Co se domnívá SVJ je bezvýznamné. Důležité ke pouze to, co mají nabyvatelé bytů uvedeno v kupních smlouvách nebo záručních listech. O tom nepíšete nic, ani o tom, zda smlouvy byly uzavřeny podle ObchZ nebo ObčZ. Dotaz je tedy nejasný.
Podle § 614 odst. 3 ObčZ „převzetím věci přechází na kupujícího vlastnictví koupené věci“. Tímto okamžikem počíná plynout i záruka na byt a společné části domu (byla-li sjednána).
Jestliže byty byly prodávány podle ObčZ podnikatelem v rámci jeho podnikatelské činnosti, pak se uplatní ustanovení § 612 až 627 ObčZ. V souladu s tím mohl být prodávajícím vystaven záruční list, jehož obsah definuje § 620 odst. 3 až 5 ObčZ. V záručním listě prodávající uvede ohledně záruky „její rozsah, podmínky, dobu platnosti a způsob, jakým je možno uplatnit nároky z ní plynoucí“ (§ 620 odst. 4).
Občanský zákoník nestanoví délku záruční doby při prodeji nemovitostí. Platí tedy co bylo sjednáno mezi prodávajícím a kupujícím. Nebylo-li ohledně záruky sjednáno nic, pak záruka neexistuje. Běžná záruka v délce 24 měsíců se totiž uplatní pouze pro spotřební zboží. U prodávajícího lze úspěšně uplatnit pouze ty vady nemovitosti, které se vyskytovaly již v době prodeje, pokud se tyto vady projeví do šesti měsíců po prodeji (zákonná odpovědnost prodávajícího za vady věci podle § 616 odst. 4 ObčZ).
lake
Poslední komentáře