S tou odpovědností za neplnění „náhradního“ výkonu funkce podle § 9 odst.9 ZoVB to není tak jednoduché. Pokud by v příčinné souvislosti s odmítnutím plnění této zákonné povinnosti vznikla škoda, byl by za ni tento člen SVJ odpovědný podle předpisů občanského zákoníku o odpovědnosti za škodu.
Samozřejmě je také v zájmu každého vlastníka jednotky, aby SVJ běžně fungovalo a řádně byla zajišťována správa společných částí domu, protože mimo jiné členové SVJ v poměru podle spoluvlastnických podílů na společných částech domu ručí za závazky SVJ, které by toto SVJ nebylo schopno splnit (viz § 13 odst. 7 zák. o vlast. bytů).
Automaticky předsedu vykonávat nebude. Osoby plnící funkci orgánů společenství podle § 9 odst. 9 si zmocní jednoho či několik z nich k jednání a podepisování za tento „náhradní“ statutární orgán jménem SVJ a dále případně provedou určitou „dělbu práce“ při zajišťování úkolů statutárního orgánu. Rozhodnutí příslušející jinak výboru musí však přijímat tito vlastníci (plnící funkci výboru) společně nadpoloviční většinou přítomných, přičemž každý člen výboru má 1 hlas.
Východiskem v takovém případě, kdy nelze sestavit alespoň tříčlenný výbor, je upravit stanovy SVJ tak, aby mohl být namísto výboru volen jako statutární orgán pověřený vlastník (tj. pouze jedna osoba) usnesením shromáždění, pro které musí hlasovat alespoň tříčtvrtinová většina hlasů přítomných členů.
Poslední komentáře