Vznik SVJ
Dobrý den, jelikož jsem laik, ani po přečtení ZoVB mně není jasný postup v případě naší situace, kdy se nepočítá s převodem věech bytových jednotek v domě do OV, tzn. bude zachováno stávající družstvo. Momentálně jsme panelový dům o 100 družstevních bytech. Na jedné ze schůzí se vedení družstva zavázalo zahájit převod bytů do osbního vlastnitví. Skutečný zájem je ale momentálně zhruba pouze třetinový. Chtěl bych se proto zeptat:
1, Vzniká v tomto případě automaticky SVJ po zapsání prvních vlastníků do KN dle $9 odst.3, nebo dle odst 4 zákona vzniká SVJ až v následujícím měsíci po měsíci, kdy klesne spoluvlastnický podíl družstva na společných částech domu pod 25%. Tzn., v našem případě SVJ nevznikne (ani poměrově k podlahovým polochách bytů to nebude dostačující)?
2, Jak bude poté koexistovat BD a několik vlastníků jednotek a jaké budeme mít jako vlastníci bytů práva s ohledem na správu společných částí domu, atd? Jak se budeme moci podílet na rozhodnutí BD, dle jakých stanov se budeme řídit?
Děkuji S pozdravem JČ
JČ,
pro odpověď na okamžik vzniku SVJ je třeba vyjasnit, zda jste
- družstvo podle § 24/1 a 2 ZoVB (stará LBD nebo SBD) nebo
- „nové“ družstvo založené převážně pro „privatizaci“ obecního majetku
Pak se můžeme bavit dále.
Hezký den!
Pavel
Mám dotaz k výše uvedenému. Když je družstvo podle § 24/1 a 2 ZoVB (stará LBD nebo SBD) musíme splňovat podmínku 75% osobního vlastnictví bytů pro vznik SVJ a nebo stačí 5 jednotek a 3 různí vlastníci? Podotýkám, že vlastníkem bytů byl do 1.7.2000 výhradně družstvo. Předem děkuji
Dobrý den, dekuji za reakci na můj dotaz. Ikdyž si nejsem úplně jistý (nebyl jsem u toho odpočátku), pravděpodobně jsme tzv. nove družstvo. Družstvo vniklo v roce 1997 za účelem privatizace státních bytů. JČ
JČ,
pokud jste nové družstvo, tak SVJ vznikne převodem 2. jednotky podle § 9/3 ZoVB. To již budou 3 vlastníci – družstvo a 2 další vlastníci.
V domě budou působit dvě právnické osoby, SVJ s 31 členy a družstvo s nejméně 70 členy.
Členem SVJ bude i družstvo se 70 byty.
Činnost SVJ se bude řídit podle ZoVB, Prohlášení vlastníka a stanov SVJ.
V družstvu budou platit stanovy družstva, ale jen pro rozhodování ve družstvu. Pokud budou chtít členové družstva něco měnit na činnosti SVJ musí se tak dít prostřednictvím členské schůze družstva a potom následně zástupce družstva, který svými 70 byty (podle podílu na SČD) uplatní vůli členů družstva v SVJ.
Obě PO si povedou své účetnictví a budou zde existovat 2 statutární orgány.
Hezký den!
Pavel
V tomto případě bych doporučila zůstat členy družstva. To znamená, ponechat v družstvu alespoň základní členský vklad. Tento stav nechat až do doby, kdy poklesne majetek družstva pod 25%. Jana1
Poslední komentáře