Výtahy
Dobý den,chtěla bych prosím poradit,bydlím v přízemí a na poslední schůzi vlastníků se většinově odsouhlasilo zvýšení do FO o 5Kč na metr. U mě to dělá zhruba o 400Kč měsíčně navíc ale proč píši,nechci přispívat ze svého na výtahy protože ani když byl byt ve vlastnictví města se mě žádné platby za výtahy netýkaly, tak nevím proč by se mě měli týkat teď? Souhlasím s veškerými opravami v domě jako je střecha atd., ale výtah? Když jsem předsedovi společenství říkala že to platit nechci,tak mi říkala že si to prostě odsouhlasili a konec debaty! V domě bydlí samí bohatý lidi který si prakticky odsouhlasí všechno a moje jediná možnost je dát to k soudu podle těch stanov nebo vystoupit ze společenství ale potom se podílet na opravách poměrnou částkou a to taky nevím jestli by to spočítali oprávněně! Můžete mi prosím poradit co mám dělat? Jsem úplně zoufalá a nevím jestli něco zmůžu nebo jestli mi nic jiného nezbyde a prostě si „urvat od huby“? Děkuji za odpověď! Lepková
Vážená paní Lepková, tak jak jsem citoval v jiných příspěvcích, tak i zde platí, že původní vlastník vypracoval nedbale „Prohlášení vlastníka“ dle zákona č.72/1994 Sb. (ZoVB). Nepostupoval se znalostí věci a v rozporu s ustanoveními Občanského zákoníku. Poté vznikají v SVJ problémy, většinou menšímu počtu vlastníků, kteří jsou většinou považováni za „problémové“ vlastníky.
V §4 ZoVB, odst. 2, písm. c) se uvádí: „určení společných částí budovy, které budou společné vlastníkům všech jednotek a určení společných částí budovy, které budou společné vlastníkům jen některých jednotek,“.
Výtah je jednoznačně technické zařízení domu, které po odborném zvážení provozní stránky domu má být určeno jako společná část budovy, která je společná vlastníkům jen některých jednotek.
V § 3 ZoVB se uvádí:
- odst.1 „Pokud tento zákon nestanoví jinak, práva a povinnosti vlastníků budov a práva a povinnosti spoluvlastníků domu a vlastníků jednotek (dále jen „vlastník jednotky“) upravuje občanský zákoník. Není-li předmětem spoluvlastnictví jednotka, ustanovení občanského zákoníku o podílovém spoluvlastnictví2) se nepoužijí.“
- odst.2 „Právní vztahy k jednotkám se řídí, pokud tento zákon nestanoví jinak, ustanoveními občanského zákoníku a dalších právních předpisů, které se týkají nemovitostí.“
Nyní jste v menšině proti ostatním vlastníkům, kteří vás vždy přehlasují. Při koupi bytu jste si měla řádně přečíst ujednání obsahu kupní smlouvy a seznámit se s „Prohlášením vlastníka“ – veřejná listina v příslušném katastru nemovitostí pro daný dům.
Napravit věc chybného určení společných částí v „Prohlášení…“ můžete dohodou v jednání ve výboru SVJ či na jednání shromáždění. Jelikož výtah prokazatelně neužíváte, většina vás v souladu s Občanským zákoníkem znezvýhodňuje. Nedohodnete-li se, jste znevýhodněna proti ostatním, ostatní by se neprávem obohatili na váš účet, jsou proto povinni neoprávněné obohacení vydat. Nedojde-li k dohodě, řešení je občansko právním soudním sporem v souladu s §11, odst.3, cituji: „ …. Při rovnosti hlasů nebo nedosáhne-li se potřebné většiny nebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoli vlastníka jednotky soud. Jde-li o důležitou záležitost, může přehlasovaný vlastník jednotky požádat soud, aby o ní rozhodl . Právo je nutno uplatnit u soudu do 6 měsíců ode dne přijetí rozhodnutí, jinak právo zanikne.“
Matějka
Dobrý den, pane Matějko,velice Vám děkuji za odpověď! Ještě bych se chtěla zeptat ohledně těch výtahů i když nadpis je jiný. Když je podán návrh na zvýšení plateb do FO, musí se toto v zápisu schůze zdůvodnit nebo nemusí? V zápisu naší schůze se pouze uvádí:Byl podán návrh na zvýšení plateb do FO a návrh byl jednomyslně přijat. Ústně mi ale naše předsedkyně říkala že to je právě kvůli těm novým výtahům o které mi šlo. Také jsem se chtěla zeptat jestli se v zápisu schůze musí uvádět procentuální účast, jakože třeba sešlo se více jak 60% a návrh byl přijat nebo stačí že návrh byl přijat jednomyslně? Zvýšení do FO se týká právě těch výtahů do kterého se mi investovat nechce,jelikož s ním vůbec nejezdím a ani jinak nepoužívám! Nelíbí se mi ani ten zápis ze schůze a připadá mi jednoúčelový. Jestli by jste chtěl ho vidět,nějak bych Vám ho poslala ale nevím kam sem do jaké sekce? Děkuji Lepková
Vážená paní Lepková, vážení ostatní.
