Na to vám myslím mohu odpovědět; jen doufám, že si z toho nebudou brát někteří členové výboru příklad.
Tunely, se kterými jsem se setkal já, byly dvojího druhu:
- faktury za služby/činnosti, které prokazatelně nebyly uskutečněny
(např. faktury za několik desítek tisíc za nejrůznější opravy/činnosti – to je ten lepší případ, kdy se to ještě členové výboru snaží alespoň nějak zamaskovat fiktivními fakturami)
- výdaje, které nelze doložit žádnými fakturami (může jít o vyloženě úmyslnou zpronevěru nebo jen o nedbalost těžkého kalibru, kdy členové výboru nejsou schopni vysvětlit, kam ty peníze odešly).
POKUD by se vlastníci zajímali o hospodaření společenství a byl by mezi nimi někdo, kdo si dá práci s nějakou kontrolou, pak by k tomu asi nedošlo. Na druhou stranu ve společenstvích, kde k něčemu takovému dochází, se vlastníci obvykle o hospodaření nezajímají a členové výboru je nějakými zprávami o hospodaření „nezatěžují“. Vlastníci jednoduše platí předepsané zálohy a o nic víc se nestarají. Po pár letech najednou zjistí, že něco není v pořádku.
Pokud máte ve svém společenství lidi, kteří se o hospodaření zajímají, pak vám opravdu závidím. U nás je problém lidi vůbec přesvědčit o tom, aby přišli na shromáždění. Jakákoli vysvětlení nebo zprávy nečtou. Když už něco odhlasují, tak spíše automaticky, než aby u toho přemýšleli. Dluhy neplatičů, které u nás přesahují několik set tisíc nikoho nezajímají, ale kolik se utratilo za obálky nebo kancelářské potřeby (v řádu stokorun) se řeší běžně.
Poslední komentáře