Vlastnictví výtahu
Dobrý den, jsme společenstvím vlastníků od roku 2007.Náš dům má 4 patra. Před prodejem bytů do osobního vlastnictví, Městská část Praha 6 prodala půdu Italskému investorovi, který zde postavil dvě pudní bytové jednotky a venkovní hydralický výtah se zastávkami v mezipatře. Poté nikoho z vlastníků či výboru neoslovil a namontoval omezovací zařízení znemožnující jeho užívání.V prohlášení vlastníka a v KN není zmínka o tom, že výtah je výlučně v jeho vlastnictví.Náš dům má 10 vlastníků-dvě byt.jednotky na patře včetně jeho.Nyní po nás všech ten Ital, požaduje zaplatit tzv.poměrnou část nákladů za stavbu výtahu.Což činí 950 tisíc korun. Požaduje to i po vlastnících, kteří bydlí v přízemí. V našem domě jsou většinou staří lidé, a žádat po přízemních bytech 36 tisíc korun, kteří nikdy výtah využívat nebudou mi přijde velmi sprosté. Jinak nám neumožní výtah užívat.Jsme ochotni platit za provoz a údržbu.
Nejsme vlastníky automaticky my,když je výtah brán jako společný prostor? Není to také v rozporu s dobrou morálkou ? Kdykoliv se může někomu z vlastníků něco stát, třeba zlomí si nohu, nebo jiné orgány ho třeba v nouzi využijí(hasiči,záchranka). Lze takto bránit ostatním vlastníkům v jeho užívání.
Navíc v důsledku jeho stavby, byl zabrán jeden sklep, který dnes slouží jako strojovna(od které samozřejmě klíče nemáme) a část pozemku na dvorku ze kterého by měli platit podíl také do fondu oprav a neplatí.
Mužete nám prosím poradit. Předem děkuji.
Dobré poledne, měl bych prosbu, když někdo v baráku uklízí a chce odměnu, sepisuje se dohoda o provedení práce a odvádí se jen 15% Finančnímu úřadu? Děkuji za odpověď.
Roman
Dobré poledne, měl bych prsbu, když někdo v baráku uklízí a chce odměnu, sepisuje se dohoda o provedení práce a odvádí se jen 15% Finančnímu úřadu? Děkuji za odpověď.
Roman
Máte prohlášení vlastníka? V prohlášení je napsáno zda je výtah součástí domu a komu patří.
„V prohlášení je napsáno zda je výtah součástí domu“
Nemusí být každému hned jasné, čeho jiného by měl být výtah součástí, když ne domu. Ujasněme si to: Výtah může být součástí rozhledny, relevizního vysílače ad.
Výtah rovněž zajisté může být samostatně stojící stavbou.
Ujasňovač
Důležité v tomto případě je, že je to jasné alespoň ujasňovačovi, čeho je výtah součásti, když to není jasné vlastníkům bytů v domě.
Teprve po vyřešení otázky co je výtah a komu patří můžete začít řešit otázku zda máte právo jej užívat či nikoliv.
V první řadě musíte zjistit, zda výtah je stavbou (stavba nesená jinou stavbou, nebo přístavba, nebo vestavba). Je-li, prostudujte smlouvu o výstavbě uzavřenou mezi původním vlastníkem a stavebníkem. Dále zjistěte, co o výtahu je uvedeno v kolaudačním rozhodnutí vydaném stavebním úřadem. Charakter stavby (např. zda je určena pro společné užívání) určuje výhradně kolaudační rozhodnutí; judikatura je v této věci konstatntní.
Není-li výtah stavbou, nýbrž technickým zařízením, umístěným v/na domě, pak nepochybně jeho umístění a provoz vyžaduje uzavřít smlouvu o věcném břemenu ve prospěch vlastníka/provozovatele výtahu. Tato smlouva musí povinně být vložena do katastru a bývá zpravidla úplatná (!). Nedohodnou-li se vlastník nemovitosti a vlastník výtahu, rozhodne na návrh kteréhokoliv z nich soud.
lake
Zkouší to a asi na to dost lidí skočí. Zajistěte si prohlášení vlastníka nebo smlouvu o výstavbě (pravděpodobně právě mezi obcí a investorem), kde je poslední stav rozdělení domu na jednotky a vymezení společných částí domu. Pokud to nemáte, tak např. na katastrálním úřadě. Také si pročtete kupní smlouvy, zda se tam o tom něco nepíše.
Pokud je výtah společná část domu (velmi pravděpodobné), tak nic investorovi neplaťte. O výtahu rozhodujete sami a investor vám do toho nemá co mluvit (maximálně váhou svého podílu, pokud má v domě nějaké jednotky).
Tak jsem zapátral a v kupních smlouvách žádná zmínka o výtahu. V prohlášení vlastníka rovněž žádná informace neexistuje.Výtah jako by nebyl.To znamená, že prohlášení vlastníka je někdy z doby před stavbou výtahu a prodejem bytů do vlastnictví.Jiné prohlášení vlastníka neexistuje.
