Pane Dušane, neexistuje žádný postup, který by se nazýval „transformace starých jednotek na nové jednotky“. Jediný možný způsob v souladu se zákonem je tento:
- Zrušit rozdělení domu na jednotky, čímž dojde zároveň k zániku SVJ a dům se přemění na budovu v podílovém spoluvlastnictví.
- Spoluvlastníci se dohodnou a vloží do katastru nové prohlášení vlastníka podle nového ObčZ.
- Spoluvlastníci jednohlasně přijmou stanovy podle nového ObčZ.
Nejde tedy o žádnou „transformaci“, nýbrž prostě o zánik „starého“ SVJ a (nezávisle na tom) vznik „nového“ SVJ podle jiného právního předpisu.
Vaše námitka ohledně toho jak by se řídila „stará“ SVJ podle neplatného právního předpisu je pouze námitka zástupná. Vždyť už dnes zde máme přesně takový případ, trvá to už 12 let a vůbec nikomu to nevadí!!! Ano, mluvím o tzv. společenstvích bez právní subjektivity.
Ta přece existují na základě již neplatného znění zákona č. 72/1994 o vlastnictví bytů. Připomenu, že ke změně došlo novelou č. 103/2000 Sb. Ta zrušila možnost aby vznikala SVJ bez právní subjektivity řízená správcem. Přesto taková SVJ dodnes existují a postupují i nadále podle neplatného a neúčinného znění zákona. Viz citát z § 9 odst. 4 ZoVB:
- „Pokud družstvo uvedené v § 24 odst. 1 a 2, které bylo původním vlastníkem budovy, nebo družstvo vzniklé vyčleněním z původního družstva podle § 29 plní povinnosti správce podle § 9 zákona o vlastnictví bytů platného před účinností tohoto zákona, vznikne společenství až prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž budou družstvu doručeny listiny dokládající, že spoluvlastnický podíl na společných částech domu se snížil na méně než jednu čtvrtinu. Do doby vzniku společenství se použijí ustanovení §9, §11 a §15 odst. 2 zákona o vlastnictví bytů platná před účinností tohoto zákona.“
K tomu podotýkám, že podle ustálené judikatorní praxe i podle názoru Ústavního soudu novela zákona znamená, že tento samostatný právní předpis (novela) se okamžikem účinnosti stává součástí původního (novelizovaného) předpisu. ZoVB ve znění před novelou č. 103/2000 Sb. tedy již právně neexistuje v předchozím znění. To lze sice dohledat ve Sbírce zákonů, ale toto „historické“ znění je dnes neplatné. Nikomu to nevadí, postupuje se podle něj dál.
A shodné to bude i se zrušeným ZoVB. Nový ObčZ neobsahuje žádné donucovací ustanovení ohledně povinného vzniku nových SVJ, takže k žádné „transformaci“ ze zákona nedojde. Právní poměry se budou do nekonečna řídit podle ZoVB, protože SVJ podle ObčZ v domě nevznikne.
lake
P.S. Ono neplatné, ale stále aktuální původní znění ZoVB před novelou je zde: http://www.zakonyprolidi.cz/…eni-19940429
Poslední komentáře