Viz Legislativní pravidla vlády ČR, Čl. 41: Použití slov „obdobně" a „přiměřeně"
- (1) Slovo „obdobně" ve spojení s odkazem na jiné ustanovení téhož nebo jiného právního předpisu vyjadřuje, že toto ustanovení se vztahuje na vymezené právní vztahy v plném rozsahu. Používá se například obratu „Pro ...... platí obdobně § ... odst. ...“.
- (2) Slova „přiměřeně“ ve spojení s odkazem na jiné ustanovení téhož nebo jiného právního předpisu lze použít výjimečně; vyjadřuje volnější vztah mezi tímto ustanovením a vymezenými právními vztahy. Používá se například obratu „Pro ...... platí přiměřeně § ... odst. ...“.
(konec citátu)
Soudím, že je nutno vyjít ze zásady, že výklad slova "přiměřeně" nesmí být na újmu vašich práv, nesmí způsobit zhoršení vašeho postavení jako účastníka právního vztahu. Výraz „přiměřeně“ bych tedy chápal z hlediska technického, logického či legislativního: to, co platí „přiměřeně“, je nutno dodržovat, pokud je to technicky možné, nebrání-li tomu legislativní překážky a má-li to v daných souvislostech smysl.
Vy jako člen SVJ jistě máte právo seznámit se se zápisy z jednání výboru a kontrolní komise. To ovšem můžete udělat i tak, že požádáte občas výbor SVJ, aby Vám předložil zápisy k nahlédnutí. Ve většině SVJ se vyvěšují jen zápisy ze shromáždění, protože výbor ani kontrolní komise nemohou na svých jednáních činit nic k čemu nemají souhlas shromáždění.
Pokud nejste jediný, komu vadí současná praxe, pak nejjednodušší bude na následujícím shromáždění odhlasovat povinnost výboru zveřejnit všechny zápisy.
Pokud jste se svým názorem osamocený, požádejte výbor SVJ (písemně s doručenkou), aby doložil, jaké OBJEKTIVNĚ EXISTUJÍCÍ důvody ho vedly k nedodržení příslušných ustanovení. Bude to tedy výbor SVJ, kdo musí obhájit, že řádné zveřejnění zápisů v souladu se stanovami SVJ by bylo „nepřiměřené“. Třeba se leknou a začnou zápisy zveřejňovat ...
Poslední komentáře