Návrh na ušetření až 80% energií v domě?
Dobrý den všem, kteří cítí stejnou potřebu osamostatnění se od energetických vyděračských monopolů. Má dlouholetá snaha o částečném osamostatnění se od energetických společností, které neustále zvyšují ceny energií, opět vyvstává s posledním vyúčtováním cen energií a opět narážím na legislativní paskvily a neochotu úřadů věci řešit tak, aby byly výhodné i pro běžného občana žijícího v bytovém domě.
Existuje totiž vyhláška ERÚ č.541/2000 o pravidlech trhu s elektřinou, kde se stanovuje povinnost distributorů el. energe přiznat zákazníkovi sazbu D56d (pro tepelná čerpadla) která umožňuje zákazníkovi odebírat el. enrgii v níkém tarifu (kolem 2.5Kč/kWh oproti vysokému tarifu kolem 5.5Kč/kWh) po dobu 22hod. denně a to pro VĚECHNY SPOTŘEBIČE V DOMÁCNOSTI!! (tedy nejen pro instalované tepelné čerpadlo, které je podmínkou pro přiznání této výhodné sazba D56d.
Nastal ale neočekávaný problém, kdy distributor elektřiny a dokonce i sám ERÚ jednání distributora posvěcuje a odmítá tuto sazbu D56d uznat pro bytový dům s více byty, který by se vytápěl tepelným čerpadlem minimálně z 60% (což je též podmínkou pro udělení sazby D56d). Jako důvod uvádí, že pokud by se nainstaloval do bytového domu jeden hlavní elektroměr a odečet dílčích odběrů jednotlivých bytů a jeho rozúčtování by bylo svěřeno SVJ – konkrétní pověřené osobě, pak by již nemohl být přiznán tarif D56d, neboť SVJ je právnickou osobou, ale mohl by být přiznán pouze tarif C56d (pro podnikatele a právnické osoby) který ovšem již výhody tarifu pro domácnosti (22hod. denně nízký tarif pro VŠECHNY SPOTŘEBIČE v domácnosti) nepřiznává.
Mám zde (protože již opravdu nevím, kde se zeptat a jak to řešit) několik dotazů. Mám dojem. že především p.LAKE by mohl v této věci nejen poradit, ale i sám podniknout určité kroky, které by celou věc jistě vyřešili ke spokojenosti občanů, majitelů BJ v bytových domech. Byl bych i velmi rád, kdyby mne p.LAKE kontaktoval, abych s ním mohl celou věc, která má ještě další souvislosti,podrobně prokonzultovat. Dozvěděl jsem se, že je třeba vyvolat nějaké správní řízení na ERÚ a s tím opravdu zkušenosti nemám. Bylo by opravdu škoda nechat tuto věc na libovůli úřadů a tím se nechat dál diskriminovat a potupně platit za energie snad skoro nejvyšší cenu v Evropě.
Tak tedy pro začátek 2 dotazy:
- Má SVJ nějaký zláštní status právnické osoby, který by se mohl použít v tomto konkrétním případě a vysvětlit na tomto základě ERÚ, že není možno striktně trvat na statusu SVJ jako právnické osobě? Vždyť přeci SVJ není výdělečným subjektem a tedy není možné takto SVJ zařadit do sféry podniků s tvorbou zisku?
2)Nejsou v tomto případě evidentně diskriminováni obyvytelé bytových domů sdružených povinně do SVJ, nebo družstev, oproti obyvatelům rodinných domům, kterým se podstatně výhodnější tarif D56d běžně přiznává?
A ještě se ptám jaký smysl mělo zavedení sazeb D56d pro domácnosti? A rozlišují se tedy domácnosti žijící v rodinných domech (třeba i vícegeneračních s více byty) a domácnosti žijící sice ve svém bytě, ale v bytovém domě?
Díky za konstruktivní odpovědi, které by mohli přispět k dobré věci a ne se nechat poslušně se svěšenou hlavou stále odírat úřední a státní zvůlí.
Pro úplnost přikládám odpověď na můj doatz z ERÚ
Příloha | Velikost |
---|---|
Sazba D 56d, C 56d upr.doc | 30.5 KB |
Poslední komentáře