význam slova Kontrolní
V angličtině slovo „to control“ má význam řídit, tedy aktivní ale v češtině toto slovo „kontrolovat“ má význam „prošetřit“, tedy pasivní. Někteří členové kontrolních komisí SVJ si vykládají toto slovo v jeho aktivním významu, tedy právo zasahovat nebo určovat svým rozhodnutím činnost výboru SVJ. Vzhledem k dikci zákona, kde o kontrolní komisi není vůbec žádná zmínka a naproti tomu znění Vzorových stanov SVJ o Kontrolní komisi se ptám, jak to vlastně je. Děkuji za odpověď.
Ve struktuře právnických osob je možno zřídit orgán zvaný kontrolní komise či kontrolor, umožňují-li to stanovy. Pouze stanovy také určují pravomoci a povinnosti tohoto orgánu.
SVJ může zřídit orgán pouze na základě svých stanov (§ 9 odst. 7 ZoVB). Pokud snad stanovy o KK mlčí, pak KK neexistuje i když byla zvolena a takové „členy KK“ nelze zapsat do rejstříku jako členy orgánu SVJ.
Zcela jiným orgánem by byla revizní komise či revizor. Ta v některých společnostech zasahuje do rozhodování jiných orgánů tím, že je oprávněna blokovat realizaci (např. z důvodu rozporu se zákonem, se stanovami, či s předchozím usnesením členské schůze). RK někdy povoluje nakládání s majetkem ve větším rozsahu, pořízení či zcizení majetku atd.. Může sloužit jako odvolací orgán, který mění (reviduje) rozhodnutí ve věcech spolkového života ( udělení pokuty, zákazy, vyloučení …). Vše záleží opět pouze na definici ve stanovách.
Účel kontrolní komise je zjevný zejména ve větších právnických osobách: společnosti, sportovní svazy či družstva mohou mít tisíce členů a proto zpravidla nemívají ve stanovách zakotveno právo každého nahlížet do dokumentů, smluv a účetnictví. Tato pravomoc může být delegována na menší skupinu – kontrolora či kontrolní komisi. To je orgán zřízený v souladu se zakladatelským dokumentem z členů právnické osoby, pokud se nezřizuje dozorčí rada. KK se zpravidla zodpovídá nejvyššímu orgánu (členské schůzi, valné hromadě atd.).
ZOVB je paskvil, proto neobsahuje nic ani o právu přímé kontroly hospodaření, ani o nepřímé kontrole prostřednictvím kontrolora či kontrolní komise.
lake
Pokud někdo chce vykládat slovo „kontrolní“ ve významu řídit, tak je zralý na Chocholouška.
Jak píše Zdenek, KK má takové kompetence, jaké ji dávají stanovy nebo rozhodnutí shromáždění.
Jako člen výboru bych samozřejmě ignoroval imaginární „právo zasahovat nebo určovat svým rozhodnutím činnost výboru SVJ“. Podle NOZ má výbor velkou zodpovědnost a tak se nebudu řídit podle pokynů KK.
U nás KK zasíláme všechny materiály výboru a zveme jejich členy na jednání výboru. Samozřejmě si na výboru mohou říci co chtějí, ale nemohou něco výboru ukládat nebo výbor řídit. Netvrdím, že cokoliv KK řekne, automaticky zamítáme. Ale že by KK chtěla rozhodovat o činnosti výboru, to se nám skutečně nestalo.
Problém asi nebude v nepochopení slova „kontrolní“, problém bude v lidech.
Mimo oprávnění KK z našich stanov se členové KK např. podílejí na shromáždění jako ověřovatelé zápisu, jsou přítomni při otevírání obálek z výběrových řízení atd.
Hezký den!
Pavel
Pavle dík za názor. mám v podstatě stejný, jen je sbírám na podporu, abych nebyl jako kůl v plotě. Tvůj odhad kde je zamrzlo je správný.
Hezký den!
Pokud si některá SVJ zřídila kontrolní komisi, myslím, že členové společenství udělali chybu, když jí současně ve stanovách nevymezili konkrétní kompetence.
Dodatečně to napravovat hledáním významu slova „kontrolní“ není dobrý nápad.
Jde o přechodné období, KK neexistovala v předchozím volebním období, byla zvolena a její kompetence budou schváleny na dalším shromáždění. Jak do té doby? vycházet ze vzorových stanov? nebo může výbor tyto kompetence určit s platností do příštího shromáždění?
Prosím pište smysluplné nadpisy, děkuji.
V přechodném období by si KK měla nastudovat ZoVB a stanovy, aby věděla, že nemůže řídit výbor. Může začít se studiem NOZ.
Může prověřit účetnictví za předchozí roky. Může prověřit, jak výbor plní usnesení shromáždění. Pokud najde nějaké závady, měla by to výboru sdělit.
Může navrhnout změnu stanov v části kompetence KK.
Obecně může udělat hodně užitečné práce, ale nemůže řídit výbor.
Hezký den!
Pavel
Zdravím, asi to sem úplně nepatří, ale nenašla jsem v NOZ ani zmínku o kontrolní komisi (pouze obecně v § 1205 Zřídí-li stanovy další orgány, nelze jim založit působnost vyhrazenou shromáždění nebo statutárnímu orgánu.). Veškeré pravomoce určují kontrolní komisi stanovy konkrétního společenství. Nebo to někde v NOZ je uvedeno ?
Děkuji, Monika
Poslední komentáře