Výměna kalorimetrů - cena

Vložil Petr Hájek (bez ověření), 6. Červen 2021 - 10:17 ::

Dobrý den, aktuálně nám nastala povinnost vyměnit kalorimetry. Bohužel nevím, jestli to finančně zvládneme z FO uhradit. Je možné si odhlasovat například odložení té výměny? A to vlastně ještě příští rok by nás čekala výměna vodoměrů. Děkuji Hájek

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil sudeťak (bez ověření), 8. Červen 2021 - 16:23

    A máte nějaká pravidla o hrazení kalorimetrů?

    Pokud nemáte pravidla, domnívám se, že výbor může rozhodnout o tom, že každý si uhradí Kalorimetr sám (mimořádný příspěvkem, podle skutečné fakturované výše za výměnu pře rozpočte podle instalovaných kalorimetru na jednotlivé odběratele). Ostatně logicky náklady jsou podle počtu kalorimetru v bytě, nikoliv podle podlahové plochy bytu = podílu, takže brát na to peníze z “fondu oprav” je i dosti nespravedlivé.

    Jak k tomu přijde byt 120 m2 ve srovnání s bytem 19 m2!?

    Vedle toho vlastník pronajímající nájemci, může takový náklad snadno přines na svého nájemníka, tedy ve vaší situaci bych volil tuto cestu (každý byt si zaplatí za kalorimetr). Asi to nebude nějaká astronomická částka na 5 let že?

    Pokud máte nemajetné vlastníky, viděl jsem, že na předpis záloh bývaly tyto položky zálohované a rozpočítané do 5 let x 12 měsíců.

    Na to už má každý, ne?

    Vložil Anonymouse (bez ověření), 8. Červen 2021 - 17:01

    Vy máte ve stanovách, že je v pravomoci „výboru“:

    „že výbor může rozhodnout o tom, že každý si uhradí Kalorimetr sám“

    tak to by ovšem musely být v PV kalorimetry zapsány, jako vlastnictví majitele jednotky a nikoliv společná část domu!

    § 1166 a 1189 o.z.

    Vložil Justitianus, 6. Červen 2021 - 18:58
    • Pane Hájku, ptáte se zda je možné si odhlasovat odložení výměny kalorimetrů.

    Odhlasovat je možné leccos, i záležitosti nesmyslné či protiprávní. SVJ je ovšem poskytovatelem služeb spojených s užíváním bytů a má povinnost užívat k rozúčtování nákladů na tyto služby metrologicky ověřené kalorimetry. Kalorimetr má metrologické ověření s časově omezenou platností (do konce kalendářního roku).

    Pokud by SVJ pokračovalo v rozúčtování nákladů na služby pomocí kalorimetrů s prošlým ověřením, pak jde o porušení zákona a SVJ může dostat pokutu.

    Pokud ovšem přestanete provádět rozúčtování služby, pak neexistuje povinnost používat ověřené kalorimetry (při hrazení paušálem podle § 9 zákona č. 67/2013 Sb. se náměry měřidel nepoužívají k ničemu). Odhlasujte si tedy hrazení těchto služeb v roce 2022 paušální částkou ve výši podle průměru ze dvou předchozích zúčtovacích období.

    Do konce roku 2021 mají kalorimetry ověření, letos se tedy na způsobu rozúčtování nic nemění (ani nemůže měnit). Ověřené kalorimetry bude SVJ potřebovat od 1. ledna 2023.

    Justitianus

    Vložil Počtář (bez ověření), 7. Červen 2021 - 6:43

    „Odhlasujte si tedy hrazení těchto služeb v roce 2022 paušální částkou ve výši podle průměru ze dvou předchozích zúčtovacích období.“ (Vložil Justitianus, 6. Červen 2021 – 18:58)

    Kdo bude hradit rozdíl mezi skutečnými náklady a součtem částek uhrazených podle shora citovaného doporučení pana Justitiana (nebo komu se tento rozdíl vrátí)?

    Vložil Justitianus, 7. Červen 2021 - 8:07

    Pane Počtáři, asi jste nepochopil princip paušálních plateb. Rozdíl mezi stanovenou platbou a skutečným nákladem samozřejmě ponese poskytovatel služby – tedy SVJ. To platí při kladném i při záporném rozdílu.

    Zeptejte se Českých drah kdo hradí rozdíl mezi paušální cenou jízdenky a skutečnou cenou Vaší přepravy.

    Zeptejte se v kterékoliv obci starosty kdo hradí rozdíl mezi vybraným paušálním poplatkem za komunální odpad a skutečnými náklady na likvidaci tohoto odpadu.

