DPP od 2012 z hlediska daní
Od roku 2012 byl novelizován zákoník práce i v oblasti dohod o provedení práce (DPP).
Za závažnější však považuji, že na část DPP se může vztahovat sociální a zdravotní daň novelou zákona č. 187/2006 Sb. (§ 7a) a č. 48/1997 Sb. (§ 5/a/3). Tj. stát by získal dalších 25%+6,5%+9%+4,5% z hrubé odměny a samozřejmě další daň z příjmů z rozdílu superhrubé a hrubé odměny.
Zaměstnanec činný na základě DPP je účasten nemocenského pojištění v kalendářním měsíci, do něhož mu byla zúčtována odměna (započitatelný příjem) ve výši nad 10 000 Kč. Účast na nemocenském pojištění může vzniknout nejdříve v tom dnu, v němž začal vykonávat činnost na základě této dohody, a nemůže trvat v době, v níž již DPP netrvá.
Pro účast na nemocenském pojištění není u DPP rozhodující, zda byla uzavřena na dobu nepřesahující 14 dnů nebo byla uzavřena na dobu delší než 14 dnů. Pro účast na nemocenském pojištění je rozhodující pouze dosažený započitatelný příjem, den nástupu do zaměstnání a den, do kdy byla DPP uzavřena.
Odměna zúčtovaná do kalendářního měsíce, v němž již DPP netrvala, se považuje pro účely účasti na nemocenském pojištění za odměnu zúčtovanou do posledního kalendářního měsíce, v němž DPP trvala.
Pokud tedy bude DPP zúčtována ve výši nad 10 000 Kč/měsíc, bude DPP nově zatížena ještě sociální a zdravotní daní a daní z příjmů z rozdílu superhrubé a hrubé odměny.
U DPP do 10 000 Kč/měsíc se zatím z hlediska sociální a zdravotní daně nic nemění.
Hezký den!
Poslední komentáře