SVJ je povinno dodržovat zákon. Povinnost společenství ohledně záloh na správu domu výslovně upravuje § 15 odst. 2 ZoVB. Ten definuje co je touto zálohou a co jí není.
Typický případ:
Dostanete „předpis záloh“. SVJ od Vás požaduje hradit měsíčně
určitou částku, avšak není schopno/ochotno prokázat její důvod a
oprávněnost. Pak jde nejspíše o požadavek neurčitý, který je podle
ObčZ neplatný. Mimochodem ten, kdo něco tvrdí, je také povinen to
prokazovat. A to takov7m zp;sobem, abyste si mohl zkontrolovat, zda požadavek
je oprávněný či nikoliv.
Zcela obdobně soudy vícekrát řešily vyúčtování záloh za služby: není-li (řádné) vyúčtování, nestává se splatným, a to ani tehdy, pokud se později ukáže, že požadovaná částka byla zčásti nebo zcela správná. Psal jsem o tom zde vícekrát, včetně citací z judikátů.
Domnívám se, že totéž platí pro předpis záloh: není-li (řádný) předpis záloh, nestává se splatným, a to ani tehdy, pokud se později ukáže, že požadovaná částka byla zčásti nebo zcela správná. Musíte ovšem vadný předpis záloh vždy reklamovat a napsat zřetelně, čeho se domáháte (jakých doplňkových informací) a v jaké lhůtě.
Rnení-li reklamace vyřízena, pak lze buď hradit do úschovy, nebo se rovnou obrátit na soud s určením, že neurčité a nepřezkoumatelné usnesení shromáždění nemá vůči Vám právní účinky (§ 11 odst. 3 ZoVB). Běží k tomu šestiměsíční lhůta.
Poznámka závěrečná: ZoVB říká, že výbor nebo pověřený vlastník pouze „oznamují“ výši záloh a lhůtu splatnosti. Proti předání tohoto oznámení nemá cenu brojit, protože nejde o právní úkon. Rozhodnutí bylo přijato shromážděním již dříve.
lake
Poslední komentáře