Vážený p.Matouš, k jednotlivým otázkám,
- Za elektřinu takto vyrobenou je distributor elektrického proudu povinen platit. Jak se pohlíží na tento příjem z hlediska SVJ?
Je problematické, zda jako SVJ splníte veškerá kritéria o kvalitě a době dodávky. Domnívám se, že na náklady na zařízení k regulaci nebudou postačovat peníze z prodeje energie.
- Může toto SVJ vůbec činit, když nemůže podnikat?
Domnívám se, že pokud to nebude pouze pro vlastní potřebu tak nemůže, jelikož se stává podnikatelským subjektem dle zákona č.435/2000 Sb. – Energetický zákon.
- Domnívám se, že když elektřina bude využita jen v rámci SVJ a nikoliv prodávána do distribuční sítě, nejedná se o podnikání. Je tomu tak opravdu?
Ano, pokud bude pouze pro společenství – vlastní potřebu, nejedná se o podnikání. Rozsah využití vyrobené elektrické energie je dle výkonu instalovaného zařízení. Dle typu domu doporučuji pro osvětlení společných částí domu, včetně zvonků, domácího telefonu apod., – přes UPS do akumulátorů a využití k osvětlení i v noci, přímo spotřebovat v topných spirálách pro ohřev TUV – kombinované zásobníky.
Pozn.: nutno zvážit jestli kolektory kapalinové nebo fotovoltické. U kapalinových mám zkušenosti, že v měsíci červenci 2006 pokryly ohřev spotřeby TUV v bytovém domě s 10 byty – 32 osob, dohřátí plynem za celý měsíc pouze 3 m³.
Matějka
Poslední komentáře