Vzhledem k tomu, že víme, že bývají problémy se zápisy ze schůzí, doporučujeme pro domy v naší správě takovýto zápis z jednání schůze shromáždění takto:
Zápis schůze Shromáždění společenství vlastníků ze dne 6.6.2005 Zahájení provedl p……, přivítal všechny přítomné.
1. Konstatoval, že na schůzi shromáždění Společenství vlastníků je přítomno celkem …………… podílů hlasů vlastníků, tj. ………% z celkového počtu 191396 podílů hlasů, shromáždění je usnášení schopné dle stanov, jelikož jsou přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů, tj. více než 50%, přičemž:
- K přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny přítomných hlasů.
- K přijetí usnesení o věcech, které jsou obsahem prohlášení vlastníka dle § 4 Zákona 72/94 Sb., o schválení nebo změně stanov, o uzavření smlouvy o zástavním právu k jednotkám je zapotřebí tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů.
- Ćlen výboru nebo pověřený vlastník je zvolen, hlasuje-li pro něj nadpoloviční většina hlasů všech vlastníků.
- K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby a o změně stavby je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek.
2. Program jednání schůze shromáždění
- bod 2.1. …
- bod 2.2. …
- bod 2.3. …
3. Schůze schválila orgány schůze:
- zapisovatele jednání schůze …,
- pro presenci …,
- pro sčítání hlasů při hlasování …,
- ověřovatele zápisu a usnesení … .
4. Jednání schůze:
- bod 2.1. …
- návrh a komentář přednesl …, viz příloha,
- v rozpravě se vyjádřili …,
- hlasování k bodu 2.1. …,
- bod 2.2. …
- návrh a komentář přednesl …, viz příloha,
- v rozpravě se vyjádřili …,
- byl přednesen protinávrh …, viz příloha,
- hlasování o protinávrhu …,
- hlasování k bodu 2.2. … .
Přílohou zápisu jsou v písemné podobě všechny návrhy k bodům 2.1., 2.2., 2.3. atd., záznam o hlasování a výsledky, presenční listina.
Takový zápis není sice asi dle některých dokonalý, ale je lepší než většina zde citovaných – snižuje možnost problémů do budoucna se zápisem.
Matějka
Pane Matejka chtěl bych se na Vás obrátit s dotazem i když tak trochu z jiného soudku než se v tomto threadu probírá.Měli jsme právě včera schůzi představenstva společenství ve kterém se jednalo především o údajně nutné a nevyhnutelné rekonstrukci výtahu kterou prý určila E.U.Problém je v tom že se nikdo /ani zde ve foru/nikde nezminuje zda a k jakému datu je tato povinnost určena.Kromě toho mě jako sociálně slabému vadí /pobírám pouze hmotnou nouzi/ navýšení platem z fondu oprav které je již tak vysoké a krom toho jej chce představenstvo společenství zvýšit o dalších ca 400–500 Kč které si opravdu nemohu dovolit platit.Je zde v daném případě nějaká možná úleva /nebo vyjímka/ ?Děkuji za informaci
Takže především představenstvo navrhuje zvýšení „FO“, schvaluje shromáždění. Pokud schválí, výjimka neexistuje. Pokud nemáte dost peněz na bydlení, mohl by pomoci Příspěvek na bydlení a Doplatek na bydlení.
Krajní řešení je samozřejmě prodat byt a koupit menší. U nás v domě je kupa důchodců, kdy jsou dva nebo dokonce i jeden v 3+1! Jejich volba, ale pokud někdo nadává, že má málo má možnost vyměnit byt za menší a tedy i levnější!!
P.L.
Poslední komentáře