službách? Nebo se tím myslí rozdíl mezi náklady na služby ve smyslu zákona o službách při home office a bez home office, tj. zejména zřejmě nárůst spotřeba elektřiny (výpočetní technikou, osvětlením, vařením kávy) a vody (při home office se sprchuji doma a ne v práci) a amortizace vlastních technických zařízení? Nebo je to ještě jinak?

Je někde uveden nějaký výpočet nebo úvaha?

Na druhé straně při home office výrazně ušetřím (na dopravném, na stravování, na společenském obleku, jeho oblékání a údržbě, a zejména na času).

Může činit rozdíl, zda pracuji s vlastním technickým zařízením, a nebo si vezmu domů technické zařízení zaměstnavatele. Je ale otázka, do jaké míry je tento rozdíl vyčísleno finančně podstatný, když obě skupiny technických zařízení stejně existují (nejsou pořizovány kvůli home office) a zastarávají bez ohledu na to, do jaké míry jsou používány.

https://www.lidovky.cz/…n_domov_lros

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 16. Říjen 2022 - 6:53

    Anonymousi,

    tento problém je zcela mimo zákon o službách. Jedná se o pracovní právo.

    Česká provincie EU dosud neimplementovala další z nesmyslných směrnic EU a to směrnici o rovnováze pracovního a soukromého života a směrnici o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách. Česká republika je ve skluzu a hrozí jí pokuta v řádech desítek miliónů. Není to sice oněch 180 miliard, které by ČR nedostala pokud by nenovelizovala zákon o evidenci „skutečných majitelů“, ale není to příjemné.

    Současný návrh české loutkové vlády obsahuje mnoho obligatorních náležitostí individuální dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem a hrozbu pokuty až jeden milion korun za neplnění povinností. Zaměstnavatelům vznikne povinnost zajistit řádnou bezpečnost a ochranu zdraví při práci včetně její kontroly i v případě home officu. Ale to asi není problém BD či SVJ.

    Pro BD a SVJ je zajímavější navrhovaná úprava DPP a DPČ. Na dohody se mají nově aplikovat také ustanovení zákoníku práce o dovolené a překážkách v práci. Zaměstnavatelé také budou povinni stanovit rozvrh pracovní doby. Dále musí zajistit poskytování dob odpočinku a evidence odpracované doby.

    Mimo zvýšení administrativy, o což usiluje každá vláda kterou jsem za svůj život zažil, mohou být i finanční dopady nejen za dovolenou. Např. na DPP se dohodnete, že někdo poseká trávu okolo domu. Nově musíte stanovit rozvrh pracovní doby. Ale v případě deště, který znemožní zaměstnanci práci, půjde o překážku na straně zaměstnavatele. Asi to nebude častý příklad, ale ke zvýšení administrativy určitě dojde.

    Z připomínkového řízení vyplývá, že se asi řada zaměstnanců z dohod mimo pracovní poměr přesune do režimu OSVČ.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil * (bez ověření), 16. Říjen 2022 - 10:25

    Klídek, klídek, debility nikdy nefungovaly a fungovat nebudou

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".