Méně než 5 bytových jednotek - co jsme?
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Před 3 lety jsme koupili byt v bytovém domě, kde jsou celkem 4 bytové jednotky (všechny v soukromém vlastnictví), majitelé BJ se dělí o společné prostory v domě a na dvoře.
- Po našem přistěhování jsme se domluvili na placení 300 Kč do „fondu oprav“ (s výjimkou jednoho souseda, který má svůj vlastní vchod a hodlá si svou část domu opravovat svépomocí). O FO se starala sousedka, která nyní byt prodává a účetnictví bude převádět na mně. Oznámila mi ale, že má v plánu si část peněz, kterou do fondu do té doby naspořili (za jejich BJ), ponechat a převést na nový účet jen zbytek. Má na takové jednání právo? Vím, že pokud by jsme byli SVJ, tak ne. Ale my žádné sdružení ani družstvo nejsme a ani nemáme o tomto žádné písemné ujednání.
- Druhý dotaz se týká již zmíněného souseda, který do fondu platit odmítá. Jeho byt je stranou, má vlastní vchod i střechu). Opět, pokud bychom byli SVJ, byla by to povinnost ze zákona, ale takto? Pokud bychom s ním nehnuli, lze mu učinit výjimku a pokud by se z FO hradila např. nová fasáda domu, byla by jeho část z opravy vynechána, případně mohl by ji uhradit „z vlastní kapsy“?
- Když nejsme ani SVJ ani družstvo, co jsme a co se na nás vztahuje za povinnosti. Je potřeba zřídit stanovy, domovní řád, nebo stačí sepsat písemná pravidla soužití v bytovém domě?
Děkuji mnohokrát! Alena
Poslední komentáře