    Justitianus

    Vložil sudeťak (bez ověření), 8. Červen 2021 - 19:08

    a brání něco (legislativy) tomu, aby ve zmíněném dohodnutém poměru vybrali zálohy a pak po vyčíslení rozúčtovali v tom schváleném poměru?

    Tedy každý byt bude mít už na začátku stanoveno % své spotřeby na domě a buď všichni doplatí nebo se všem vrátí…

    Pokud tomu nic nebrání, pak bych já osobně hlasoval o

    1/ výše uvedeném

    2/ o tom, že si každý vloží příspěvek do FO ve výši nákladu na výměnu kalorimetru (výhody jsem popsal výše)

    3/ o tom, že se zvýší výměr do FO, aby tam byla rezerva

    Varianta s nejvíce hlasy, nechť se realizuje a minusovači bez argumentů mě jistě zneviditelní…

    Vložil Justitianus, 15. Červen 2021 - 2:36

    Pane sudeťáku, Vy vůbec nechápete co jsem napsal. Jste těžký případ. Požádejte tedy někoho aby Vám přečetl a vysvětlil můj příspěvek http://www.portalsvj.cz/…rimetru-cena#….

    Jakmile dochází ve zúčtovací jednotce k rozúčtování nákladu na službu, pak trvá zákonná povinnost SVJ používat ověřené kalorimetry, a samozřejmě trvá i povinnost rozúčtovat postupem podle zákona č. 67/2013 Sb. a jeho prováděcí vyhlášky.

    Výjimka je právě jen pro případy kdy se neprovádí rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na společnou přípravu teplé vody v domě. Přečtěte si § 7a odst. 4 vyhlášky č. 194/2007 Sb..

    Justitianus

    Vložil Hájek Petr (bez ověření), 6. Červen 2021 - 21:39

    Děkuji za odpověď. Tohle je opravdu zajímavé řešení a asi by s tím nikdo neměl problém. Správce nás upozornil, že je platnost vyprší v září, takže říkáte, že do konce roku je to platné? Děkuji

    Vložil Justitianus, 7. Červen 2021 - 7:17

    Pane Hájku, dobu platnosti ověření vašich kalorimetrů si musíte zjistit.

    1. Jestliže je na kalorimetru úřední značka (plomba nebo samolepka s vyznačením posledního dvojčíslí roku), pak doba platnosti ověření se počítá od 1. ledna roku následujícího po roce ověření. Platnost ověření tedy skončí dne 31. prosince.
    2. Pokud byl vydán k měřidlu ověřovací list, pak doba platnosti ověření se počítá ode dne vydání ověřovacího listu.

    Dokument „Potvrzení o ověření stanoveného měřidla“ však není ověřovacím listem! Datum uvedené na Potvrzení nemá pro dobu platnosti ověření žádný význam. Pokud nebyl vydán k měřidlu ověřovací list, ale pouze Potvrzení, pak se postupuje podle bodu č. 1 (označení roku na měřidle) a platnost ověření tedy skončí dne 31. prosince.

    Justitianus

    Vložil Oprah (bez ověření), 7. Červen 2021 - 7:18

    „označení roku na měřidle“

    Kde a jak je na měřidle označen rok?

    Vložil sudeťak (bez ověření), 8. Červen 2021 - 16:15

    Na měřidle bývá samolepka s dvojčíslím, hledejte:

    15 nebo 16

    nebo papíry od dodavatele kalorimetrů anebo se dodavatele zeptejte anebo se toho, kdo vás upozornil na konec platnosti, zeptejte na podklady.

    Vložil Oprah (bez ověření), 8. Červen 2021 - 17:39

    „Na měřidle bývá samolepka s dvojčíslím“ (Vložil sudeťak (bez ověření), 8. Červen 2021 – 16:15)

    Kde? Na číselníku pod sklem? Na skle nad číselníkem? Ze spodní strany? Z boční strany? Na přívodní trubce? Na odvodní trubce?

    Musí být čitelná bez demontáže, nebo může být skrytá na nepřístupné straně?

    Vložil sudeťak (bez ověření), 8. Červen 2021 - 18:22

    Samolepka by měla být nalepena kdekoliv vně měřidla. Tedy i zezadu, pokud tam nevidíte, zrcátka nemaje, máte smůlu, použijte postup co jsem napsal.

    Vložil P_V (bez ověření), 6. Červen 2021 - 10:29

    Nemůžete. Ale kde není žalobce, není soudce. Když však budete rozúčtovat podle měřidel s prošlým ověřením, jste v riziku, že vás někdo napráší SEI, nebo přestane platit s poukazem na neplatnost vyúčtování.