Mám doplňující otázku: půdní prostor prodaný investorovi byl či nebyl uveden ve vašich tehdejších nájemních smlouvách jako společný prostor domu? Nezáleží na tom, zda jste půdu skutečně užívali (např.pro sušení prádla), ale zda byl tento prostor v nájemních smlouvách určen jako společný. Totéž platí pro sklepní místnost užívanou nyní jako strojovna.
------------------------------------------------------------
Odpovídat konkrétně se Vám již nedá, protože neuvádíte potřebná fakta: nepíšete, zda místnost ve sklepě je společnou částí domu, nebo jednotkou ve vlastnictví investora. Neznáte obsah smlouvy (smluv) mezi tehdejším vlastníkem a investorem. Nevíte, jaká obsahují práva a povinnosti smluvních stran. Do práv a povinností původního vlastníka jste vstoupili koupí bytů a tyto povinnosti měly být uvedeny v kupní smlouvě. Dále: nevíte, zda bylo či nebylo zřízeno věcné břemeno týkající se umístění výtahového zařízení na budově (viz katastr). Nevíte, zda bylo zřízeno věcné břemeno týkající se záboru pozemku pod výtahovou šachtou. Nezmiňujete se jasně apřesně o obsahu kolaudačního rozhodnutí.
Příliš mnoho nejasností.
lake
Dobrý den, opět otevírám toto téma a děkuji všem za rady.
Stále se jedná o náš problém s vyjasněním vlastnických vztahů k výtahu.Výtah postavil soukromý investor, který výhrál půdu, kterou přestavěl na byty.Poté následně Městská část prodala zbývající byty do vlastnictví.Bylo založeno SVJ.
Výtah-venkovní přístavba k zadnímu traktu domu.Hydralický:4 stanice.Strojovna vybudovaná z bývalého sklepa. Kolaudován v roce 2007. V prohlášení vlastníka není ani zmínka o strojovně či výtahu. Jen zmínka o půdních bytech v rozestavěném stavu.V kupní smlouvě pro tyto dvě nové pudní jednotky též není zmínka o výtahu. Věcné břemeno také neexistuje. Všechny smlouvy k bytům identické-společné prostory sklepy a chodby. Bohužel nemáme smlouvu mezi městskou částí a novým vlastníkem.Jen žádost o stav.povolení a kolaudační rozhodnutí.Ani tam není vymezeno užívání výtahu jen pro pudní jednotky.My si myslíme, že výtah je již pevnou součástí domu a vlastnictvím SVJ bez ohledu na to kdo ho a za kolik vybudoval. Vlastník pudních jednotek Italské národnosti blokuje jeho užívání přístupovými čipy. A tak v domě kde je 10 bytů ho užívá jen jeden,druhý byt PV je stále prázdný. Naše SVJ ho chce spravovat a samo rozhodovat o jeho provozu a opravách, ale oni jednání stále blokují s tím že výtah je jejich výlučným vlastnictvím. Prosím poraďte.Děkuji. Blažek
Výtah byl zbudován na žádost vlastníka podkrovních bytů.Na něm je tedy,zda výtah zpřístupní i dalším vlastníkům.Zřejmě jste čtyř podlažní bytový dům,kde výtah projektován nebyl(není povinný).Proč chcete jako SVJ mít starosti s výtahem? Nechte jej investorovi,ať se o něj stará,ručí za jeho bezpečný provoz.Určitě bych se nesnažil jakýmkoliv způsobem mít na výtahu spolupodíl v právech,ale i povinnostech.
Vámi uváděné řešení je třeba pokládat za inovativní a perspektivní, jistě se rozšíří. Jednoduše si každý vně domu vybuduje výtah vedoucí k jeho bytu, který bude v jeho výhradním vlastnictví.
Výhody:
(1) Původně nudný vzhled domu se architektonicky oživí.
(2) Odpadnou spory se společnými částmi domu.
(3) Pokud budou kabiny prosklené (s ohledem na bod (1) doporučuji), bude možné snadno sledovat pohyb osob, odpadnou další spory s oblíbenou metodou rozúčtování podle počtu osob
(4) Řešení je realizovatelné jak při nové výstavbě, tak na stávajících domech.
Technik
Problém je ale jinde. Jak jsem pochopil ten investor by se rád výtahu zbavil a převedl ho na společnou část domu, ale chce za to zaplatit, když investoval 1M. Je-li v domě 10 bytů, vychází mi 100K na byt. Pokud vynechají přízemní důchodce, tak je to dokonce 125K na byt. Chce-li jen 37K, pak je to naopak slušná nabídka.
Investor výtah vybudovat nejspíš musel, když chtěl stavět byty ve 4. patře. Teď chce podíly na výtahu prodat. Dokud se nedohodnou, blokuje výtah jen pro sebe. Na tom není nic divného.
