Dlouhodobá záloha - výměr ne podle poměru podlahových ploch, ale stejný
Jsem členem výboru SVJD, kde máme 12 bytů 2+1 a 12 bytů 3+1. Zatím jsme nezateplovali ani nedělali fasádu na domě. Do dlouhodobé zálohy oprav platíme poměrem dle podlahových ploch. Jedna vlastnice většího bytu si stěžovala, „proč platí do oprav více, než ti z menších (roční rozdíl cca 3300kč), když v reálu se akorát vyměňovaly balkony, vchodové dveře a pár dalších menších položek.“ Tyto položky užíváme totiž všichni stejně – tj.bez těch poměrů podlahových ploch. Navrhla, aby tedy na příští schůzi shromáždění hlasovalo o tom, že budou všichni platit stejnou částku na byt. Osobně jsem proti, ale může se stát, že budu přehlasován a bude se platit tzv. 1:1. Nemůže pak toto někdo napadnout soudně, že je to např. v rozporu se zákonem? NOZ i Stanovy jsou nejednoznačné:
V NOZ § 1180 se píše, (1) Nebylo-li jinak určeno, přispívá vlastník jednotky na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech.
Ve stanovách se píše, že:
- Pro účely financování nákladů na správu domu a pozemku platí členové příspěvky formou měsíčních záloh, a to
- stejnou částkou za jednotku – na náklady vlastní správní činnosti společenství vlastníků
(§ 1180 odst. 2 občanského zákoníku),
- ve výši odpovídající podílu podlahové plochy jednotky na celkové podlahové ploše všech jednotek v domě – na ostatní náklady.
- Za účelem financování oprav, modernizací a rekonstrukcí společných částí se z celkového příspěvku na správu domu a pozemku vytváří účetně oddělený dlouhodobý finanční zdroj – dlouhodobá záloha. Pravidla pro jeho tvorbu a použití schvaluje shromáždění vlastníků. Výši měsíčního příspěvku do dlouhodobé zálohy stanoví statutární orgán na základě plánu oprav, modernizací a rekonstrukcí.
Trochu nerozumím rozdílům mezi pojmy: „Pravidla pro jeho tvorbu a použití“ a „Výši měsíčního příspěvku“. Kdo tu změnu v poměru placení může vůbec rozhodnout (hlasovat) – shromáždění, nebo statutární orgán?
Poslední komentáře