Vložil lake, 27. Únor 2013 - 5:41

Pane NeznáIku, nepleťte do toho § 15 odst. 4 ZoVB. Ten přece nemá s bezdůvodným obohacením SVJ naprosto nic společného. Postupuje se podle Občanského zákoníku. Pokud toužíte po praktických radách o vymáhání pro Vaši situaci, jak vymáhat Vám sdělí každý právník.

SVJ je dlužníkem. Je povinno provést vyúčtování záloh nejméně jednou ročně. Věřitel (vlastník či bývalý vlastník) se může domáhat každoročního vyúčtování. Z toho pak vyplyne, zda existuje nespotřebovaný zůstatek zálohy uhrazené vlastníkem či bývalým vlastníkem.

Nevím, proč jste uvedl „kdo tvrdí prokazuje“. To je přece zřejmé. SVJ bylo povinno tvrdit a prokazovat účel vybíraných záloh a termín jejich použití v budoucnu. SVJ přijalo zálohu a má závazek. Je to SVJ, kdo je povinen tvrdit a prokazovat, že tento závazek již zanikl. Neprokáže-li to, pak lze mít za to, že nezanikl a trvá dále. Ten, kdo složil zálohu, má právo na její vyúčtování alespoň jednou ročně. Po marném uplynutí termínu je oprávněn požadovat vrácení zálohy, neboť odpadl důvod, ke kterému byla vybrána. Je to SVJ, které je povinno tvrdit a prokazovat, že tento důvod nezanikl (např. že se zateplení pouze odkládá o dva či čtyři roky). To prokáže jedině pomocí schválené Reserve Study.

SVJ se svého závazku nemůže nijak zbavit.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.