Souhlasím s Vladislavem. Vlastníci BJ v přízemí a 1NP o výtah jistě nestojí. Hasiči ho potřebovat nebudou. Vlastníci v 2 a 3NP se mohou individuálně dohodnout s investorem. Naopak můžete žádat nějakou korunu za užívání sklepní místnosti.
Dobrý den,
ano jsme 4 podlažní dům, když se stavěl, nikdo se neptal kdo ho chce a kdo ne. Ale, myslím když je už postaven tak má automaticky sloužit všem.Co třeba záchranná služba apod.Nebo jenom obyčejný pošták jak by to uvítal.Není toto blokování výtahu již samo o sobě napadnutelné, navíc když v prohlášení vlastníka to není,ani břemeno,a ani v kupní smlouvě není o výtahu zmínka. Tak jak si ho někdo vůbec může dovolit blokovat v domě, když je stejným vlastníkem 1/10 jako já.S výtahem jsou problémy-do kabiny zatéká skrz strop a osvětlení, to oni neřeší jenom instalují nové přístupové čtečky. Ale zájem výtah u nás je. Hlavně mi přijde nesmysl, aby výtah nebyl společnou součástí domu. Už nevím jak dál, prosím poraďte. Blažek
Pane Blažku,
už v dubnu jsem Vám napsal, že rozhodující je vlastnictví výtahu.
- Je-li společnou částí domu, požadavek stavebníka na zaplacení 960000 Kč nemá žádné opodstatnění. Odpovědnost za provoz výtahu nesou spoluvlastníci společných částí domu.
- Jde-li o samostatnou stavbu, nebo přístavbu ve výlučném vlastnictví stavebníka, má právo blokovat provoz a požadovat podle své úvahy zaplacení kupní ceny. Odpovědnost za provoz a za případné škody v souvislosti s provozem má výhradně on.
Je červenec a Vy stále nevíte, komu výtah patří. Poradil jsem Vám, abyste nahlédl do smlouvy o výstavbě mezi městskou částí a stavebníkem. Zřejmě jste tak dosud neučinil. Městská část nemůže odmítnout, neboť v prohlášení vlastníka a v kupních smlouvách výtah zcela opomenula a současní vlastníci domu mají právo znát práva a závazky, které na ně případně přešly zároveň s přechodem vlastnického práva ke společným částem domu. Je zde tedy dán právní zájem.
Je možno nahlédnout do dokumentace vedené stavebním úřadem, kde je třeba vyhledat smlouvu mezi stavebníkem a vlastníkem, zakládající právo stavebníka provést stavbu. Tuto smlouvu stavebník doložil jako přílohu žádosti o stavební povolení.
Rovněž je možno nahlédnout do katastru, zda výtah je veden jako samostatná stavba (na vlastním nebo cizím pozemku) a kdo je případně jejím vlastníkem. Není-li v katastru veden samostatně, lze mít za to, že je společnou částí domu (přístavba). Pak je možno změnit Prohlášení vlastníka dodatkem tak, aby výtah v ní byl výslovně uveden. Chybějící souhlas stavebníka lze nahradit rozhodnutím soudu. Další možností je podat k soudu určovací žalobu, aby vlastnictví výtahu bylo jednoznačně stanoveno. Zároveň se domáhejte toho, aby správu a provozování výtahu předal stavebník jeho vlastníkům.
lake
Moje rada se vám asi nebude líbit.
Zaplaťte tomu Italovi za podíl na výtahu a po troše papírování z něho bude společná věc (z toho výtahu, ne z Taliána). Přízemní byty se nemusejí zúčastnit, v takovém případě bude výtah společnou částí domu společnou jen některým vlastníkům.
Ale nezapomeňte přitom na spravedlnost!
Přízemní byty jistě jezdí do vyšších pater na návštěvu, takže zaplatí, ale málo.
Dále se platba odstupňuje podle pater, podle pravidla: čím vyšší patro, tím vyšší cena. Ital zaplatí nejvíce (ne proto, že je Ital, to by byla diskriminace, ale proto, že v jeho zájmu se výtah stavěl, jistě se souhlasem všech, a je to on, kdo chce nyní výtah prodat).
Příklad, který jistě bude všemi zúčastněnými odsouhlasen, takovouto mírnou sumičku každý rád za své pohodlí zaplatí a přitom cena zohledňuje zájem na věci podle pravidla čím vyšší patro, tím vyšší zájem:
Ital 480 000 Kč
3. patro 220 000 Kč
2. patro 160 000 Kč
1. patro 100 000 Kč
přízemí 40 000 Kč
Rozpočítávám 1 000 000 Kč, jak bylo uvedeno. Ovšem v realitě cena věcí rychle klesá, neuvádíte, jak je výtah nový, takže rozpočítávat by se mohla výrazně odlišná cena (nynější, nikoliv pořizovací).
František Voděnka
Poslední komentáře