Vložil Justitianus, 24. Říjen 2020 - 16:26

V tom SVJ Místecká jsou právní géniové. Ve stanovách je hned první věta:

  • „Společenství vlastníků jednotek (dále jen „společenství“) je právnickou osobou založenou ve smyslu ust. § 1194 zákona č. 82/2014 Sb., občanský zákoník, v platném znění (dále jen „ObčZ“) …“

Obvykle bývám tolerantní k překlepům (sám se občas uklepnu v některé číslici), ovšem VE STANOVÁCH je takový dvojnásobný překlep na pováženou.

  • V článku III odst. 2 je uvedeno: „Pro účely správy domu je výbor (…) oprávněn sjednat smlouvy (…). Výbor současně dohlíží na plnění uzavřených smluv a vymáhá nároky z porušení povinností druhé smluvní strany.“.

To je totální právní nesmysl. Výbor není osoba. Výbor nemůže právně jednat, nemůže být účastníkem právních vztahů. Výbor jako ne-osoba nemůže na nikom nic vymáhat. Za SVJ jedná navenek někdo úplně jiný než „výbor“; ostatně správně je to uvedeno v článku IX odst. 2 jejich stanov, a v rejstříku SVJ.

  • V článku III odst. 3 je uvedeno: „Pod správu domu a pozemku je zahrnuto rovněž: (…) správa jednotek, které jsou ve spoluvlastnictví všech členů společenství, (…)­.“

SVJ vzniklé podle zákona č. 89/2012 Sb. není oprávněno provádět správu cizích jednotek! Jde o osobu s omezenou právní subjektivitou a správa cizích jednotek sem nepatří. Takže zde uvedený text je v rozporu se zákonem. Podotýkám, že toto oprávnění měla pouze „stará“ SVJ, která vznikla ze zákona do dne 31.12.2013. Toto SVJ se však „chlubí“ tím, že bylo založeno, a to na základě § 1194 zákona č. 89/2012 Sb. Není tedy oprávněno zahrnovat pod správu domu i správu cizího majetku, který není společnou částí domu.

  • V článku VI odst. 1 je uvedeno: „Orgány společenství jsou: (…) výbor společenství (dále jen „výbor“) nebo člen společenství pověřený funkcí výboru (dále jen „pověřený vlastník“), pokud není volen výbor, (…) kontrolní komise nebo revizor, rozhodne-li o tom shromáždění.“

Celá tato část je neplatná pro neurčitost. Judikatura se konstantně ustálila na tom, že ve stanovách musí být jednoznačně uvedeno jaký je statutární orgán a kolik má tento orgán členů. Žádné změny „za pochodu“ nejsou přípustné. Totéž platí pro revizora a kontrolní komisi: buď tyto orgány jsou zřízeny stanovami a tedy existují, nebo neexistuje žádný revizor ani kontrolní komise.

  • V článku XIV odst. 2 je uvedeno: „Člen společenství má povinnosti vlastníka jednotky a člena společenství uvedené v příslušných ustanoveních ObčZ a těchto stanov, zejména má povinnost řídit se stanovami, pravidly pro správu a pro užívání společných částí obsažených zejména v zákoně, ve stanovách, v prohlášení, ve vnitřních předpisech společenství či v rozhodnutí orgánů společenství (…).“

Toto je takové mafiánské, lehce zneužitelné a totálně protiprávní ustanovení. Podle § 1200 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že stanovy SVJ obsahují pravidla pro správu domu a pozemku a užívání společných částí. Od toho se nelze odchýlit. Předseda výboru není Don Corleone a členové výboru nejsou členy jeho mafiánské rodiny, aby mohli sami určovat pravidla vlastníkům jednotek. Určovat pravidla a stanovit povinnosti mohou v SVJ pouze stanovy. Stejně tak je neplatná zmínka o jakýchsi (neznámých a nikde nedefinovných) „vnitřních předpisech společenství“. Jediným vnitřním předpisem SVJ Místecká 450 jsou stanovy! Co neplyne ze zákona, z prohlášení nebo ze stanov, to neplatí.


Stanovy SVJ Místecká 450 jsou v těchto částech páchnoucí a plesnivý právní salám. Tušil jsem to už v okamžiku, kdy mi padl zrak na slova „domovní řád“. Na druhou stranu – když tu plíseň odkrájíte, dá se to jíst…

Justitianus

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.