Zastupování na shromáždění
Dobrý den,
prosím Vás o radu. Ve Stanovách našeho SVJ (vzniklo v roce 2009) máme v Čl.VII Shromáždění, odst. 10) uvedeno: „(10) Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni členové společenství, kteří mají nadpoloviční většinu hlasů. K přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny hlasů přítomných členů společenství, pokud zákon nebo tyto stanovy neurčují jinak. Přítomnost členů společenství a hlasování je možné provádět v zastoupení členů společenství na základě ověřené i neověřené plné moci“ Nevím, jestli mohu pověřit zastupováním někoho jiného, než člena Společenství, nevím, jestli taková plná moc bude opravdu platná, svolavatel ji zřejmě přijme, ale jak rozumíte formulaci o zastupování Vy? Co když se někdo dovolí neplatnosti takové plné moci s ohledem na divnou nejednoznačnou formulaci o zastupování?
Děkuji za radu
Kdyz na shromazdeni prijdou oba manzele – SJM musi mit take plnou moc, ja si myslim, ze musi, ze nikde neni psana vyjimka, ze kdyz prijdou oba, ze ji mit nemusi. Ale predseda SVJ vzdy to formuluje „Zúčastní-li se tedy shromáždění jen jeden z manželů a bytová jednotka je ve společném jmění manželů,musí mít ten, který se shromáždění zúčastní od manžela/manželky taktéž podepsanou plnou moc!!!!!“ Zduvodnuje to" pokud budou na jednání přítomni oba spoluvlastníci, má se za to, že hlasování je výsledkem jejich domluvy". Dekuji za radu Cartmann
Nelamte si hlavu, kdo tvořil stanovy vám říká, že vás může zastoupit i ten, koho ťafnete na ulici, bude souhlasit a dáte mu plnou moc. Zda ji necháte ověřít/neověřit je vyloženě na vás.
Máte napsáno ve stanovách: „Přítomnost členů společenství a hlasování je možné provádět v zastoupení členů společenství na základě ověřené i neověřené plné moci“
Formulace je poněkud neobratná, ale není nejednoznačná. Říká, že k zastoupení člena společenství je tento člen oprávněn udělit kterékoliv osobě plnou moc. Plná moc může být i neověřená.
Vaše stanovy v citované větě neobsahují tvrzení, že plnou moc jste oprávněn udělit pouze jinému členovi společenství. Takové zásadní omezení okruhu možných zmocněnců by muselo ve stanovách být uvedeno výslovně. Je třeba v češtině rozlišovat zastoupení člena společenství (2. pád) a zastoupení členem společenství (7. pád).
Můžete se tedy nechat zastoupit kýmkoliv a zastoupení je možné jak pro samotnou přítomnost na shromážění, tak i pro výkon Vašeho hlasovacího práva.
lake
Prosila bych o odpověď pana Lake, jestli jeho odpověď ještě pořád platí, ohledně zastupování. Plnou moc na shromáždění tedy může dostat kdokoliv, ne jenom člen společenství? Budeme mít shromáždění a teď řešíme, jestli na plnou moc máme nadepsat, že zmocněnec může být jen jiný vlastník našeho společenství. Podle nás to bude docela problém, protože např. manžel není psaný na katastru, dcera by šla za rodiče, kteří vlastní byt apod. Na plnou moc jsme uvedli NOZ § 1185, aby bylo jasné, že to musí podepsat jak podílníci, tak i ti, co mají byt ve SJM. ¨¨Děkuji za odpověď
Dobrý den, také by mě zajímalo, jestli může i někdo jiný podepsat plnou moc než vlastník. Od té doby, co jste tady odpověděl, jsem na webu našla dost protichůdných názorů. Můžu já, jako matka podepsat plnou moc za dceru, která vlastní byt a pokud vím, tak ve stanovách nemají nic uvedeno. Děkuji Alena
Poslední komentáře