Vložil lake, 8. Květen 2013 - 7:31

Rozumím, že ke změně obsahu pojmu „jednotka“ postačí změna Prohlášení vlastníka – k tomu je ovšem bezpodmínečně nutný souhlas VŠECH, kterým se mění rozsah jejich vlastnictví. Při existenci jediného prudiče nebo nespolupracujícího vlastníka v SVJ bude tedy změna pojmu „jednotka“ zablokována a bude nutno obracet se kvůli tomu na soud. Soud ovšem žádost může zamítnout s poukazem na skutečnost, že nový ObčZ výslovně připouští, aby i nadále byly jednotky v domě nabývány podle dosavadní právní úpravy. Neexistuje tedy důvod pro soudní zásah. Takže slepá ulička.

Další otázkou je, zda „stará“ SVJ jsou či nejsou právnické osoby shodné s „novými“ SVJ. Rozdíly mezi nimi jsou (jak jsem se zmínil) podstatné:

  • stará SVJ vznikají na základě zákona automaticky bez projevu vůle členů.
  • nová SVJ vznikají výhradně souhlasným projevem vůle všech členů.

To mi stále právně nesedí. Pokud ale zamhouřím oči a přijmu názor, že SVJ podle ZoVB a podle nObčZ jsou totéž (tatáž forma právnické osoby), pak řešení přechodu starých SVJ na nové nabízí § 3041 nového ObčZ:

  • „(1) Právní povaha právnických osob upravených tímto zákonem se řídí ustanoveními tohoto zákona ode dne nabytí jeho účinnosti. (…).
    (2) Ustanovení společenské smlouvy nebo statutu právnických osob uvedených v odstavci 1, která odporují donucujícím ustanovením tohoto zákona, pozbývají závaznosti dnem nabytí jeho účinnosti; právnická osoba přizpůsobí do tří let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona společenskou smlouvu nebo statut úpravě tohoto zákona a doručí je orgánu veřejné moci, který vede veřejný rejstřík, do něhož je právnická osoba zapsána. Neučiní-li tak, příslušný orgán veřejné moci ji k tomu vyzve a stanoví ve výzvě dodatečnou přiměřenou lhůtu ke splnění této povinnosti; uplyne-li dodatečná lhůta marně, soud právnickou osobu na návrh orgánu veřejné moci nebo osoby, která na tom osvědčí právní zájem, zruší a nařídí její likvidaci.“

Scénář po 1. lednu 2014 by tedy mohl být takový: Podle znění § 3041 některé části dosavadních stanov pozbudou automaticky závaznosti. Úkolem členů všech 50000 SVJ v tomto státě bude uvést jejich stanovy do souladu s novým ObčZ. Většina členů SVJ jsou neprávníci, takže si dovedeme představit, jaký zmatek z toho povstane pro 4 miliony občanů. Pokud společenství nezmění stanovy v zákonné lhůtě, hrozí mu teoreticky sankce zrušení s likvidací.

To přechodové ustanovení pro SVJ v zákonu chybí – není divu, když celá problematika bytového vlastnictví se do zákona dostala dodatečně.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.