Vložil Justitianus, 16. Březen 2020 - 19:15

Pane telefonisto, pojem vlastní správa právnické osoby je jasný každému – ovšem nikoliv autorům nařízení vlády 366/2013 Sb. a nikoliv tehdejším členům vlády, která tento paskvil vydala, aniž to vůbec četli.

Jinak řečeno: co je o „vlastní správě“ uvedeno v nařízení vlády je částečně nesmyslná pitomost. Náklady na vlastní správu právnické osoby SVJ jsou pouze ty náklady, které by SVJ mělo, i kdyby neexistoval žádný dům s jednotkami.

Jaké jsou to náklady? Není těžké to rozeznat. Představte si SVJ bez domu a bez pozemku. Copak asi takové fiktivní SVJ dělá? Na co vynakládá prostředky?

  • Nutný je samozřejmě náklad na vedení účetnictví a na sestavení roční závěrky a souvisejících dokumentů.
  • Má-li SVJ bankovní účet, pak sem patří náklad na vedení účtu.
  • Dále sem zařadíte náklad na „spolkové“ záležitosti – na pronájem sálu pro shromáždění, náklad na svolání shromáždění a na doručení zápisu ze shromáždění.
  • Náklady na notáře, je-li jeho přítomnost na shromáždění nutná.
  • Dále sem patří náklady na pořízení majetku SVJ (může být počítač, tiskárna, mobil, nábytek do kanceláře, atd.).

Určitě Vás napadlo: a co odměny předsedovi nebo členům výboru? Patří do vlastní správy, nebo nepatří?

Odpověď je jednoduchá: musíte odměny rozdělit na dvě hromádky, podle toho za jakou činnost jsou statutáři placeni. Jedna (menší) hromádka je za to, že předseda/výbor udržuje v chodu právnickou osobu (která vůbec nic nedělá, jen existuje). Tato hromádka peněz patří nepochybně do nákladů vlastní správy. Druhá hromádka (ta podstatně větší) je za to, že předseda/výbor zajišťuje hlavní činnost SVJ – a tou je správa cizího majetku. To zahrnuje správu, údržbu a opravy společných částí domu, zajišťuje také služby a zabezpečuje jejich rozúčtování/vy­účtování a vyřizování reklamací, kontroluje se provádění prací, sjednávají se smlouvy (např. pojistka domu), sleduje se jejich plnění; patří sem pronájem společných částí domu, atd. Tato druhá hromádka peněz nepatří do nákladů vlastní správy právnické osoby. Jde totiž nepochybně o náklad na správu cizího majetku.

Zákonodárce se zmiňuje o nákladech na vlastní správu a o vlastním majetku správce na více místech zákona č. 89/2012 Sb.:
  • § 338 odst. 1 (nadace)
  • § 358 odst. 3 (nadace)
  • § 403 (ústav)
  • § 1180 odst. 2 (SVJ)
  • § 1414 (správa cizího majetku)

Justitianus

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.