    Na druhou stranu, vidím velký špatný ve vaší rozvaze, že tam nemáte rezervu ani na takto předvídatelné výdaje. Můžete si odhlasovat mimořádný příspěvek na správu.

    Vložil Justitianus, 21. Červen 2021 - 6:06
    • Radka2222 napsala: „… pokud se „kousne“ pár vlastníků, a budou reklamovat s odkazem na prošlé kalorimetry či za rok vodoměry, vyjde to vlastníky podstatně dráž (…).“
    • P_V napsal: „… jste v riziku, že (…) někdo (…) přestane platit s poukazem na neplatnost vyúčtování.“

    Radko a P_V, oba dva se mýlíte. A oba stejně.


    Skutečnost že kalorimetry či vodoměry nemají metrologické ověření je sama o sobě bezvýznamná pro určení zda vyúčtování je řádné. Jakákoliv „reklamace“ založená pouze na prošlém ověření bude zamítnuta jako neoprávněná. A pokud by se někdo chtěl stát neplatičem jen z důvodu že měřidla nebyla ověřená, soud s ním zatočí jako s neplatičem.

    Potvrzeno soudy všech stupňů, včetně soudu ústavního. Viz Tomas22 a jeho prohraný spor, když odmítl zaplatit vyúčtování provedené s neověřenými vodoměry (metrologické ověření prošlé před 15 lety). Zde se o tom psalo velmi podrobně. Uvádím přehled judikatury k věci:

    • rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 10 ze dne 25.4.2017 sp. zn. 6C 256/2016–181
    • rozsudek Městského soudu v Praze ze dne 19.10.2017 sp. zn. 17 Co 231/2017–226
    • rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 28.11.2018 sp. zn. 26 Cdo 356/2018–266
    • rozsudek Městského soudu ze dne 11.4.2019 sp. zn. 17 Co 231/2017–300
    • usnesení Nejvyššího soudu ze dne 22.1.2020 sp. zn. 26 Cdo 3090/2019–326
    • usnesení Ústavního soudu ze dne 26.5.2020 sp. zn. IV. ÚS 1252/20

    Je tedy zbytečné zmiňovat „reklamaci“ či dokonce svévolné neplacení. Jediná relevantní namitka je ta, že úřad může udělit SVJ sankci za použití neověřených měřidel v závazkových vztazích (jestliže se o porušení zákona dozví).

    Justitianus

    Vložil Pavel II (bez ověření), 6. Červen 2021 - 12:41

    neboli souhlasu všech. Samozřejmě to není právní postup, ale je tu šance, že když s tím budou všichni souhlasit tak to nebude nikdo napadat. A současně je třeba vlastníkům navrhnout zvýšit zálohy tak, aby bylo možno v dalším roce výměnu provést.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 6. Červen 2021 - 10:28

    u aut je povinná jednou za dva roky STK. s manželkou jako spoluvlastníkem nebudete mít dost peněz na její uskutečnění. tak si odhlasujete její odložení. co myslíte, že na to řekne PČR?

    Vložil Řidič (bez ověření), 6. Červen 2021 - 17:57

    „u aut je povinná jednou za dva roky STK“ (Vložil radka2222 (bez ověření), 6. Červen 2021 – 10:28)

    Není tomu tak, v důsledku pandemie je platnost STK prodloužena. (Tím neříkám, že není rozumné dodržovat i nyní původní interval. Diskuse je o zákonné povinnosti.)

    Vložil Pavel II (bez ověření), 6. Červen 2021 - 12:45

    že Vám tam nikdo neleze pokud se sami neudáte. Takže srovnávat STK s výměnami vodoměrů nebo kalorimetrů je docela pitomost. Jiná káva je třeba nedodržení 3-leté doby platnosti provozní revize plynovodů ve společných prostorách. Opět Vás nikdo nezkontroluje, ale pokud by došlo ke škodní události pojišťovna by se toho mohla chytit aby nemusela plnit.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 6. Červen 2021 - 13:01

    je, že u pčt stk skončí pokutou. ale pokud se „kousne“ pár vlastníků, a budou reklamovat s odkazem na prošlé kalorimetry či za rok vodoměry, vyjde to vlastníky podstatně dráž i bez pčr :-)

    Vložil radka2222 (bez ověření), 6. Červen 2021 - 10:25

    nákladů na nejen očekávané, ale v tomto případě i jisté, je nezbytným předpokladem fungování svj. něco jste hooodně zanedbali, takže to lze vyřešit mimořádným příspěvkem. odkládat povinnosti zákonem dané s odůvodněním neschopnosti výboru je nepřijatelné. pokud nemáte ve „FO“ na takovéto výdaje, co budete dělat v případě havárek?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".