vyúčtování vodného 2013
Dobrý den, naše SVJ momentálně řeší problém s vyúčtováním vodného za rok 2013. Nejprve zásadní informace: Patní (fakturační) vodoměr je ve vedlejším domě, což je jiné SVJ. Naše SVJ má poměrové vodoměry (v bytech) vyměněné v roce 2011, vedlejší SVJ starší (správa zatím nebyla schopna říci jak staré, ale prý starší než naše). Rozdíly mezi celkovými náklady na celé fakturační místo jsou vyúčtovány dle poměrových měřidel v bytech poměrem. Rozdíl mezi náměry a fakturovanou spotřebou je 34 %. Patní vodoměr necháme přezkoušet, ale přesto má otázka zní, zda máme právo jako SVJ a majitelé bytů odmítnout podílet se na úhradě tak velkého rozdílu, když je zřejmé, že vedlejší SVJ má neověřené vodoměry dle zákona č. 505/1990 Sb., o metrologii? Je vůbec možné, aby bylo rozúčtování stejné, když náměry v sousedním domě nemohou být považovány za věrohodné? Děkuji, Lucie
Zcela správně to vidíte. Rozdíl 34% je příliš velký, i kdyby všechny vodoměry měly metrologické ověření. Nevíme sice zda ve vedlejším domě jsou neověřené vodoměry, ale rozdíl je tak jako tak nepřijatelný. Rozúčtování podle náměrů je nevěrohodné a nelze tento způsob použít.
Jak jste napojeni na vedlejší dům? Není poškozené spojovací potrubí? Proč není nainstalován podružný předávací vodoměr na odbočce pro váš dům?
Rozdělení spotřeby mezi obě SVJ proveďte podle směrných čísel potřeby vody (vyhláška č. 120/2011 Sb.). Ve vašem domě pak náklad rozdělíte podle náměrů. Druhý dům ať si poradí jak uzná za vhodné.
Na závěr:
Divím se, že toto řešíte až tak pozdě. Mezi oběma právnickými osobami
měla být od počátku uzavřena smlouva o odběru tzv. předané vody. O tom
musí být podle zákona informován i dodavatel vody. V této smlouvě jste
měli mít stanovena pravidla rozúčtování mezi obě SVJ. Měl tam být
řešen i takovýto případ. Měla být jednoznačně řešena odpovědnost za
ztráty vody při poruše spojovacího potrubí mezi domy.
lake
Děkuji za Vaši odpověď.
Vzhledem k tomu, že dosud nebyli žádné problémy ani vysoké navýšení, nemusel toto řešit ani minulý výbor. Správa nám pouze říká, že jediná možnost je vlastní přípojka, což v našem případě stojí 50 tis. Kč a nemyslím si, že by se vyplatila…
Vaše otázky ohledně potrubí přesměruji na správu, aby mi odpověděli, já bohužel netuším ani jedno.
Rozdělení provedeme tak jak píšete. V nějakém starším příspěvku jsem četla, že správě můžeme dát pouze již vypočtená čísla. Doufám, že s tím nebude tedy problém.
Jak jsem nyní poznala, na správu se nedá ve všem spolehnout.
Děkuji za rady, Lucie
Problém nemusí být v poměrových měřidlech, ale v „černém“ odběru vody. To řeší i jednotlivá SVJ (viz bohatá diskuse zde), natož dvě se společným vodoměrem. Žádejte přezkoušení všech poměrových vodoměrů, tak jak je zde v letité diskusi popisováno (plomby měřidel, průkapy apod.).
Na výměnu poměrových měřidel není myslím legislativa.
- Všechna měřidla jsou ze společných peněz (v každém SVJ jednotlivě) ? Nebo ve vedlejším si hradili měřidla vlastníci a u Vás to máte z tzv. fondu oprav ? Potom by byl problém se vstupem do bytu na kontroly (viz též zdejší diskuse).
- Pokud jde o poměrové vodoměry, jsou stejného typu v obou domech ??? To je potom těžké chtít poradit.
- Odečet provádí komise, nebo jsou v tom samoodečty ? Zdá se že o věrohodnosti odeču nepochybujete. Žádejte porovnání odběru v jednotlivých bytech oproti minulému roku a zajímejte se o nápadné rozdíly.
Problém tedy nemusí být v sousedním SVJ, ale třeba ve Vašem.
Divím se a hodně, že jste si ještě nezařídili abyste neměli společný vodoměr. Jak dlouho takto fungujete ?
Poslední komentáře